Olej lniany jest tłuszczem pozyskiwanym metodą tłoczenia na zimno z nasion lnu nazywanych siemieniem lnianym. Ze względu na bardzo wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 jest bardzo mile widziany w kuchni; stanowią one istotny składnik diety, wspomagając między innymi pracę serca oraz układu krążenia czy wzrost produkcji „dobrego” cholesterolu i obniżenie produkcji „złego”.

Na tym jednak nie kończy się jego zastosowanie; olej lniany jest bowiem chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Zawarty w kwasach tłuszczowych omega-3 kwas alfa-linolenowy (ALA) między innymi łagodzi stany zapalne skóry – zarówno tej twarzy, jak i reszty ciała czy głowy. Nie mniej istotne jest bogactwo witamin: te z grupy B wspomagają porost włosów, a witamina E neutralizuje działanie wolnych rodników, a więc opóźnia proces starzenia się, odżywia i natłuszcza.

 

Your Natural Side Olej lniany nierafinowany 100ml

 

Olej lniany na włosy – jak działa? 

Olejowanie włosów to jeden z najpopularniejszych domowych zabiegów na włosy. Nic dziwnego; pozwala w sposób naturalny dogłębnie je odżywić i zapanować nad niesfornymi, puszącymi się kosmykami dzięki lekkiemu dociążeniu. Jak na tle innych tłuszczy wyróżnia się działanie oleju lnianego na włosy?

Przede wszystkim domyka łuskę włosów, dzięki czemu zapobiega ich puszeniu się, łamaniu oraz kruszeniu. Jednocześnie fryzura staje się wyraźnie zdrowsza; wygładzona i lśniąca. Nie trzeba się martwić o ich przetłuszczanie się włosów na skutek aplikacji oleju (oczywiście w przypadku nakładania go w odpowiedniej ilości, tj kilku kropli rozsmarowanych w dłoniach, np. od NaturOil). Zostaną one tylko subtelnie dociążone.

 

Olej lniany z lnu złotego 500ml NaturOil

 

Olej lniany aplikowany na skórę głowy zatrzymuje nadmierne wydzielanie sebum. Jest więc tłuszczem o działaniu przeciwprzetłuszczającym. Jest szczególnie polecany do włosów wysokoporowatych – zniszczonych, połamanych, puszących się, kręconych i niesfornych. Bardzo dobrze nawilża i regeneruje takie włosy.

Olej lniany do twarzy – jak działa? 

Olej lniany może być stosowany na całą skórę twarzy, szyi oraz dekoltu – lub punktowo, np. na sfery, w których występują zmarszczki. Zawarta w nim witamina E nie bez przyczyny nazywana jest „witaminą młodości”. Jako silny przeciwutleniacz (antyoksydant) naprawia szkody spowodowane przez wolne rodniki i chroni przed nimi skórę. Dzięki temu redukuje poziom pojawiania się zmarszczek i łagodzi podrażnienia cery. Dodatkowo dogłębnie ją nawilża.

Olej lniany polecany jest do pielęgnacji zarówno cery suchej, jak i tłustej, trądzikowej: w tym drugim przypadku dzięki nawilżeniu zapobiegnie dalszemu nadmiernemu wydzielaniu sebum (przez które skóra próbuje nawodnić się sama). Na rynku można znaleźć między innymi olej lniany w formie kosmetyku – z wygodną pipetką ułatwiającą aplikację. To np. olejek marki Etja, który nadaje się zarówno do stosowana na skórę twarzy, jak i całego ciała – lub włosy. W przypadku cery wystarczy dodać jedną kroplę do stosowanego każdego dnia kremu na noc, wklepać bezpośrednio w skórę przed snem lub dolać kroplę do hydrolatu.

 

Etja, olej lniany Bio, 50 ml

 

Olej lniany na skórę ciała – jak działa? 

Olej lniany aplikowany na skórę całego ciała – nóg, stóp, dłoni czy pośladków ma szczególne znaczenie w przypadku leczenia jej suchości i dolegliwości takich jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Najistotniejsze są tutaj nawilżające i przeciwzapalne właściwości oleju lnianego. Jedną z przyczyn powyższych problemów skórnych jest zbyt niska ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie – których może dostarczyć właśnie siemię lniane. Warto więc zarówno aplikować olej bezpośrednio na skórę ciała, jak i dodawać ziarna lnu do koktajli czy deserów albo zamiast jajka do panierki; wystarczy wymieszanie łyżeczki świeżo mielonego lnu z 3 łyżeczkami wody i pozostawienie do napęcznienia. Co więcej, wspomniany wcześniej kwas alfa-linolenowy może także pomóc osobom, które zmagają się z problemem nadprodukcji łoju i błyszczeniem skóry na różnych częściach ciała. Zmniejszy się liczba występujących wyprysków, ale i stopień potliwości. Tak, jak w przypadku twarzy i włosów, można aplikować olej bezpośrednio na skórę, albo dodawać jego kropelkę do balsamu. Warto także stosować go podczas masażu (np. antycellulitowego lub relaksacyjnego), wybierając np. olejek organiczny marki Alkemilla.

 

Organiczny olej lniany 100ml - Alkemilla

 

Zastosowanie i właściwości oleju lnianego są więc bardzo szerokie; zdecydowanie warto przetestować jego możliwości nie tylko w swojej kuchni, ale także łazience. Sprawdź, co może zrobić dla twojej skóry i włosów! Zobacz też naszą ofertę wszystkich kosmetyków naturalnych.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock