Buduje więzi między rodzicem a dzieckiem

Bajka czytana co wieczór na dobranoc czy wspólne popołudnie z lekturą może stać się waszym rodzinnym rytuałem – znacznie bardziej owocnym, niż włączenie dziecku przypadkowej bajki w telewizji czy na komputerze. Czytanie na głos i wspólne śledzenie losów bohaterów opowieści to niezwykle intymne doświadczenie, w którym dzielisz z maluchem emocje: wspólnie śmiejecie się, wzruszacie, a później możecie porozmawiać o historii, którą poznaliście. Więc nawet jeśli jesteś bardzo zabieganą osobą, poświęć choć kilka minut dziennie na taką formę spędzania czasu z maluchem. Zaowocuje to bliższymi relacjami, większym zaufaniem i prawdziwą przyjaźnią.

Wypracowuje nawyk czytania u dziecka

Czym skorupka za młodu nasiąknie … Tak, tak. To, że dorosły sięga po lekturę, nie bierze się znikąd. A prawdopodobieństwo, że książka stanie się ważną częścią życia twojego dziecka w przyszłości, będzie znacznie większe, jeżeli będzie miało ono kontakt z książką od pierwszych lat życia. Gdy już raz wejdzie do świata niezwykłych baśni i bajek czy zabawnych i pouczających opowieści, takich jak np. „Praktyczny pan”, łatwo z niego nie zrezygnuje. Z czasem zaś zacznie samo dobierać lektury.

Świetna rozrywka

…zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka. Zwłaszcza że pośród książek dla dzieci znajdziecie nie tylko te poważne, ale i bardzo zabawne. Przykład? Rewelacyjny „Chichotnik czyli księga śmiechu i uśmiechu”, zbór wierszy najlepszych polskich poetów, przygotowany przez Barbarę Gawryluk, który zadziała jak… werbalne łaskotki. Wspólne czytanie tych rymowanych utworów na głos to istna terapia śmiechem – wesołe, a zarazem rozwijające doświadczenie.

Rozwija wyobraźnię

Gdy dziecko samo czyta historię zapisaną na kartach książki lub słucha jej, gdy czytana jest przez rodzica, jego umysł intensywnie pracuje. Ale chodzi nie tylko o tworzenie logicznych powiązań między kolejnymi elementami fabuły. Przede wszystkim ważne jest kreowanie obrazów. Bo książki znacznie lepiej oddziałują na wyobraźnię dziecka, niż np. filmy i zmuszają je do samodzielnego tworzenia świata opowieści w głowie. Kreatywność zaś, jak wiemy, jest niezbędna w całym życiu. A to dlatego, że dzięki niej łatwiej nam jest rozwiązywać codzienne problemy, wychodząc poza schematy.

Uczy nowych rzeczy

Wspólna lektura sprawi, że twoje dziecko znacznie poszerzy swoją wiedzę – o świecie, o języku, którym się posługuje, a także o samym sobie. Jeśli, na przykład, boi się ciemności, sposobem na zrozumienie, skąd bierze się strach, będzie kontakt z książką „Prawie się nie boję” Anny Onichimowskiej. Pozwoli ona dziecku skonfrontować własne lęki z doświadczeniami rówieśników, a lektura może być drogą do „poważniejszej” rozmowy z rodzicem. Ale to tylko jeden z przykładów. Każda książka bowiem, nawet ta „najprostsza”, może czegoś nauczyć – także dorosłego!

Zalet wspólnego czytania jest jeszcze wiele, ale już tych pięć wystarczy, by dojść do wniosku, że czytać z dzieckiem warto – zawsze!

Dużo ciekawych książek dla najmłodszych czytelników będzie można znaleźć podczas Pierwszych Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka, które odbędą się już 8 i 9 kwietnia. Z czytelnikami spotkają się, m.in. Andrzej Maleszka, Michał Rusinek, Dorota Sumińska, Cezary Harasimowicz oraz Justyna Bednarek. Warto tam być!