Wykorzystywany od tysięcy lat, aloes jest jedną z roślin o największym potencjale pielęgnacyjnym, jakie kiedykolwiek odkryto. Wyciąg z rośliny dodaje się do kremów, szamponów, masek do twarzy i włosów czy balsamów, a jego miąższ często można znaleźć w napojach, Co sprawia, że roślinę stosuje się tak chętnie? Czy kupno kosmetyku to jedyny sposób na korzystanie z jej dobrodziejstwa? I wreszcie — czy może ona wykazywać działanie nie tylko pielęgnacyjne, ale również lecznicze? Na wszystkie te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w naszym artykule.

 

Aloes

 

Aloes — skąd pochodzi roślina? 

Aloes to bardzo popularna roślina doniczkowa o wydłużonych liściach, mających kolczaste brzegi. Nie ma zbyt wyśrubowanych wymagań środowiskowych, poza stałą, pokojową temperaturą i dostępem do rozproszonego światła. Jako sukulent nie potrzebuje częstego podlewania ani innych zabiegów. Wszystko to sprawia, że bardzo chętnie wykorzystuje się go jako ozdobę wnętrz. Choć naturalnym miejscem występowania aloesu są gorące okolice Półwyspu Arabskiego, Afryka oraz Madagaskar, znakomicie odnajduje się on w polskich warunkach.

 

Aloes dla zdrowia i urody. Właściwości i zastosowanie terapeutyczne (okładka miękka)

 

Często zdarza się, że osoby opiekujące się rośliną nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielki skarb mają we własnym domu. Warto pamiętać jednak, że nie każdy gatunek aloesu wykazuje lecznicze właściwości. Do aloesowatych zalicza się ponad 500 odmian roślin, ale tylko trzy odmiany – Aloe Vera, Aloe Ferox i Aloe Arborescens wykorzystuje się w kosmetyce. Aloe Vera jest tym, który stosuje się w produktach pielęgnacyjnych najczęściej. Jego polska nazwa — aloes zwyczajny — sugeruje przeciętność, ale nie daj wprowadzić się w błąd!

 

DuoLife, Aloes, 750 ml

 

Aloes — właściwości 

Aloes jest rośliną o potężnych właściwościach przeciwzapalnych. Działa również przeciwutleniająco i wspomaga gojenie się ran. W wielu regionach świata stosuje się świeży sok z aloesu bezpośrednio na skaleczenia czy zadrapania. Po zaaplikowaniu takiego specyfiku można zauważyć, że rana znacznie szybciej zasklepia się i łatwiej goi.

Żel z aloesu wykazuje również działanie przeciwtrądzikowe oraz wzmacniające. Może być wykorzystywany także jako składnik antyperspirantów.

 

Equilibra, Aloe, dezodorant w sztyfcie, 50 ml

 

Aloes — co zawiera wyciąg z rośliny? 

Swoje dobroczynne działanie aloes zawdzięcza on szeregowi witamin, mikro i makroelementów zawartych w miąższu. Co prawda, pulpa w ponad 90% składa się z wody — jednak po jej odparowaniu otrzymujemy prawdziwą bombę witaminową. W tych kilku procentach miąższu skrywa się moc składników o stwierdzonej działalności biologicznej, od łatwo przyswajalnych aminokwasów egzogennych (leucyna, lizyna, histydyna, arginina, metionina, treonina, tryptofaniwalina, fenyloalanina) po szereg witamin: C, B1, B2, B3, B6, B12. W miąższu nie brak również pierwiastków niezbędnych ludzkiemu organizmowi do właściwego funkcjonowania. Nalezą do nich między innymi:

  • cynk,
  • żelazo,
  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • fosfor,
  • cynk,
  • siarka,
  • miedź,
  • kobalt,
  • chrom.

Ponadto, aloesowa pulpa jest bogatym źródłem związków glikozydowych i beta-karotenu — prowitaminy witaminy A, ważnej dla właściwego funkcjonowania wzroku i dobrego stanu skóry.

 

Holika Holika, Aloe 99%, żel wielofunkcyjny, 250 ml

 

Aloes — zastosowanie w kosmetyce 

Aloes aplikuje się przede wszystkim zewnętrznie – na skórę. Choć w kwestii spożywania aloesu do celów leczniczych nie ma konsensusu ze strony naukowej, w przypadku zastosowania zewnętrznego — już jak najbardziej! Przemysł kosmetyczny już od dawna stosuje żel aloesowy, korzystając z jego dobrodziejstw przy produkcji produktów pielęgnacyjnych do skóry i włosów. Kremy z aloesem są cenione za działanie łagodzące, co sprawia, że szczególnie sprawdzają się przy skórze wrażliwej. Wielu producentów uwzględnia żel z aloesu w składach kosmetyków antytrądzikowych — nie tylko ze względu na właściwości przeciwzapalne, ale również przyspieszające golenie, co pomaga zapobiegać powstawaniu blizn.

 

Kosmetyki naturalne

 

Żel z aloesu — czy możesz pozyskać go w warunkach domowych? 

Jeśli masz w domu aloe vera, możesz odciąć liść u nasady (dość szybko odrośnie) i wyfiletować go, dokładnie oddzielając skórkę od miąższu. Najłatwiejszą metodą jest pocięcie liścia na kwadraty, a następnie wycięcie czy wyłyżeczkowanie miąższu. Później należy dokładnie go zblendować. Jeśli zauważysz, że żel z aloesu pod wpływem blendowania zmienił barwę z białawej na różową, nie obawiaj się — to częsta reakcja oksydacyjna, która nie zmienia w żaden sposób właściwości produktu.

Kremy z aloesem czy własnoręcznie sporządzony aloes do smarowania? Co wybrać? 

Wybór własnoręcznie przygotowywanego żelu ma kilka wad. Po pierwsze — żel aloesowy wcale nie pachnie tak kusząco, jak kosmetyki drogeryjne czy apteczne. Ma dość specyficzny zapach, który z pewnością nie każdemu się spodoba. Ponadto jego przechowywanie nie jest wskazane przez dłuższy okres niż dwa tygodnie (i to tylko w lodówce). Należy nabierać żel z pojemniczka starannie wyczyszczonymi rękami — w innym wypadku do środka mogą dostać się bakterie, obniżające jakość wyrobu.

Dobra maść aloesowa czy krem z aloesem do twarzy to produkty o właściwościach łagodzących, które powinny być odpowiednie dla każdego rodzaju skóry — także wrażliwej. Oczywiście, warto zweryfikować cały skład kosmetyku — może on bowiem zawierać inny podrażniający składnik. Wybierz odpowiedni produkt z aloesem i ciesz się jego dobroczynnym działaniem!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock