Warto pamiętać, rośliny mają różne wymagania że w zależności od ich pochodzenia. Trzeba brać to pod uwagę w codziennej pielęgnacji. Gatunki pochodzące z tropików lubią stałe warunki – bez przeciągów i wahań temperatur, a także często wysoką wilgotność powietrza i względnie wysokie temperatury. Z kolei iglaki nie mają w tej kwestii zbyt dużych wymagań – znoszą nawet ekstremalne mrozy i okresowe niedobory wody.

Większość roślin nie przepada jednak za mrozem. Nawet te uznawane za rośliny całoroczne i polecane do uprawy na balkonie mogą mieć tendencje do przemarzania, jeśli temperatura spadnie do wystarczająco niskiego poziomu. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę, która zapobiegnie tego typu szkodom. Jak chronić rośliny przed mrozem? Oto kilka sposobów.

wenko

Izolacja donic – skuteczny sposób na ochronę roślin balkonowych

Gatunki liściaste odporne na niskie temperatury również mogą przemarzać, zwłaszcza gdy temperatura spadnie poniżej zera. Bluszcz czy trzmielinę warto zabezpieczyć poprzez odpowiednią izolację donic. W tym celu należy kupić donicę o nieco większych rozmiarach, a następnie wyłożyć jej wnętrze styropianem. Następnie można umieścić w niej roślinę i zasypać odpowiednio dobraną ziemią. Styropian można również wykorzystać jako podstawkę, co odizoluje chłód napływający od podłoża. Trzeba jednak pamiętać, aby wykorzystać dostatecznie gruby kawałek – minimum 5 cm.

agrowloknica bradas

Osłonki na donicę – skuteczna i estetyczna ochrona roślin

O osłonkach najczęściej mówi się w charakterze akcesoriów dekoracyjnych. Pozwalają one szybko zmienić wygląd rośliny bez jej przesadzania. Jeśli doniczka nie jest zbyt ładna, wystarczy umieścić ją w odpowiednio dobranej pod względem rozmiaru osłonce i gotowe. W rzeczywistości jednak osłonki służą również jako akcesorium ochronne. Mogą pomóc w izolacji ciepła, ponieważ otulają roślinę dodatkową warstwą zabezpieczającą przed niską temperaturą. Warto wybrać w tym celu osłonki słomiane czy rattanowe. Innym skutecznym sposobem jest owinięciem doniczek agrowłókniną, co również zabezpieczy podziemne części rośliny.

kaptur ochronny

Agrowłóknina – funkcjonalne rozwiązanie przy ujemnych temperaturach

Gdy temperatura spadnie poniżej zera, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu naziemnych części roślin. Nawet te mniej wrażliwe mogą ucierpieć w takich warunkach. Warto wykorzystać w tym celu agrowłókninę, czyli materiał, który powstał specjalnie na potrzeby zabezpieczania roślin przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jak również szkodnikami. Materiał można ten wykorzystać zarówno w ogrodzie, żeby pokryć nim glebę, jak i do roślin doniczkowych, które można nią owinąć celem ochrony przed mrozem.

Co więcej, agrowłókninę wykorzystuje się również przy sadzeniu niektórych roślin. Po ukorzenieniu się roślinki nie trzeba usuwać warstwy materiału, a nawet warto ją pozostawić w doniczce. Dla rozwijających się korzonków jest to dodatkowa ochrona przed uszkodzeniem.

primegarden

Jak działa agrowłóknina i z czego się ją wykonuje?

Agrowłóknina wzmacnia system korzeniowy roślin, zapobiega rozwojowi chwastów, a przy tym chroni glebę przed utratą wilgoci. Zapobiega również rozwojowi chorób grzybowych. Jest to materiał oddychający i przepuszczający wilgoć, dzięki czemu roślina nie „gotuje się” pod nim i może swobodnie pobierać tlen. Najczęściej do produkcji tego rodzaju zabezpieczeń wykorzystuje się polipropylen.

biovita kaptur zimowy wiązany

Jaką agrowłókninę wybrać na zimę?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje agrowłóknin, przyporządkowane poszczególnym porom roku. Agrowłóknina zimowa najczęściej ma gramaturę 50 g/m2, a dzięki swojej zwartej strukturze delikatnie podnosi temperaturę gleby oraz powietrza wokół rośliny. Dzięki jej zastosowaniu nawet gatunki mające tendencje do przemarzania bez problemu przetrwają zimę. Aby skutecznie zamontować agrowłókninę na glebie, potrzebne ci będą szpilki do mocowania.

Te przeznaczone do agrowłókniny wykonane są z polipropylenu odpornego na działanie czynników atmosferycznych, w tym promieniowania UV. Agrowłókninę przy glebie należy przybić szpilkami w odległości ok. 5 cm od krawędzi materiału. Jeśli gleba jest twarda, warto posłużyć się młotkiem, aby ułatwić sobie wbijanie.

plonos agrowłókno

Jeśli chcesz owinąć swoje rośliny – na przykład róże czy winorośle – ochronną warstwą agrowłókniny, nie potrzebujesz szpilek. Wystarczy stworzyć szczelną kieszonkę, okryć roślinę na całej długości jej naziemnej części i spiąć ją zwykłym zszywaczem. Taki kokon powinien być szczelny, ale niezbyt ciasny, aby rośliny miały nieco swobody. W innym wypadku okrywanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

horti-line

Właściwa ochrona roślin przed przymrozkami pomoże im przetrwać nawet ekstremalne temperatury. Warto połączyć powyższe sposoby, aby zapewnić twoim zielonym podopiecznym maksimum bezpieczeństwa i cieszyć się ich pięknem w kolejnym sezonie.

 

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród!

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock