Suche popękane pięty – skąd bierze się problem?

Rogowacenie i suchość pięt to dosyć powszechny problem. Czemu występuje akurat na piętach? Skóra w tym obszarze może być nawet dwukrotnie grubsza niż w innych partiach ciała, nie ma jednak szybkich zdolności do złuszczania, dlatego jeśli nie wspiera się tego procesu manualnie (peelingi, tarka), pięty mają tendencję do rogowacenia.

Stan nawodnienia całego organizmu również ma dość spore znaczenie dla kondycji stóp. Suchość pięt będzie wówczas naturalnym następstwem nieprawidłowego nawadniania się – to kolejny dobry powód, żeby w ciągu dnia wypijać odpowiednią ilość wody!

Również nieodpowiednie obuwie i skarpetki wykonane ze sztucznego, nieprzepuszczalnego materiału mogą potęgować zaistniały problem. Stopa poci się, jest ściśnięta przez but – nie dość, że skóra nie może prawidłowo funkcjonować, to jeszcze tworzą się sprzyjające warunki do rozwoju patogennych mikroorganizmów, m.in. grzybów czy bakterii.

Nieodpowiednia dla samej pięty jest też specyficzna wysokość obcasa w obuwiu – zarówno zbyt niski, ale także za wysoki wymusza niefizjologiczne ustawienie stopy, a więc nieodpowiedni ucisk na piętę. To z kolei, ma wpływ na kondycję spodniej części stopy.

Pomijając aspekty pielęgnacyjne, należy rozważyć jeszcze kwestie zdrowotne – w niektórych przypadkach nadmierne rogowacenie stóp może mieć podłoże genetyczne lub wynikać z choroby, np. cukrzycy.

 

Krem do stóp Nappa

 

Domowe sposoby na gładkie i piękne stopy

Jest wiele domowych sposobów na walkę z popękanymi i zniszczonymi piętami. Zazwyczaj są skuteczne w przypadku lekkich, niezbyt kłopotliwych zmian lub gdy chcesz zacząć regularne dbać o nawilżenie pięt.

Do zmiękczania świetnie sprawdzają się kąpiele w leczniczych solach. Takie moczenie nóg przez 15-20 minut można przeprowadzić podczas oglądania serialu, czytania książki czy pracy przed komputerem. Nie wymaga to od nas szczególnych przygotowań, wystarczy ciepła woda, miska, specjalistyczna sól gruboziarnista i ulubiony olejek eteryczny, choć jest to opcja dodatkowa. Dla osób niepewnych proporcji czy tych, które lubią pójść na łatwiznę, lepszym wyborem będą gotowe mieszanki soli, które nie dość, że zadbają o wygląd stóp, to jeszcze wspaniale pachną, poprawiając nastrój dodatkową aromaterapią.

Kolejną ciekawą opcją, wprost z domowej spiżarki, jest moczenie nóg w zawiesinie z siemieniem lnianym. Jego niezwykłe właściwości znane są nie tylko w kulinariach, ale również w kosmetyce – to  fantastyczny dodatek nawilżający, np. do pielęgnacji skóry głowy. Zalej wrzątkiem lub ciepłą wodą ok. 1/3 szklanki siemienia i pozostaw do ostygnięcia. Wywar może do tego czasu nieco zgęstnieć – to naturalny proces. Żeby wygodniej było z niego korzystać, możesz dolać więcej wody, by konsystencja stała się odpowiednia. Następnie zamocz stopy lub same pięty i potrzymaj je dłuższą chwilę. Wyjmij, ale nie spłukuj nóg wodą, potem użyj pumeksu lub tarki według uznania. Stopy będą gładkie i odświeżone!

Peeling — skuteczny sposób na szorstkie pięty

Najszybsze efekty zyskasz, stosując peelingi. Mogą być przeznaczone do użytku manualnego, np. tarki, pumeksy lub chemiczne, wykorzystujące najczęściej kwasy w różnym stężeniu.

Dostępne na rynku urządzenia elektryczne do peelingu mechanicznego mają za zadanie ułatwić użytkownikowi pozbywanie się zrogowaciałej skóry. Są niezwykle szybkie i skuteczne, ale przy ich używaniu należy zachować pewną dozę ostrożności – zbyt intensywne i częste korzystanie z nich może prowadzić do efektów odwrotnych niż założone, czyli jeszcze większego rogowacenia i przesuszania się.

Poza tym ta zasada tyczy się wszystkich metod peelingu. Pamiętaj! Twoja skóra nie jest twoim wrogiem, a przyjacielem. Należy traktować ją delikatnie. Takie silne złuszczanie, tarcie i ciągłe podrażnianie może doprowadzić do narastania problemów, zamiast ich zniknięcia.

 

Peeling do stóp

 

Jeżeli twoje pięty są w kiepskim stanie i będą wymagały niemałego nakładu pracy, by przywrócić je do świetności, najlepiej użyć na początek peelingu mechanicznego, np. cukrowego peelingu firmy Paloma lub delikatnej tarki do pięt z Bielendy Proffesional. Do regularnego stosowania poleca się peelingi chemiczne, czyli inaczej enzymatyczne. Są nieco delikatniejsze, nie powodują mikrouszkodzeń i wygodnie się je stosuje, np. nakładając specjalny preparat na stopy, a następnie przykrywając to wszystko mięciutkimi skarpetami.

Kremy nawilżające – najlepszy sprzymierzeniec w walce z popękanymi piętami

Jak nawilżyć suche pięty w sposób trwały i skuteczny, by szybko pozbyć się problemu? Niestety największy wpływ na ich kondycję ma systematyczność i regularne dbanie o odpowiednie nawodnienie. Z racji charakterystycznego rodzaju naskórka w tych miejscach, oprócz dostarczania wody, porządne kremy powinny również zmiękczać, by przyspieszyć regenerację zniszczonych miejsc.

Genialnym składnikiem, mającym rewelacyjny wpływ na miękkość pięt jest mocznik. Substancja ta występuje naturalnie w ludzkiej skórze, zapobiegając nadmiernej ucieczce wody z komórek. Stosowana zewnętrznie, w odpowiednim stężeniu, powoduje delikatne złuszczanie oraz pomaga innym substancjom aktywnym wnikać w głąb tkanki. Przyspiesza także regenerację zrogowaciałego naskórka.

Również obecność alantoiny, pantenolu czy lanoliny doskonale zabezpieczy przed nadmierną utratą wody, tworząc warstwę ochronno-regeneracyjną. Warto szukać kremów, które posiadają przynajmniej jeden z nich wysoko w składzie produktu.


Krem regenerujący do stóp scholl

 

Krem na popękane pięty – ranking

Najchętniej wybierane i wysoko oceniane kremy, które dają rewelacyjne efekty, to:

  • Garnier Intensywna Regeneracja w czerwonej tubce;
  • Regenerum regeneracyjne serum do pięt;
  • Scholl – krem regenerujący na popękane pięty;
  • Silcare Pedicure Systems Nappa – krem do stóp.

Suche pięty nie muszą być już dłużej twoim zmartwieniem. Obecność specjalistycznych preparatów i skutecznych narzędzi zdecydowanie ułatwi ci drogę do idealnych i gładkich stóp, które bez obaw możesz eksponować w nowo kupionych sandałkach czy na plaży. Pamiętaj tylko o regularnej pielęgnacji i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Sprawdź inne porady z pasji Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia okładkowego: shutterstock.com.