Rewelacyjnym pomysłem jest podział opowieści o przyrodzie na trzy nieoczywiste części: „Zdumiewające przyjaźnie”, „Sztuka przetrwania” i „Mity i stereotypy”. Tytuły podpowiadają, czego może się czytelnik spodziewać po każdym tomie, jednak dopiero wnikliwa lektura da pełna odpowiedź.

Zacznę od „Mitów i stereotypów”, bo kwestia oceniania po pozorach i powtarzania zasłyszanych, niesprawdzonych „prawd” fascynuje mnie nie tylko w odniesieniu do przyrody. Pavla Hanáčková i Linh Dao rozprawiają się – słowem i obrazem – z funkcjonującymi stereotypami dotyczącymi stworzeń, takich jak świnia, wilk czy żółw. Potężna porcja wiedzy, podana lekko, ale rzetelnie i pełne humoru ilustracje raz na zawsze powinny rozwiać wątpliwości.

W „Sztuce przetrwania” czytelnik przeniesie się do dżungli, w regiony polarne czy w głębiny, by dowiedzieć się, jak pancernik chroni się przed niebezpieczeństwem i dlaczego pingwiny się przytulają.

„Zdumiewające przyjaźnie” ukazują koegzystencję i współpracy różnych gatunków zwierząt, ale też zwierząt i roślin, a nawet zwierząt i bakterii. Prócz znanej z filmu „Gdzie jest Nemo” współpracy błazenków i ukwiałów, czytelnik pozna inne związki funkcjonujące w przyrodzie, np. zebry i bąkojada czy kojota i borsuka amerykańskiego.

Gorąco zachęcam do sięgnięcia po „Niesamowitą naturę” nie tylko dzieci, ale też ich rodziców, bo nie ma nic piękniejszego, niż wspólne, międzypokoleniowe poznawanie świata, szczególnie gdy wiedza jest podana w tak ciekawej i pięknej formie.

Ewa Świerżewska