Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf”, Karolina Żebrowska

Historia mody jest tematem absolutnie fascynującym - odbija bowiem jak lustro i skupia jak soczewka przemiany społeczne, polityczne i ekonomiczne, które dokonywały się na przestrzeni wieków. Pokazuje też, jak bardzo opresyjny mógł być ubiór, jak podkreślał różnice klasowe i jak stawał się drogą do emancypacji na wielu polach. Karolina Żebrowska w swojej książce „Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf” prowadzi nas przez kręte, niezwykle ciekawe dzieje mody i stylu, w których nie brak zaskoczeń i zwrotów akcji. Autorka opisuje i tłumaczy przełomowe momenty w historii ludzkości i pokazuje elementy stroju, które na przestrzeni wieków kompletnie zmieniły swoje znaczenie; które zrzuciły odium skandalu lub wręcz przeciwnie, stały się istnym faux pas. Świetna lektura nie tylko dla miłośniczek mody.

 

Modowe rewolucje. Niezwykła historia naszych szaf

 

Włoszki. Czego mogą nas nauczyć?”, Gabriella Contestabile

Włoszki, oczywiście obok Francuzek, nazywane są ikonami stylu, które w nienachalny, ale niezwykle skuteczny sposób kreują swój wizerunek. Nie chodzi jednak tylko o modę - mieszkanki Półwyspu Apenińskiego znane są ze swojego podejścia do życia i otaczających ludzi; mówi się o nich, iż „kochają życie z wzajemnością”. Ale czy taką postawę można w sobie wypracować, niezależnie od tego, skąd się pochodzi i gdzie się mieszka? Autorka poradnika „Włoszki. Czego mogą nas nauczyć?”, Gabriella Contestabile, nie tylko udowadnia, że jest to jak najbardziej możliwe, ale także zachęca czytelniczki do przeżycia swoich własnych „rzymskich wakacji”. Contestabile, pisarka i właścicielka butikowego biura podróży zdradza, jak Włoszki w każdym wieku znajdują czas na pracę, pasję oraz czas z rodziną, zawsze wyglądając stylowo i ponętnie.

 

Włoszki. Czego mogą nas nauczyć?

 

Paryski szyk jeszcze raz. Podręcznik stylu”, Ines de la Fressange, Sophie Gachet

Pierwsze wydanie poradnika „Paryski szyk” zdobyło serca Polek i było w naszym kraju bestsellerem. Teraz autorki, Ines de la Fressange (fashionistka, była modelka) i Sophie Gachet (dziennikarka „La Parisienne”) oddają w ręce czytelniczek jego nowe, poszerzone wydanie. Znalazły się tam podane z humorem wskazówki na temat mody, urządzania wnętrz, urody oraz spędzania czasu wolnego, również z dziećmi. Książka jest oczywiście prawdziwą ucztą dla oka - pięknie wydana i bogato ilustrowana, zachwyci każdą miłośniczkę stylu, zarówno tę początkującą, jak i biegle poruszającą się w świecie mody. Dodatkowym atutem „Paryski szyk jeszcze raz. Podręcznik stylu” jest lista adresów (stacjonarnych oraz internetowych), w których zrobić można zakupy w paryskim stylu, zjeść pyszny posiłek lub wypić kawę, a także odwiedzić ciekawe muzeum lub wystawę.

 

Paryski szyk jeszcze raz. Podręcznik stylu

 

Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku”, Agnieszka L. Janas

Zwykliśmy sądzić - szczególnie, jeżeli przyszliśmy na świat w latach 80. i później - iż epoka PRL-u była szara, siermiężna i niezbyt bogata w modowy szyk. Wystarczy jednak podpytać nasze mamy, ciocie lub babcie, aby przekonać się, iż był to okres zaskakująco kolorowy i kreatywny, owocujący powstaniem ponadczasowych ubrań i dodatków. Paradoksalnie, to właśnie ciągłe braki w towarach i niedostępność wielu produktów, które na Zachodzie Europy były standardem, spowodowała konieczność poszukiwania innych rozwiązań - często z niesamowitym skutkiem. Książka Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku”, Agnieszki Janas to efekt fascynacji autorki PRL-owską modą uliczną i historie opowiedziane przez kilkanaście kobiet, które w latach 70. i 80. chciały wyglądać modnie - w pracy, w szkole, na randce, na studniówce czy podczas ślubu. Wśród rozmówczyń Janas znalazły się m.in. Jolanta Kwaśniewska, Teresa Rosati, Małgorzata Potocka, Maria Szabłowska oraz Mariola Bojarska-Ferenc.

 

Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku

 

Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku”, Przemysław Bociąga

Historia mody to nie tylko historia mody kobiecej - to, jak na przestrzeni wieków nosili się mężczyźni, było również odbiciem przemian kulturowych oraz wyznacznikiem ich miejsca w strukturze społecznej. „Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku” Przemysława Bociągi to opowieść o formowaniu się współczesnego modowego oblicza mężczyzn - autor śledzi zmieniające się trendy i pokazuje, skąd dokładnie wzięły się takie a nie inne kanony, zasady i wskazówki, którym muszą się obecnie podporządkować. W książce nie brak też treści poradnikowych, za sprawą których łatwiej będzie stosować się do kanonów klasycznej elegancji. To propozycja skierowana zarówno do miłośników (i miłośniczek!) historii mody, jak i dla panów, którzy chcą świadomie kreować swój styl i wizerunek.

 

Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku

 

Polski new look”, Barbara Banaś

Moda i styl to jednak nie tylko ubiór - to również wnętrza, którymi się otaczamy. I chociaż niektórych może to dziwić, to PRL-owska Polska ma w historię designu całkiem znaczący wpływ. Zaczęło się jednak od „powiewu Zachodu”, co w latach 50. nie zdarzało się za żelazną kurtyną zbyt często. Hasłem przewodnim debiutanckiej kolekcja Christiana Diora z 1947 roku, „Corolle” był właśnie „New look”, zaś nowe trendy dotarły do Polski tuż przed odwilżą 1956 roku. Pionierem we wprowadzaniu na rodzimy rynek pojęcia „dobrego wzoru” oraz nowoczesnych, stylowych projektów, był powstały w 1950 roku z inicjatywy m.in. profesor Wandy Terakowskiej warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego. W książce „Polski new look”, Barbara Banaś przedstawia historię rozwoju polskiego i europejskiego wzornictwa oraz roli, którą odegrał w tym procesie IWP, a także dzieje najsłynniejszych zakładów wytwórstwa ceramiki, porcelany i fajansu, z Ćmielowem, Bolesławcem i Włocławkiem na czele. Bogato ilustrowany i pełen ciekawostek album, który przypadnie do gustu nie tylko wielbicielom designu.

 

Polski new look

 

Gentleman. Podręcznik dla klas wyższych”, Adam Granville

Nowe, poszerzone wydanie książki Adama Granville’a to nie tyle klasyczny podręcznik, co zbiór arcyciekawych esejów, za sprawą których poznamy najbardziej fascynujące ciekawostki ze świata stylu, elegancji, wielkiej polityki, dyplomacji i zwyczajów. Dowiemy się więc, czy Donald Trump podkleja krawaty taśmą, dlaczego Winston Churchill nosił różową bieliznę i czym jest Prince Albert Piercing. W książce „Gentleman. Podręcznik dla klas wyższych” sporo miejsca zajmuje również heraldyka - znalazły się w niej eseje o kulisach powstania herbu Jana Pawła II oraz uniwersytetu Yale, a także o tym, na czym polega… uszczerbienie herbu za pijaństwo. W obszernej, bo ponad 500-stronicowej publikacji przeczytamy także o historii hot dogów, biznesowym savoir-vivre w Japonii oraz jak wybrać fortepian do rezydencji. A wszystko to wzbogacone starannie wyselekcjonowanymi przez autora fotografiami.

 

Gentleman. Podręcznik dla klas wyższych

 

Modna Polka. Rozmowy o modzie, urodzie i życiu z polskimi ikonami stylu”, Natalia Hołownia

Natalia Hołownia, dziennikarka magazynu „Gala”, przeprowadziła wywiady z szesnastoma polskimi ikonami mody i stylu, pytając nie tylko o ubiór, ale i o ich codzienne życie. Swoje przemyślenia zdradziły jej kobiety w różnym wieku, o różnym statusie i profesjach, a znalazły się wśród nich m.in. fotografka Lidia Popiel, reżyserka Małgorzata Szumowska, modelki Marta Dyks i Zuzanna Bijoch, aktorki Maja Ostaszewska, Helena Norowicz i Danuta Stenka oraz dziennikarka Magda Mołek. „Modna Polka. Rozmowy o modzie, urodzie i życiu z polskimi ikonami stylu” to kilkanaście ciekawych rozmów, w których autorka stara się dowiedzieć, co sprawiło, iż bohaterki jej książki stały się ikonami mody, stawianymi za wzór przez rzesze Polek.

 

Modna Polka. Rozmowy o modzie, urodzie i życiu z polskimi ikonami stylu