Kawa czy sok pomarańczowy podany prosto do łóżka to niewątpliwie przyjemny początek dnia. Nietrudno jednak, by skończył się wylaniem napoju prosto na biały materac. Jego nieskazitelnej czystości zagrażają także zwierzęce łapki, nocne przekąski, czy trudniejsze zabrudzenia w postaci wina, moczu, krwi. Jak usunąć tak kłopotliwe plamy z materaca?

 

Materace w Empiku

 

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną – odświeżenie i usuwanie plam

Soda to jeden z najstarszych domowych sposobów na wywabianie plam. Można wykorzystywać ją do odświeżenia firanek, usuwania przypaleń z dna patelni czy garnka, pozbywania się kamienia z drzwi kabiny prysznicowej – a także czyszczenia materaca sodą. W przypadku świeżej pojedynczej plamy np. rozlanej przed chwilą kawy, dokładnie rozsyp sodę na jej powierzchni. Najłatwiej będzie ci wykorzystać do tego celu kuchenne sitko. Pozostaw sodę przez kilka godzin – wykorzysta ona swoje zdolności higroskopijne do wyciągnięcia płynu z materaca. Po upływie tego czasu odkurz sodę z użyciem zwykłego odkurzacza. Jeśli chcesz z kolei pozbyć się starszych plam rozłożonych po powierzchni całego materaca (od potu, psich łapek etc.), postępuj w taki sam sposób, ale pozostaw sodę na jeszcze dłużej – najlepiej całą noc.

Możesz także zastosować pastę z sody oczyszczonej. To najlepsze rozwiązanie na bardzo trudne plamy – na przykład z wina czy krwi. Wystarczy, że wymieszasz sodę z wodą w takich proporcjach, by proszek zamienił się na gęstą pastę przypominającą mokry piasek. Ta sama mikstura stosowana jest do usuwania przypaleń z garnków, co świadczy o jej doskonałej mocy odplamiającej. Wyłóż ją na zabrudzenie i – bez wcierania czy rozcierania – zostaw na ok. 30 minut. Następnie zdejmij pastę np. przy pomocy kuchennej łopatki i przetrzyj pozostałości zwilżoną ściereczką.

Czyszczenie materaca wodą z sokiem z cytryny – domowy odplamiacz

Kolejną metodą na trudne zabrudzenia jest wykorzystanie domowej ekologicznej mikstury z wody oraz soku z cytryny. Ta, tak samo jak soda, od lat towarzyszy gospodyniom i gospodarzom domowym w codziennych pracach. Warto dodawać go między innymi do prania, usuwa bowiem nieprzyjemne zapachy z tkanin, a także plamy – np. z potu. Dzięki temu doskonale sprawdzi się także w przypadku czyszczenia materaca.

Wystarczy, że przygotujesz miksturę z dwóch miarek wody połączonych z jedną miarką soku z cytryny, równomiernie rozprowadzisz ją po materiale (np. przy pomocy spryskiwacza) i pozostawisz na kilka minut, po czym delikatnie zetrzesz lekko zwilżoną ściereczką.

Czyszczenie materaca solą – kuchenne rozwiązanie na trudne plamy

Bardzo kłopotliwe zabrudzenia, takie jak plamy z krwi lub wina, może wywabić mieszanka wody z solą. To naturalny, domowy, wyjątkowo skuteczny odplamiacz; doskonale absorbuje wilgoć, a także czyści i dezynfekuje. Jeżeli plama jest bardzo świeża, to zasyp ją sporą ilością soli – taką, by całkowicie zakryła plamę. Pozostaw ją na kilkanaście minut. Następnie bardzo ostrożnie zwilż to miejsce zimną wodą; uważaj przy tym, by nie zalać materaca. Najlepiej wykorzystać spryskiwacz, który powierzchownie nawilży sól. Następnie usuń mieszankę z materiału, a pozostałości zmyj – również przy pomocy zimnej wody. Pamiętaj, by zbyt mocno nie trzeć plamy; jeśli sól jej nie usunęła, to rozcierana szmatką może nie tylko nie zniknąć, ale także zostać rozprowadzona po większej powierzchni materaca. Choć sól to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, jak wyczyścić materac z bardzo trudnego zabrudzenia, to w przypadku starszych zabrudzeń ich wywabienie może być niestety niemożliwe. Dlatego podstawą jest natychmiastowa reakcja!

Czyszczenie materaca gorącą parą wodną – skuteczna dezynfekcja

Bardzo popularne jest także pranie materaca z użyciem pary wodnej – przy pomocy myjki. To urządzenie, które zawsze warto mieć w domu; bez żadnych detergentów, a przy tym wyjątkowo skutecznie, usuwa bowiem zabrudzenia z różnych powierzchni. Sprawdzi się przy myciu okien, fug, podłóg, kaloryferów – oraz tekstyliów, które wymagają prania ręcznego. Myjka parowa to więc doskonałe rozwiązanie do prania materaca. Na rynku dostępne są urządzenia wielofunkcyjne, które dadzą ci wszystkie powyższe możliwości – ze względu na wyposażenie w zmienne końcówki. To np. mop i multi myjka parowa w jednym marki Malatec – model 11452. Z wykorzystaniem poręcznej, lekkiej parownicy czyszczenie materaca parą przebiegnie sprawnie i przede wszystkim skutecznie. Zabija ona bowiem aż do 99,9% zarazków, tym samym dokładnie dezynfekując powierzchnię i pozbywając się kurzu czy roztoczy. Dodatkowo odświeża materiał i wyciąga plamy.

 

Mop parowy 2w1

 

Czyszczenie materaca ziarnami kawy – usuwanie przykrych zapachów

Tak, jak soda wykazuje właściwości higroskopijne, tak kawa doskonale chłonie zapachy. Jej ziarna można zauważyć na przykład w perfumeriach, leżące obok próbników do perfum. Umożliwia to przyniesienie ulgi nozdrzom po dłuższym testowaniu różnych zapachów – a także „usunięciu” pozostałości poprzedniego przed powąchaniem kolejnego, tak, by woń różnych perfum się nie mieszała. Te same właściwości kawy można wykorzystać jako jedną z najprostszych metod na to, jak odświeżyć materac. Wystarczy, że wysypiesz na niego ziarna i pozostawisz je na kilka godzin, by pochłonęły np. zapach potu. To także doskonały ratunek w przypadku wylania alkoholu, dziecięcego nocnego moczenia, wypadku podczas przewijania malucha czy potrzeby usunięcia zapachu psich łapek. Kawę możesz stosować albo na konkretną przestrzeń, albo cały materac. Jeśli masz w domu tylko mieloną, to wysyp ją na szmatkę – i dopiero wtedy umieść na łóżku.

Zabezpieczenie materaca – ochrona przed dalszymi zabrudzeniami

Wskazaliśmy najlepsze metody na to, jak wyczyścić materac domowym sposobem. Warto jednak pamiętać także o tym, jak go zabezpieczyć przed kolejnymi „wpadkami”! Pierwszym rozwiązaniem, najskuteczniejszym w przypadku prostych do usunięcia zabrudzeń (kurzu, piasku, błota, potu, roztoczy) jest kupienie materiałowego pokrowca na materac. Wystarczy jego zdjęcie i wypranie w pralce, by odświeżyć materiał od zewnątrz. Nie zabezpieczy to jednak samej gąbki przed chłonięciem wilgoci z płynów; kawy, krwi, moczu czy alkoholu. W takich sytuacjach ratunkiem okazuje się podkład higieniczny nazywany także nieprzemakalnym prześcieradłem. Doskonale zatrzymuje wilgoć; wykorzystywany jest np. w łóżkach szpitalnych. Uchroni łóżko twojego dziecka przed nocnym moczeniem, twoje – przed zwierzęcym „wypadkiem” czy plamą z kawy. Wystarczy założyć go pod prześcieradło, by w sposób niezauważalny chronił twój materac.

Wybierz rozwiązanie najlepsze dla ciebie – i utrzymaj swoją sypialnię w czystości.