Kawa mielona czy ziarnista?

Stojąc przed wyborem kawy pierwszą decyzją zwykle jest: ziarnista czy mielona. Mielone ziarna to wygoda dla osób, które nie posiadają młynka, chcą oszczędzić czas i nie lubią zbyt długich rytuałów. Kawa mielona fabrycznie ma jednolity stopień zmielenia, więc warto spojrzeć na opakowanie i upewnić się, że będziemy mogli parzyć ją na swój ulubiony sposób. Dla przykładu: na kawach do ekspresu ciśnieniowego widnieje odpowiedni piktogram, podobnie na kawach przeznaczonych do popularnych we Włoszech kawiarek. Stopień zmielenia jest bardzo istotny – zbyt miałka kawa może po prostu zatkać urządzenie lub przedostać się do naparu.

Kawa ziarnista przez znawców kawy uznawana jest za najlepszą. Po pierwsze, pozwala kawoszowi na samodzielną decyzję co do metody parzenia, a więc też stopnia mielenia. Poza tym świeżo mielona kawa to kolejne doznania olfatyczne (obłędny zapach) i więcej smaku (nie zdąży wywietrzeć). Kupując kawę ziarnistą warto upewnić się, kiedy została wypalona. Im świeższe ziarna, tym więcej aromatu i smaku.

 

Wild Drop Kawa ziarnista 100% arabika 250 g

 

Stopień palenia – co mówi o smaku kawy?

Na opakowaniach kawy często znajdziemy informacje o stopniu palenia. Co on oznacza? Kawy jasno palone zachowują więcej owocowych, lekkich i kwiatowych aromatów. Niektóre można nawet porównać do herbaty. Taką kawę pije się bez cukru i bez mleka, starając się rozkoszować jej zapachem. Jasno palone ziarna zwykle polecają bariści tym, którzy chcą poczuć, jak może różnić się kawa w zależności od regionu, z którego pochodzi.

Im ciemniej palona kawa, tym ma więcej dymnych, karmelowych, czekoladowych i wiśniowych aromatów. Kawa średnio palona ma zdecydowany smak, ale nie jest gorzka czy ciężka. Nadaje się świetnie do espresso, a także klasycznego przelewu. Kawa mocno palona bywa gorzka i ciężka. Właśnie taką kawę uwielbiają Skandynawowie słynący z ogromnej miłości do czarnego naparu. Przygotowują ją w ekspresach przelewowych, wlewają do dzbanków-termosów, a następnie rozkoszują się nią przez cały dzień – większość delektuje się kawą bez mleka i cukru.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki stopień palenia będzie dla nas najlepszy, warto przeczytać informację na opakowaniu i dobrać kawę do urządzenia, w którym będziemy chcieli ją przygotować.

Kraj pochodzenia kawy ma duże znaczenie

Aromat kawy jest zależny od kraju pochodzenia ziaren. Warunki klimatyczne, rodzaje gleby, wysokość nad poziomem morza, odmiany kawowca, sposoby uprawy i przetwarzania mają ogromny wpływ na jej smak oraz aromat. Kawa z jednej plantacji zbierana w różnych porach roku może mieć różne profile smakowe.

Oto kilka przykładów, jak kraj pochodzenia wpływa na aromat kawy.

  • Kawa z Kolumbii

Często opisywana jako delikatna o średniej kwasowości. Charakteryzuje się nutami owoców cytrusowych, karmelu i migdałów. Kolumbia to jeden z głównych producentów kawy na świecie.

  • Kawa z Etiopii

Etiopia nazywana jest ojczyzną kawy. Ze względu na zróżnicowanie terenu, kawa może być kwiatowo-owocowa, ale też ziemista i pełna w smaku.

  • Kawa z Kenii

Popularne są też kawy pochodzące z Kenii – zwykle są kwaskowate, mają złożony smak cytrusów, jagód i kwiatów.

  • Kawa z Brazylii

Brazylia to największy producent kawy na świecie, a kawa z tego kraju jest pełna, nieco słodka, ma wyraźne orzechowe, czekoladowe i karmelowe nuty.

