Powody, dla których wyjazd z psem może być złym pomysłem:

  • Jeśli czeka nas długa podróż związana z przelotem liniami lotniczym. Większość linii lotniczych, o ile dopuszcza możliwość przewozu psa w kabinie pasażerskiej, zastrzega, że transporter ze zwierzęciem nie może być cięższy niż 8 lub 10 kg. Jeśli nasz pies waży więcej, czeka go podróż w innej części samolotu - w zależności od charakteru psiaka może się to wiązać z dużym kosztem emocjonalnym zwierzęcia.

  • Jeśli chcemy odpocząć od obecności pupila i skupić się dla odmiany na sobie :)

  • Jeśli klimat panujący w kraju destynacji jest niesprzyjający - np. psy o krótkich kufach źle będą znosić wysokie temperatury w krajach egzotycznych.

  • Jeśli usposobienie zwierzęcia nie przyniesie mu przyjemności z podróżowania - są takie psy, które najlepiej czują się w przewidywalnych sytuacjach, na znanych sobie ścieżkach, a zmiana otoczenie wiąże się dla nich z dużym stresem. Są i takie, dla których przebywanie z opiekunem jest najważniejsze i ich dom jest tam, gdzie ukochani ludzie. To my, znając charakter zwierzęcia, powinniśmy zadecydować, co będzie dla niego najlepsze w tej sytuacji.

  • Jeśli obiekt, do którego się wybieramy nie przyjmuje zwierząt.

  • Jeśli miejsce destynacji stanowi kraj, w którym przyjęto wysokie obostrzenia dotyczące wwożenia zwierząt i czekałaby go długa kwarantanna.

  • Jeśli nie mamy zbudowanej więzi z psem lub nie nauczyliśmy go podstawowych umiejętności przydatnych do funkcjonowania w przestrzeni publicznej - on będzie denerwował się nową sytuacją, co będzie wzmagało frustrację w opiekunach i może obrócić wspólny wyjazd w koszmar.

 

Zabawka Edukacyjna dla Psa PURLOV

 

Jak zapewnić psu dobrą opiekę na czas naszego wyjazdu?

W dzisiejszych czasach, gdy coraz bardziej rośnie świadomość emocjonalności zwierząt, coraz więcej osób jest świadomych uczuć, jakie przeżywa porzucony pies. Równocześnie każdego roku pojawiają się kolejne sposoby na znalezienie dobrej opieki dla zwierzaka na czas wyjazdu, a także łatwiejszy jest dostęp do osób wykwalifikowanych w tym kierunku. Dzięki temu łatwiej wpasować zwierzę w nasz styl życia, nawet jeśli nie chcemy odmawiać sobie egzotycznych wakacji.

Nieoceniona siatka społeczności - zaprzyjaźnieni sąsiedzi, zaufani przyjaciele, rodzice mieszkający w domu z ogrodem

Psa możemy zostawić pod opieką przyjaciół, rodziny czy znajomych, jeśli tylko w gronie ludzi, których znamy, znajdzie się ktoś chętny do opieki, a także mający chociaż podstawową wiedzę, warunki i energię niezbędne do dobrej opieki. To może być nasza zaufana sąsiadka, która zazwyczaj wyskakuje z psem gdy opóźni się nasz powrót z pracy, rodzice dysponujący domem z ogrodem czy przyjaciele, których pies dobrze zna i lubią się ze wzajemnością. Warto też zadbać o o zabawki dla psa, by miał się czymś zająć podczas naszej nieobecności, a także starać się przygotować zwierzę na taki czas - więcej o tym znajdziecie w artykule „Jak przyzwyczaić psa do nieobecności opiekuna?". Jeśli jednak nie mamy w najbliższym kręgu zaufanych osób, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.
 

latający dysk dla psa

 

Hotel dla psa - jak wybrać dobry obiekt?

Jednym z rozwiązań jest zapewnienie psu opieki w specjalnym hotelu dla psów. Jest to miejsce, w którym pies ma zapewniony pobyt na czas naszego wyjazdu, najczęśćciej występuje w dwóch rodzajach.

Może być to domowy hotelik, w którym tymczasowi opiekunowie (najczęściej tworzący rodzinę i mający swoje zwierzęta) przyjmują psy pod swój dach i zapewniają opiekę w formie najbardziej zbliżonej do warunków, w jakich pies żyje na co dzień - można wchodzić na kanapę, biegać po ogrodzie, spacerować po pobliskim lesie. Zaletą jest fakt, że pies uczestniczy w życiu rodzinnym, ma ciągły kontakt z człowiekiem i mieszka w warunkach zbliżonych do tych, które zna z domu. Wada to przede wszystkim konieczność kontaktu z innymi psami o różnych temperamentach i charakterach. Przy nieprawidłowym doborze charakterów mogą tworzyć się nieprawidłowości. Dobry domowy hotelik przeprowadzi spotkanie zapoznawcze psów, które mają przebywać w swoim towarzystwie podczas nieobecności opiekunów.

Inną formą hotelowej opieki jest obiekt z wydzielonymi pomieszczeniami. Psy przebywają w pokojach między aktywnościami, gdzie mogą spokojnie odpoczywać. Do aktywności w hoteliku zaliczyć można spacer, szaleństwa na wybiegu z innymi psami (dobranymi pod względem wielkości i temperamentu), posiłki i inne aktywności ruchowe – w okresie letnim np. basen czy kąpiel w stawie leżącym w granicach obiektu.
 

Dingo Szelki GUARD z taśmy CITY MONSTERA roz. S

 

Petsitter – profesjonalny opiekun dla psa

Jeśli nie przekonuje nas wizja zostawienia pupila w hotelu dla psów, alternatywą jest usługa petsitterska. Petsitter to wykwalifikowana osoba, która zawodowo zajmuje się zwierzętami. Opieka odbywać się może w domu właściciela (droższa opcja) albo pod dachem petsittera. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest możliwość zostawienia psa pod naszą nieobecność w domu, w którym czuje się pewnie – zmieni się jedynie opiekun. Ponadto pies będzie miał zagwarantowaną uwagę człowieka, której nie będzie musiał dzielić z innymi jego podopiecznymi, jak to ma miejsce w hotelach. Usługę petsittera możemy połączyć z innymi formami opieki – np. zostawić psa pod opieką rodziców czy sąsiadów, wykupić pakiet codziennych spacerów u petsittera.

 

Legowisko dla psa TRIBECE

 

Jak przygotować psa do wyjazdu?

Niezależnie od formy opieki zastępczej, na jaką się zdecydujemy, bardzo ważne jest, by pies wcześniej zapoznał się z miejscem, w którym zostanie i z ludźmi, pod których opiekę trafi. Znajomość ta pozwoli mu lżej znieść rozłąkę z opiekunem i poczuć się pewniej w nowej sytuacji. Zanim zostawimy psa na dłużej, powinniśmy z nim przyjechać do obiektu przynajmniej raz, by dać mu się się oswoić z zapachami. Z tego względu w dobrych hotelach dla psów praktykuje się obowiązkowy spacer zapoznawczy. Zwierzę poznaje zakamarki nowej lokalizacji, nawiązuje więź z tymczasowymi opiekunami, a jego główni opiekunowie mogą zasypać pytaniami właścicieli obiektu.

Druga ważna zasada - upewnijmy się, że miejsce, w którym zostawimy psa oraz osoba, która przejmie opiekę nad nim, są godne zaufania. Wraz ze wzrostem wartości rynku zoologicznego, hotele dla psów pojawiają się niczym grzyby po deszczu, a ich właściciele nie zawsze dysponują choćby podstawową wiedzą o psychice psa, liczą raczej na dobry zarobek przy niskim nakładzie pracy.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w zakładce Mam zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock