Wsparcie w literaturze

Już od najmłodszych lat powinno się mówić dzieciom o sprawach ważnych. Wystarczy używać prostszych słów, zdań, mówić obrazowo. Podsunąć im ciekawą, dziecięcą lekturę, którą wspólnie przeczytamy wyjaśniając maluchom wszelkie niejasności. Pomocne mogą okazać się np. wierszyki, rymowanki, które dzieci łatwo zapamiętają i będą w stanie powtórzyć. W związku z historyczną rocznicą Michał Rusinek napisał książkę „Jaki znak twój. Wierszyki na dalsze 100 lat”, która pomoże przybliżyć to zagadnienie. Piękne ilustracje i krótkie treści są idealne dla młodych czytelników.
 


 

Autor, w swojej wcześniejszej książce – „Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci” tłumaczy również rodzicom o istocie międzypokoleniowego dialogu i podpowiada, w jaki sposób mogą rozmawiać z dziećmi, by do nich dotrzeć. Praktyczny poradnik sprawdzi się w każdym domu i przy każdym temacie.
Warto też sięgnąć po książkę Janusza Korczaka o Królu Maciusiu, która należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej. Jest pełną poetyki i mądrości opowieścią o chłopcu, który został królem. Przygody Maciusia zaczynają się, kiedy chłopak postanawia wyzwolić się spod kurateli ministrów i udowodnić, że potrafi być równie odważny i samodzielny, jak jego przodkowie - królowie.



 

Wystawa, która wciągnie

To właśnie ta książka była inspiracją do wystawy W Polsce Króla Maciusia – 100 lecie odzyskania niepodległości.Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie zaprasza dzieci i dorosłych do spotkania z dziesięcioletnim królem i przeżycia niezapomnianej przygody opartej na doświadczeniu, interakcji i atrakcyjnych formach przekazu, które pozwolą na łatwiejsze zrozumienie tematu, a do tego pobudzą wyobraźnię.
Organizatorzy chcą, by dzieci zrozumiały rolę obywateli w tworzeniu państwa i poczuły, że także one mogą mieć na nie wpływ. Dlatego dzieci, razem z królem Maciusiem, będą szukały odpowiedzi na pytania związane z trudami rządzenia państwem. Dzięki bajkowym ilustracjom Iwony Chmielewskiej zanurzą się w świat powieści, „wejdą w buty” małego króla. Dla najmłodszych przygotowano także angażujące i pobudzające wyobraźnię gry i zabawy – maszynę do głosowania, kalejdoskopowi czy wadze z wydatkami państwa.
A w ostatniej części wystawy artystka Iza Rutkowska stworzy z dziećmi instalację, która będzie okazją do międzypokoleniowej rozmowy oraz samodzielnych odkryć. Wystawa przeznaczona jest dla dzieci od 6 do 12 lat, ale mile widziani są też młodsi zwiedzający.