Spis treści:
  1. Najlepsze filmy science fiction – TOP 15
  2. Dokąd filmy science fiction zabiorą nas w przyszłości?

Filmy science fiction zawsze fascynowały i inspirowały – w końcu charakteryzują się eksploracją przyszłości, technologii, przestrzeni kosmicznej i życia pozaziemskiego. Stanowią one unikalne połączenie nauki, filozofii i sztuki, oferując widzom wgląd w przyszłość ludzkości i możliwe kierunki jej rozwoju. Kino science fiction to jednak nie tylko opowieści o dalekich galaktykach i zaawansowanej technologii, ale przede wszystkim lustro, w którym odbija się ludzka natura. W tym artykule wyruszymy w podróż przez wybór najlepszych filmów science fiction, które nie tylko ukształtowały jego oblicze, ale też głęboko wpłynęły na kulturę popularną i kinematografię.

Najlepsze filmy science fiction – TOP 15

„Podróż na Księżyc” (1902)

Za pierwszy film sci-fi uważa się „Podróż na Księżyc” (tytuł oryg. Le Voyage dans la Lune) stworzony przez Georges'a Mélièsa już w 1902 roku. Film ten inspirowany był twórczością Jules'a Verne'a oraz H.G. Wellsa. Przedstawiał opowieść o statku kosmicznym wystrzeliwanym na Księżyc z wielkiej armaty.

Chociaż obecnie to kilkunastominutowe nieme dzieło może wydawać się wręcz kosmicznie archaiczne, to warto o nim wspomnieć, ponieważ dosłownie wystrzeliło poziom efektów specjalnych i sam gatunek science fiction na księżyc zupełnie nowy poziom. I wciąż ogląda się go bardzo przyjemnie!

„Metropolis” (1927)

„Metropolis”, wyreżyserowany przez Fritza Langa, to jeden z pierwszych, najbardziej wpływowych i zwyczajnie najlepszych filmów science fiction. Niemal 100 lat od premiery twórcy nadal odwołują się do tego dzieła. Ten film sf to monumentalna opowieść, przedstawiająca dystopijną przyszłość, w której społeczeństwo jest podzielone na dwie klasy, rządzących i robotników.

Film wyróżnia się ekspresjonistyczną estetyką, monumentalną scenografią oraz zaawansowanymi, oczywiście jak na czasy niemego kina, efektami specjalnymi. „Metropolis” stanowiło też od zawsze ważny komentarz na temat industrializacji, dehumanizacji i podziałów społecznych. 

„2001: Odyseja Kosmiczna” (1968)

Stanley Kubrick w „2001: Odysei Kosmicznej” prezentuje epicką podróż przez czas i przestrzeń, badającą ewolucję ludzkości i jej miejsce we wszechświecie. Produkcja doceniana jest za swoje wizjonerskie podejście, oszałamiające efekty wizualne i głęboki przekaz filozoficzny. Fabuła tego świetnego filmu sci fi została oparta na prozie Arthura C. Clarke'a.

Wpływ „Odysei Kosmicznej” i kulturę masową jest nieoceniony. Ustanowił nowe standardy w realizacji efektów specjalnych i wizualizacji podróży kosmicznych. Pomimo upływu czasu scenografie wciaż robią niesamowite wrażenie. Bez wątpienia jeden z najlepszych filmów science fiction w historii.

„Obcy - ósmy pasażer Nostromo” (1979)

Ridley Scott w "Obcym” łączy science fiction z horrorem, tworząc niezapomnianą opowieść o załodze kosmicznej, która konfrontuje się z niebezpiecznym potworem. Film wyróżnia się mroczną atmosferą, intensywnym napięciem i przełomową kreacją samego obcego.

Produkcja odniosła niebywały sukces. Powstał szereg sequeli, a filmy o podobnej tematyce zawsze są porównywane właśnie do tego nieśmiertelnego oryginału. Trzy lata później Ridley Scott zagłębił się w innej stylistyce sci-fi i przedstawił światu kolejną nieśmiertelną produkcję…

„Blade Runner” (1982)

„Blade Runner” inspirowany powieścią Philipa K. Dicka („Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”), w Polsce znany jako „Łowca Androidów”, niejako zdefiniował cały cyberpunk. Opowieść o łowcy androidów w dystopijnym Los Angeles odległego roku 2019 (!) zadaje fundamentalne pytania o naturę rzeczywistości i tego, co to właściwie znaczy „być człowiekiem”.

Film jest znany ze swojej stylowej estetyki i złożonej narracji. A jego obłędna wizualnie kontynuacja, jaką jest „Blade Runner 2049” z 2017 roku odświeża świat przedstawiony i przypomina niezmienne dywagacje na temat istoty człowieczeństwa. Jakże aktualne nawet w dzisiejszych czasach.

„E.T.” (1982)

Steven Spielberg do filmu science fiction podszedł od zupełnie innej strony przedstawiając kontakt z obcą cywilizacją w pogodny i przyjemny sposób. Słynny reżyser i wizjoner w „E.T.” opowiada historię przyjaźni pomiędzy młodym chłopcem a przybyszem z obcej planety.

Elliot chce pomóc przyjacielowi wrócić do domu, a scena ucieczki na rowerze stała się jednym z najbardziej ikonicznych filmowych motywów. Ten film science fiction, łącząc elementy przygodowe i fantastyczno-naukowe, stał się jednym z najbardziej ukochanych filmów familijnych w historii.

„Terminator” (1984)

„Terminator” Jamesa Camerona to kamień milowy wśród filmów science fiction i istna definicja amerykańskiego kina lat 80. Film opowiada o cyborgu wysłanym z przyszłości, by zabić matkę przyszłego lidera oporu ludzkości przeciwko maszynom. „Terminator” ma w sobie wszystko – elementy akcji, horroru i fantastyki naukowej, tworząc intensywną i zapadającą w pamięć opowieść.

Cameron prezentuje wizjonerskie podejście do tematu sztucznej inteligencji i podróży w czasie. Film zadaje pytania o determinizm i konsekwencje ludzkich działań wobec technologii. Słynny reżyser stworzył stosunkowo kameralne dzieło, które zapoczątkowało jedną z najbardziej ikonicznych franczyz w historii kina.

„Powrót do przyszłości” (1985)

„Powrót do przyszłości” Roberta Zemeckisa to kolejny film science fiction, który łączy fantastykę naukową, komedię i przygodę w wielki, kochany przez widzów misz-masz. Ta mieszanka stworzyła uniwersalną opowieść, która przyciąga widzów w każdym wieku. Film opowiada o nastolatku, który dzięki wynalazkowi ekscentrycznego naukowca, podróżuje w czasie do przeszłości swoich rodziców. Tym samym tworząc swoisty paradox.

Film wyróżnia się swoją lekką i zabawną narracją, jednocześnie inteligentnie eksplorując koncepcję podróży w czasie i jej wpływu na przeszłość i przyszłość. „Powrót do przyszłości” to nie tylko rozrywka wysokiej jakości, ale także film pełen ciepła i serca, który pozostaje klasykiem. A zarówno jego bohaterowie, jak i Delorean, czyli pojazd podróżujący w czasie, na stałe wpisały się do popkultury.

„Star Trek II: Gniew Khana” (1982)

„Star Trek II: Gniew Khana” Nicholasa Meyera jest często uważany za jedno z najlepszych dzieł w całym bogatym uniwersum Star Treka. Film kontynuuje podróże załogi USS Enterprise, tym razem konfrontując Kapitana Kirka z jego dawnym wrogiem, tytułowym Khanem. Film łączy głębokie emocje, moralne dylematy i intensywną akcję.

Meyer wprowadza do serii „Star Trek” nowy poziom głębi emocjonalnej i dramaturgicznej. Film bada tematy starzenia się, przyjaźni, poświęcenia i zemsty Jednocześnie pozostaje wierny ideom i wartościom, które są rdzeniem Star Treka. Warto dodać, że jest to znakomita pozycja nie tylko dla fanów serii, ale dla każdego miłośnika filmów science fiction.

„Matrix” (1999)

„Matrix” sióstr Wachowskich to film, który zrewolucjonizował kino nie tylko pod względem efektów specjalnych, ale także ze względu na swoją filozoficzną treść i idealne wpisanie się w trendy przełomu wieków. Opowiada on o dystopijnym świecie, w którym ludzkość żyje w wirtualnej rzeczywistości stworzonej przez maszyny. Główny bohater, Neo, odkrywa prawdę o „Matrixie” i dołącza do grupy rebeliantów.

Film łączy elementy cyberpunku, filozofii i akcji, tworząc unikalną opowieść, która skłania do refleksji nad naturą rzeczywistości, wolności i przeznaczenia. „Matrix” wpłynął na popkulturę swoją ikoniczną estetyką i innowacyjnymi scenami walki. Epicka scena walki Neo zapisała się na stałe w kanonie filmowej choreografii.

