Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy to urządzenie, w którym woda jest tłoczona na kawę pod ciśnieniem. Dzięki temu proces parzenia napoju jest krótki, w wodzie rozpuszczają się wartościowe substancje, zaś gorzkie i drażniące żołądek pozostają w fusach.

Kup teraz

Ekspresy ciśnieniowe dzielą się na:

  1. kolbowe (inaczej ręczne lub mechaniczne),
  2. automatyczne,
  3. kawiarki

 

Kup teraz


W ekspresie kolbowym zmieloną kawę wsypuje się do specjalnej kolby. Nie posiada młynka. Jednorazowo można zaparzyć jedną lub dwie filiżanki napoju. Jest prosty w obsłudze. Wybierz go, jeśli lubisz ceremonię parzenia kawy, kupujesz zmieloną kawę lub posiadasz młynek do kawy (możesz go kupić oddzielnie), jeśli cenisz smak i aromat świeżo zmielonych ziaren. Poza tym tylko ten rodzaj zapewnia poprawne zrobienie espresso. Ceny zaczynają się już od 300 złotych, ale trzeba jeszcze dodać koszt zakupu młynka, jeśli nie chcesz używać gotowych zmielonych ziaren. Niektóre modele posiadają dyszę do spieniania mleka.

Kup teraz

W ekspresie automatycznym znajduje się młynek do kawy. Urządzenie samodzielnie dobiera grubość ziaren, ilość wody, temperaturę napoju. Zwykle ma ciśnienie co najmniej 15 barów, co jednak nie jest koniecznym warunkiem do przygotowania dobrej kawy, bo już wystarczy 9 barów, by napój nabrał wszystkich zalet wymaganych od kawy. Można w nim przygotować espresso, cappuccino i latte. Wybierz taki model (np. Saeco Incanto), jeśli oprócz czarnej kawy lubisz wersje mleczne. Poza tym zrobisz 5000 filiżanek kawy, zanim będziesz musiał pozbyć się kamienia, urządzenie łatwo się myje i konserwuje. Ceny ekspresów automatycznych mieszczą się przeważnie w granicach kilku tysięcy złotych…, ale to wydatek na lata i na długo możemy cieszyć się w domu pyszną kawą, lepszą niż z kawiarni!

Kawiarka to proste urządzenie niskociśnieniowe składające się z pojemnika, sitka na kawę i dzbanka. Zaparzona w nim kawa jest mocna i aromatyczna. Koszt to kilkadziesiąt złotych. Kawiarki elektryczne kosztują do 600 złotych.

Kup teraz

Ekspres kapsułkowy

Jest to również ekspres ciśnieniowy, a do przygotowania naparu potrzebne są specjalne kapsułki z kawą. Prosty w obsłudze, wygodny, nie zajmuje dużo miejsca. Dzięki płycie grzewczej długo utrzymuje temperaturę. W kapsułkach kawowych mieści się kawa różnego rodzaju: czarna, latte, cappuccino, bezkofeinowa i in. Popoularnym modelem ekspresu do kawy na kapsułki jest np. ekspres TCHIBO Cafissimo lub ekspres kapsułkowy Philips.

Urządzenie dla osób zapracowanych, więc idealny do biura. Koszt zakupu to kwota ok. 100-400 złotych. Zwykle są to tańsze ekspresy, droższym i częstym wydatkiem jest zakup kapsułek.

 

Kup teraz

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy, czyli urządzenie, w którym woda przesącza się przez pojemnik z mieloną kawą. Ma wiele zalet:

  • jednorazowo można przygotować większą ilość kawy,
  • płyta grzewcza utrzymuje temperaturę dzbanka,
  • można też parzyć herbatę i zioła,
  • niektóre modele mają wbudowany młynek.

Wadą jest niższa jakość naparu (więcej kofeiny, substancji gorzkich i drażniących), poza tym: dłuższy czas przygotowania napoju i czyszczenia urządzenia, brak funkcji przyrządzania kawy z mlekiem.

  

Kup teraz

Wybierz taki rodzaj ekspresu, jeśli jednorazowo potrzebujesz większej ilości kawy (do biura, gości i domowników), zależy ci na mocnej kawie z kofeiną (brak funkcji przyrządzania kawy z mlekiem). Przygotowanie nie jest szybkie, trzeba pamiętać o czyszczeniu, ale smak rekompensuje wszystko.

Koszt zakupu mieści się w granicach ok. 80 – 900 złotych. Najdroższe modele to cena ok. 2 tys. złotych. Dobierzcie opcje, która Wam najbardziej pasuje i cieszcie się pyszną kawą w domu.