Zapraszamy na spotkanie z cyklu #Conowego, którego gośćmi będą: Cecylia Malik, Filip Springer i Tomek Michniewicz. Dyskusja odbędzie się z okazji premiery majowego wydania „Pisma. Magazynu Opinii”. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebook.com/empikcom. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

 

Temat rozmowy: Jak być blisko natury, ale jej nie szkodzić?

Przebywanie na łonie natury ma kojący wpływ na zdrowie. Nasze ciało i psychika tęsknią za śpiewem ptaków, zapachem lasu, łąki i bujną zielenią. Nic nie jest w stanie ukoić nerwów lepiej niż bliski kontakt z przyrodą. Nie tylko w czasie pandemii, choć ostatnie miesiące jednoznacznie pokazały, że zamknięci w betonowych dżunglach wyrywamy się w nieznane, gdy tylko nadarza się ku temu okazja. Im bardziej dziko czy egzotycznie, tym lepiej.

Jak pogodzić sprzeczne interesy turysty, który chce korzystać z dobrodziejstw przyrody, najlepiej jak najmniej zdegradowanej, i środowiska, które jednocześnie sam niszczy? Obszary nietknięte ludzką aktywnością kurczą się w zastraszającym tempie, ziemia staje się powoli światem monogatunkowym, a kołem zamachowym tego procesu jest postępujące rozpychanie się człowieka i zabieranie przestrzeni życiowej wszystkim pozostałym istotom żywym. Jak zatrzymać antropopresję i chronić najcenniejsze przyrodniczo obszary? Czy można obcować z naturą, podróżować odpowiedzialnie i ekologicznie?

 

W rozmowie wezmą udział:

Filip Springer (ur. 1982) – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, chiński, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. Jego ostatnia książka Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz została nominowana do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry 2019 oraz do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Razem z Julią Fiedorczuk założył Szkołę Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu w Warszawie.

 

Tomek Michniewicz - podróżnik, dziennikarz, reportażysta i organizator wypraw. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych, programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji w Trójce, Jedynce, Radiu Zet oraz współzałożyciel Radia 357. Laureat m.in. nagrody National Geographic „Traveler”, czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel oraz nagrody Osobowość Roku. Członek jury Kolosów, najważniejszej nagrody podróżniczo-eksploratorskiej w Polsce oraz Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Autor szkoleń z kontroli stresu i wystąpień publicznych oraz jeden z najwyżej cenionych mówców motywacyjnych w Polsce.

 

Cecylia Malik - Krakowianka, artystka wizualna i aktywistka ekologiczna. Autorka wielu projektów artystycznych, do ważniejszych należą „365 Drzew” i „6 rzek”. Współtwórczyni „Modraszek Kolektyw” – akcji w obronie Krakowskiego Zakrzówka przed zabudową i cyklicznej imprezy na Wiśle „Wodna Masa Krytyczna”. W 2017 zainicjowała akcję „Matki Polki na wyrębie” – przeciwko LEX Szyszko. Należy do Koalicji Ratujmy Rzeki. Jest autorką i liderką ogólnopolskiej kampanii społecznej „Siostry Rzeki”. Autorka filmu dokumentalnego „Raj na ziemi” o miłości pary bezdomnych. Laureatka wielu nagród między innymi Człowieka Polskiej Ekologii za rok 2017 i Nagrody Katarzyny Kobro za 2018. Cecylia Malik łączy sztukę i aktywizm dbając o sens i skuteczność własnych działań, wspólnie z ekspertami z różnych dziedzin, organizuje protesty kreowane jako happeningi i dzieła sztuki w przestrzeni publicznej.