„Dzień Niepodległości” (1996)

„Dzień Niepodległości” Rolanda Emmericha to katastroficzny film science fiction, który zdefiniował gatunek filmów o inwazji obcych na Ziemię. Opowiada on o globalnej walce ludzkości przeciwko potężnym napastnikom z kosmosu. Całość – jak to u Rolanda Emmericha – wyróżnia się swoją epicką skalą, imponującymi efektami specjalnymi i szybką akcją.

Jednakże „Dzień Niepodległości” to nie tylko blockbuster pełen efektownych scen i napięcia, ale także opowieść o jedności, odwadze i przetrwaniu ludzkości w obliczu zagrożenia z kosmosu. Widowiskowe sceny pełne efektów specjalnych tylko dopełniają inspirującą narrację.

„Avatar” (2009)

Wizualnie oszałamiająca opowieść o konflikcie między ludźmi a tubylcami obcej planety. Film wprowadził do kina przełomowe efekty 3D i w swoim czasie był prawdziwym wydarzeniem. Postacie obcych są niesamowicie realistyczne, co wprowadziło do kina zupełnie nową jakość.

James Cameron zestawiając tematykę ekologiczną w kontekście science fiction doskonale wpisał się w trwającą w rzeczywistości debatą dotyczącą kryzysu klimatycznego i katastrof ekologicznych. „Avatar” od lat znajduje się na szczycie najbardziej kasowych filmów w historii.

„Incepcja” (2010)

Christopher Nolan w znakomitej „Incepcji" eksploruje koncepcję podróży do ludzkich snów. Zorganizowana grupa zakrada się do sennej podświadomości ofiary i okrada ją z najcenniejszych rzeczy, jakimi są ludzkie idee i pomysły. Nolan kreuje świat, w którym granice między rzeczywistością a snem są płynne i niejednoznaczne. „Incepcja” łączy w sobie elementy thrillera, dramatu i filmu akcji.

Film łączy kompleksową fabułę, innowacyjną realizację i głębokie filozoficzne pytania, stając się jednym z najbardziej oryginalnych i intelektualnie stymulujących filmów science fiction. Ten bardzo dobry film sf wyróżnia niewątpliwie skomplikowana fabuła, która wymaga od widza pełnego zaangażowania i skupienia.

„Looper” (2012)

„Looper” to innowacyjne spojrzenie na koncepcję podróży w czasie. W świecie przedstawionym w filmie, płatni zabójcy eliminują ofiary wysłane z przyszłości przez mafijne kartele. Główny bohater staje przed zadaniem zamordowania swojej starszej wersji.

Film wyróżnia się nietypowym podejściem do tematu podróży w czasie, skupiając się nie tylko na aspektach technologicznych, ale przede wszystkim na moralnych i emocjonalnych dylematach, jakie niesie ze sobą konfrontacja z własnym ja z przyszłości. Rian Johnson stworzył dzieło, które jest zarówno inteligentnym thrillerem science fiction, jak i głęboko ludzką historią o wyborach, przeznaczeniu i poświęceniu.

„Interstellar” (2014)

Wizjonerska podróż przez przestrzeń kosmiczną, która bada ludzkie aspiracje, miłość i poświęcenie. Film opowiada o grupie astronautów, którzy wyruszają w podróż przez tunel czasoprzestrzenny w poszukiwaniu nowego domu dla ludzkości. Nolan naukową dokładność z emocjonalną głębią, oferując oszałamiające wizualnie sceny i głęboką refleksję nad ludzkim losem. Całość zwyczajnie porusza i pozostaje w pamięci widza na długo.

Dokąd filmy science fiction zabiorą nas w przyszłości?

To oczywiście tylko kilkanaście tytułów świetnie reprezentujących science fiction i różne jego podgatunki. Dobrych filmów sci fi jest oczywiście znacznie więcej. Zarówno familijnych, czysto rozrywkowych, jak i bardziej psychologicznych i filozoficznych Science fiction to gatunek, który nieustannie się rozwija, pokazując, jak zmieniające się technologie, społeczeństwa i wyzwania wpływają na nasze wizje przyszłości. Z każdym nowym filmem science fiction widzimy, jak daleko może nas zabrać wyobraźnia. W miarę jak technologia i nauka rozwijają się, tak samo rozwija się i zmienia gatunek science fiction, obiecując jeszcze więcej wspaniałych historii w przyszłości.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Oglądam

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com