Ryzyko poparzenia słonecznego lub, co gorsza, raka skóry, to poważne zagrożenia, których należy za wszelką cenę unikać. Jak wobec tego bezpiecznie zyskać zdrową opaleniznę? Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po samoopalacz. Sprawdź, jak z niego skorzystać, aby uzyskać naturalny i satysfakcjonujący efekt!

Eco by Sonya Driver, samoopalacz w kremie, 150 ml

Jak wybrać idealny samoopalacz dopasowany do swojej karnacji?

O czym warto pamiętać, sięgając po samoopalacze? Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku zwróć uwagę na: odcień – produkty samoopalające często dzielą się na te przeznaczone dla właścicielek jasnej lub ciemnej karnacji. Jeśli należysz do pierwszej grupy, a twoja skóra nie opaliła się wcześniej naturalnie, wybierz jaśniejszą wersję. Najpierw sięgnij po odpowiedni typ preparatu brązującego. W asortymencie samoopalaczy znajdziesz kosmetyki przeznaczone wyłącznie do twarzy (zazwyczaj wzbogacone o substancje nawilżające), preparaty do ciała, jak również uniwersalne specyfiki, które możesz stosować bez ograniczeń.

Ważna jest również formuła samoopalacza – dostępne są kosmetyki w kremie, np. Eco by Sonya Driver (które możesz precyzyjnie i równomiernie rozprowadzić na skórze), lub też w sprayu – pozwalają szybko zaaplikować produkt na dużej powierzchni ciała. W tej kategorii godnym uwagi jest produkt marki Marc Inbane, Hyaluronic Self-tan Spray czy Tan Without Sunshine, z Collistar.

Istotna jest również marka, która stoi za produktem – sięgaj wyłącznie po te sprawdzone, żeby mieć gwarancję satysfakcjonującego efektu. Zanim nałożysz kosmetyk, upewnij się że nie jest przeterminowany. Sprawdź także, jak długo po otwarciu można go bezpiecznie używać – informację znajdziesz na opakowaniu.

Hyaluronic Self-tan Spray - samoopalacz w sprayu MARC INBANE

Jak prawidłowo przygotować skórę do nałożenia samoopalacza?

Wybór dobrego kosmetyku samoopalającego to najważniejsza, ale nie jedyna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę. Równie istotne jest właściwe przygotowanie skóry do nałożenia produktu oraz odpowiednia aplikacja preparatu. Jak przygotować skórę?

Zarówno w przypadku twarzy, jak i pozostałych partii ciała ważne jest pozbycie się martwego naskórka, a w efekcie  – wygładzenie skóry. Jak to zrobić? Podstawą odpowiedniej pielęgnacji jest peeling. Możesz go przygotować samodzielnie (np. używając mikstury z cukru i oliwy z oliwek czy fusów z kawy zmieszanych z olejem lub odrobiną ulubionego żelu pod prysznic) lub wybrać jedną z gotowych formuł. Do twarzy możesz zastosować również peeling enzymatyczny, szczególnie jeśli masz wrażliwą cerę. Po peelingu twoja skóra równomiernie przyjmie preparat samoopalający i odwdzięczy się pięknym, jednolitym, złocistym odcieniem. Pamiętaj! Po wykonaniu peelingu należy dobrze nawilżyć kremem łokcie i kolana, gdyż samoopalacz lubi gromadzić się w przesuszonych partiach, co skutkuje powstawaniem nieestetycznych plam.

St. Tropez, Self Tan, samoopalacz w piance, 240 ml

Jak prawidłowo nakładać samoopalacz na skórę?

Jak nakładać samoopalacz? Dobrze w tym celu użyć rękawicy do samoopalacza. To pozwala równomiernie nałożyć preparat, jednocześnie nie brudząc rąk. Ważne, by kosmetyk nakładać cienkimi warstwami, dzięki czemu można uzyskać jednolitą, naturalną opaleniznę.

Jeśli chcesz samodzielnie nałożyć samoopalacz również na plecy, skorzystaj ze specjalnego aplikatora. Natomiast przechodząc do aplikacji samoopalacza na stopy i dłonie, najlepiej po prostu wmasować w nie nadmiar kosmetyku, który znajduje się już na nogach i rękach.

Dobrym rozwiązaniem na uzyskanie opalenizny jest stosowanie samoopalacza w piance. Dzięki niemu uzyskasz szybki i naturalny efekt. Niewielką ilość kosmetyku wetrzyj w skórę przy pomocy dłoni lub rękawicy. Gotowe! Jeśli efekt opalania wyda Ci się zbyt delikatny, możesz przez kolejne dni nakładać kolejne cienkie warstwy samoopalacza. Kolor utrzyma się na skórze nawet do kilku tygodni!

Jak przedłużyć trwałość opalenizny na skórze?

Pamiętaj, że opalenizna zdecydowanie lepiej trzyma się na dobrze nawilżonej skórze, dlatego tak ważne jest częste i regularne używanie balsamów. Warto również stosować specjalne preparaty, przedłużające opaleniznę, które - dzięki zawartym składnikom - sprawią, że skóra dłużej pozostanie brązowa. Idealnie do tego celu sprawdzi się na przykład balsam marki Kolastyna.

Kolastyna, Opalanie, balsam po opalaniu, kojący kompres, 150 ml

Jak usunąć powstałe plamy na ciele?

Co zrobić, jeśli na skutek nieodpowiedniej aplikacji samoopalacza, na skórze powstaną plamy? Jeśli chcesz zmyć samoopalacz z dłoni, użyj do tego celu soku z cytryny. Wystarczy skropić sokiem chusteczkę i energicznie przetrzeć nią dłonie. Jeśli zaś musisz zmyć samoopalacz z większych powierzchni ciała, wypróbuj dobroczynne właściwości domowego peelingu z kawy i z cukru. Z jego pomocą usuniesz samoopalacz i przywrócisz skórze naturalny wygląd. Jeśli plamy są naprawdę trudne do usunięcia, postaw na sodę oczyszczoną. Dzięki jej właściwościom wybielającym w szybki sposób usuniesz wszelkie powstałe przebarwienia.

Samoopalacz to doskonały sposób na nadanie skórze złotego odcienia pięknej opalenizny. Jest to z pewnością łatwiejsza i zdrowsza alternatywa dla opalania. Podczas aplikacji kosmetyku wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by szybko uzyskać naturalny i satysfakcjonujący efekt, który utrzymuje się przez kilka tygodni!

Więcej artykułów znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.