Jak zacząć?

„Azul” to gra planszowa, do której zasiąść może od 2 do 4 graczy, w wieku powyżej siedmiu lat. Już na wstępie warto zaznaczyć, że jej zasady są bardzo proste i nadaje się ona zarówno dla początkujących graczy, jak i na niedzielne popołudnia w rodzinnym gronie. Należy do gatunku gier logicznych, a pojedyncza rozgrywka powinna wam zająć maksymalnie 45 minut.

 

Lacerta, gra strategiczna Azul

 

To, co z pewnością zauważycie już na samym początku, to przepiękne wykonanie gry. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak tworzyć będziecie fantastyczne mozaiki, w oparciu o hiszpańskie i portugalskie wzory. Do tego zresztą nawiązuje nazwa planszówki. „Azul” jest skrótem od „azulejos”, czyli płytek sprowadzonych do Europy w 1498 roku z Mauretanii. Techniki użyto nawet podczas budowy rezydencji królewskiej. Do tego właśnie nawiązują plansze, które znajdziecie w opakowaniu.

Ponadto pudełko zawiera żetony warsztatów, znaczniki punktacji, lniany woreczek sygnowany logiem gry oraz 100 płytek do układania. Krótka instrukcja wprowadzi was w obowiązujące zasady. Najpierw wylosujecie płytki i umieścicie je w tzw. warsztatach, a następnie będziecie mogli dobierać te o jednakowym kolorze. Kafelki ułożycie na swojej planszy w rzędach po lewej stronie. Gdy zapełnicie cały rząd, a w warsztat zostanie pusty, wówczas będziecie mogli przełożyć je na przypisane pola.

 

Azul

 

Istnieje także drugi wariant gry, w którym sami wybierzecie, gdzie mają znaleźć się płytki, jednak nadal istnieć będzie limit kolorów. Oczywiście za wasze działania przewidziane są punkty – za dokładanie pojedynczych płytek, układanie kilku obok siebie, tworzenie kolejnych rzędów i kolumn. Uważajcie jednak, bo płytki mogą spaść na podłogę (mowa tu o specjalnym polu na planszy, nie fragmencie mieszkania), za co otrzymacie punkty ujemne. Kiedy już wszystkie ruchy zostaną wykonane, dobieramy kolejne płytki z woreczka i zaczynamy nową turę. Gra kończy się, gdy któryś z graczy ułoży pięć płytek w rzędzie. Wówczas podliczamy punkty i wyłaniamy zwycięzcę. Prawda, że proste?

Na koniec warto dodać, że w „Azul” mamy sporo losowości i niewiele interakcji. Owszem, możemy nieco pokrzyżować plany przeciwnikowi i podebrać płytki, które chciał zgarnąć, ale częściej będziemy myśleć o sobie. Przyda się więc strategiczny umysł potrafiący na bieżąco zmieniać obrane plany oraz trochę szczęścia. Możecie być pewni, że emocji przy stole nie zabraknie!

Gra „Azul” bardzo szybko zdobyła wielu fanów na całym świecie. Prosili oni twórców o dodatek, który urozmaici i usprawni zabawę. Dali nawet kilka sugestii, a wydawcy chętnie z nich skorzystali. Jeśli więc uznacie, że potrzebujecie w swoich rozgrywkach czegoś nowego, to sięgnijcie po „Kryształową Mozaikę”. Doda ona do waszego zestawu nowe plansze i specjalne nakładki, które zróżnicują pola oraz dorzucą kilka opcji na zdobycie punktów!

 

Lacerta, dodatek do gry Azul Kryształowa Mozaika

 

Zbudujmy coś więcej!

„Azul” doczekał się nie tylko dodatku, ale także kolejnych wersji! A te okazały się nie mniej ciekawe niż oryginał. Jeśli więc jesteście już fanami tego tytułu, to warto zapoznać się z całą serią. Na rynku dostępny jest między innymi „Letni pawilon”. Ponownie nawiązuje on do wydarzeń historycznych i króla Manuela I, który chciał wznieść budynek na cześć członków swej rodziny. Niestety zmarł, a projekt nie został zrealizowany. Teraz to wy macie okazję spełnić życzenie monarchy! Zasady są niezwykle podobne do tych w podstawowej wersji, z drobnym wyjątkiem – tym razem dodano tzw. kolory atutowe, a rozgrywka toczyć się będzie jedynie przez 6 rund. Poza tym nasze płytki mają teraz kształt rombu, dlatego trzeba je układać w nieco inny sposób. Gra planszowa nadal posiada jednak niski próg wejścia i poradzą sobie z nią nawet mniej doświadczeni i młodsi gracze. Nie zawiedzie was także świetne wykonanie – całość prezentuje się pięknie.

 

Rebel, gra planszowa Azul: Letni pawilon

 

Do „Letniego pawilonu” wydano również dodatek „Lśniący pawilon”. Ponownie gracze zasugerowali twórcom kilka zmian, a ci wprowadzili je w życie. Dodano kilka nakładek, a na planszach pojawiła się fontanna, dzięki której można zdobyć kilka dodatkowych punktów. Zabawa będzie więc jeszcze lepsza i nie zabraknie emocji!

 

Gra Azul: Lśniący Pawilon

 

Tworzyliśmy już ściany i podłogi, teraz czas na okna. I to nie byle jakie. Kolejną wersją planszówki jest bowiem „Azul: Witraże Sintry”. Podczas 6 rund będziemy starali się układać kolorowe wzory na planszy. Płytki zastąpiono tu znacznikami szkła, a podczas swojej tury wybierzemy, czy chcemy tworzyć kwaterę, czyli dobieranie elementów ze stołu i dokładanie ich na swoją planszę, czy też cofnąć mistrza, czyli przenosić swój pionek do innej kwatery. Ponownie czeka nas sporo kombinowania oraz gromadzenia punktów, aby zostać najlepszym z najlepszych i zadowolić króla Manuela I. Warto dodać, że w pudełku znajdziemy kilka nowych elementów w postaci kolejnych plansz, specjalnej wieży czy wspomnianych już pionków. A wszystko jak zwykle w przepięknym wydaniu!

 

Lacerta, Azul Witraże Sintry

 

Na koniec pora wyjść z pałaców, zająć się pracami na świeżym powietrzu i zaaranżować ogród dla samej królowej Marii. To właśnie czeka na nas w „Azul: Ogród Królowej”. Będziemy sadzić rośliny i drzewa oraz dodawać najróżniejsze dekoracje. W tym wydaniu otrzymujemy większą planszę. O wyższym poziomie trudności może świadczyć fakt, że tytuł przeznaczony jest dla osób powyżej dziesiątego roku życia. Same zasady nadal nie są zbyt skomplikowane. Znów przyjdzie nam dobierać i dokładać kolejne elementy. Obok płytek znajdziemy także tzw. jokery i kafle ogrodu. Dodano również magazyny, fontanny czy specjalne koło obrotowe. Z pewnością nie będziecie się nudzić!

 

Azul: Ogród Królowej

 

Po więcej artykułów dotyczących waszych ulubionych planszówek zapraszamy do działu Gram.

Zdjęcie okładkowe: fot. Nataliya Pokrovska/shutterstock