Warto pamiętać, że na smak kawy ogromnie wpływa sposób jej przetwarzania – fermentowanie, suszenie, a nawet transport, palenie czy pakowanie. Dlatego zawsze warto czytać opis profilu smakowego na etykiecie opakowania.

 

Brazylia kawa

 

Różnice między arabicą i robustą

Często na opakowaniach kawy znajduje się napis 100% arabica lub mieszanka. Co to oznacza? Arabica i robusta to dwie główne odmiany kawowca, które różnią się smakiem, aromatem oraz zawartością kofeiny. Potrzebują różnych warunków glebowych, a także nieco innego traktowania.

Ziarna kawy arabica zawierają mniej kofeiny niż kawa robusta. Zazwyczaj mają jej od 1,2% do 1,5%. To sprawia, że arabica jest łagodniejsza dla układu trawiennego i bardziej odpowiednia dla osób wrażliwych na kofeinę. Ziarna kawy robusta mają znacznie wyższą zawartość kofeiny, zazwyczaj od 2,2% do 2,7%. Jest to kawa o mocniejszym działaniu pobudzającym.

Arabica jest często uważana za bardziej delikatną, subtelną i aromatyczną odmianę. Ma bardziej zrównoważony smak, z delikatniejszymi kwasami. Jej aromat może mieć nuty owocowe, kwiatowe, słodkie lub orzechowe. Natomiast robustę charakteryzuje bardziej wyrazisty smak. Jest bardziej gorzka, o wyższej kwasowości i ma posmak orzechowy lub kakao. Dlatego świetnie sprawdza się w mariażu z arabicą, szczególnie w „blendach”, czyli mieszankach, przeznaczonych do ekspresów ciśnieniowych.

 

Wild Drop Kawa mielona 100% arabika 250 g

 

Metody parzenia kawy

  • Ekspres ciśnieniowy

Najbardziej popularną metodą parzenia kawy jest ekspres ciśnieniowy – niektóre urządzenia wymagają jedynie wsypania ziaren i uzupełnienia mleka. Są jednak takie, które trzeba obsłużyć samodzielnie – od mielenia aż do przyciśnięcia przycisku. Espresso ma wyraźny smak i daje szybki zastrzyk energii. Świetnie sprawdza się do przygotowania cappuccino, latte czy flat white. Warto pamiętać, że mleko zmienia smak kawy i czyni ją łagodniejszą.

  • Kawiarka

Włoska kawiarka, czyli mokka, to jedna z najwdzięczniejszych metod parzenia kawy. Do pojemnika wlewa się wodę do wysokości korka, do sitka wsypuje kawę i zamyka kawiarkę. Stawia się ją na źródle ciepła (uwaga posiadacze indukcji – kupując kawiarkę należy sprawdzić, czy model współpracuje z płytami indukcyjnymi) i czeka, aż kawiarka zacznie wydawać charakterystyczny dźwięk. Oznacza on, że kawa jest gotowa!

  • French press

To popularna metoda domowego parzenia kawy bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt. Wystarczy zaopatrzyć się w dzbanek z sitkiem – na dno naczynia wsypujemy kawę, zalewamy wrzątkiem i zamykamy. Następnie czekamy, a kiedy kawa się zaparzy, wciskamy sitko na dno dzbanka tak, by pić bez fusów. French press pięknie wygląda na stole i przygotowuje kawę o smaku… tradycyjnej plujki. Im dłużej stoi, tym staje się mocniejsza.

  • Drip/chemex/gabi

To metody przelewowe, niewymagające prądu. Porcje kawy wsypuje się do sitka, a następnie wolno zalewa wodą, która przechodząc przez ziarna, staje się kawowym naparem. Drip/chemex/gabi to nazwy różnych utensyliów pozwalających przygotować kawę. Taki napar jest bardzo aromatyczny, lekki i orzeźwiający. Jeśli mamy dobre ziarna i chcemy poczuć ich smak, warto przygotować je metodą przelewową. Przy większych środkach finansowych najlepiej kupić porządny ekspres przelewowy. O poranku nie ma nic przyjemniejszego niż kawa, której aromat rozchodzi się po całej kuchni.

 

Kawa wild drop

 


Przeczytaj więcej artykułów z kawą roli głównej


Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock