Nowoczesny karnisz – czy jest w nim miejsce na drewno?

Karnisze z drewnianym, ciężkim drążkiem, okrągłymi gałkami bocznymi i przesuwnymi kółeczkami z żabkami to absolutna klasyka. Stanowią doskonałe uzupełnienie wnętrz utrzymanych w stylu rustykalnym, a więc lubiących wytarte, „zużyte” drewno, bujną roślinność, korkowe dodatki, boazerię, wiklinę i cegłę. Pasują także do luksusowych aranżacji z antycznymi, bogato zdobionymi meblami, złotymi dodatkami, pięknymi ramami obrazów ściennych. Nieodłącznie przywodzą również na myśl polskie domy z poprzednich pokoleń; z drewnianymi meblościankami, tapczanami i dywanami. Drewno jest swojskie, rodzinne; ale przy odpowiednim wykończeniu może też pasować do stylu glamour.

We współczesnych wnętrzach drewniane karnisze są już rzadko spotykanym elementem wykończenia. Coraz częściej ustępują miejsca zdecydowanie bardziej nowoczesnym i minimalistycznym modelom metalowym, które wyróżniają się mniejszą wagą i przede wszystkim zwiększoną wytrzymałością. Ma to związek nie tylko z różnicami dotyczącymi trendów aranżacyjnych, ale także przeważającego układu pomieszczeń. Deweloperzy chętnie zamieniają osobne kuchnie na aneksy kuchenne w salonach – tym samym oszczędzając przestrzeń i czyniąc mieszkanie bardziej funkcjonalnym. A to sprawia, że zastosowanie drewnianego karnisza w salonie narażałoby go na zawilgocenie parą z kuchni. Nie oznacza to jednak, że na drewno w ogóle nie ma miejsca we współczesnych wnętrzach. Choć większość nowoczesnych karniszy jest metalowa, to do mieszkań rustykalnych, vintage czy pełnych antycznych mebli bez wątpienia można znaleźć także modele drewniane utrzymane w klasycznym designie.

Jakie karnisze są modne? Sprawdź karnisz ozdobny WZ1, 200 cm, kolor Stare Złoto /Lazur

Metalowy karnisz ścienny – kiedy warto go wybrać?

Jak wynika z poprzednich akapitów, metalowy karnisz bez wątpienia sprawdzi się w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza – a więc kuchni, salonie z aneksem kuchennym i łazience. Warto jednak dodać, że metalowy karnisz ścienny lub sufitowy to dobry wybór do każdego pomieszczenia. Lekkość i minimalizm drążka docenisz przy każdej zmianie firanek lub zasłon, a jego gładką powierzchnię podczas przecierania karnisza z kurzu. Co więcej, modele metalowe oferują ogromny wybór kolorystyczny i wzorniczy. Boczne końcówki mogą występować w formie klasycznych okrągłych gałek, albo fantazyjnych geometrycznych wzorów – i wielu innych dowolnych kształtów. Dodatkowym atutem jest uniwersalność tego materiału. Metal barwiony na stare złoto doskonale będzie pasował do surowych wnętrz industrialnych oraz tradycyjnych vintage, w stylu PRL czy rustykalnych. Z kolei czarne, białe i srebrne proste karnisze to idealny wybór do minimalistycznych mieszkań skandynawskich, bogatych glamour czy szalonych eklektycznych.

Karnisz pojedynczy DEKORIA Nordic tytan, 4,5x248x14 cm

Karnisz podwójny czy pojedynczy – który sprawdzi się lepiej?

Karnisz podwójny i pojedynczy odnosi się do liczby drążków, na których zawiśnie firana albo zasłona. To pierwsze rozwiązanie umożliwia zastosowanie i jednego, i drugiego typu osłony jednocześnie – zasłon z przodu, a firanek z tyłu, bliżej okna. Zastanawiając się więc nad tym, które będzie lepsze, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak planuję ozdobić swoje okna? Będę korzystać z zasłon, firanek; czy jednego i drugiego? Jeśli cenisz sobie minimalistyczne rozwiązania i starasz się maksymalnie zredukować liczbę „łapaczy kurzu”, to odpowiednim wyborem będzie dla ciebie karnisz pojedynczy. Planując jednak codzienne zasłanianie szyb ozdobną firanką i dodatkowe zaciąganie zasłon na noc, koniecznie wybierz model podwójny.

W obu przypadkach zwróć uwagę na to, jaki typ mocowania został zastosowany przy karniszu. Może być wyposażony w zdejmowane kółka z żabkami – albo występować w formie samego drążka. Co więcej, na rynku dostępne są także karnisze szynowe, z żabkami zawieszonymi na prowadnicy ukrytej pod dyskretnym panelem.
Pierwsze dwa modele będą karniszem odpowiednim do zasłon i firan z kółkami – tak zwanymi przelotkami. Umożliwią więc ich zawieszenie bez konieczności zaczepiania na żabkach. Z kolei wersja szynowa będzie wymagała zakupienia bardziej tradycyjnych osłon okiennych.

Karnisz ozdobny WZ4, 160 cm, kolor stalowy, podwójny /Lazur

Zdobienia karniszy ściennych – jakie końcówki są modne?

Jak wspomnieliśmy, nowoczesne karnisze metalowe cieszą mnogością dostępnych końcówek. Ogromną popularnością cieszą się dziś fantazyjne wzory, takie jak liście róży nawiązujące do stylu boho, proste, metalowe prostokąty, idealnie pasujące do surowych wnętrz czy delikatne zdobienia tradycyjnych kuli, np. w postaci cyrkonii lub kryształków Swarowskiego. Równie modne są przeróżne kształty geometryczne; cylindry, owale, trójkąty, strzałki czy delikatne spirale. Wybór jest naprawdę ogromny, dzięki czemu każdy bez wątpienia znajdzie karnisz idealny dla swojego mieszkania.

Przed wyborem konkretnego modelu warto przejrzeć co najmniej kilka propozycji. Sprawdź sam, jak szeroka jest dostępność nowoczesnych, praktycznych i pięknych karniszy!

Więcej porad znajdziesz w naszym dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.