Najbardziej popularnym gatunkiem chomika jest chomik syryjski – jest największy spośród domowych chomików, a kupno klatki dla niego jest dość łatwym wyborem, ponieważ nie trzeba tak dużo uwagi poświęcać rozstawieniu prętów, jak przy gatunkach karłowatych. Pamiętajmy, że wszystkie chomiki, niezależnie od gatunku czyli również Campbella czy Roborowskiego, są stworzone do życia samotniczego, a przebywanie w jednej klatce z innymi, zwłaszcza męskimi przedstawicielami swojego gatunku, stanowi wysoce stresogenne doświadczenie.

Gdzie kupić chomika?

Unikaj sklepów zoologicznych, ponieważ tu znajdują się zwierzęta z masowych hodowli, które często są źle odżywione, zestresowane, pochodzą z chowu wsobnego, przez co tym bardziej narażone są na choroby genetyczne, niedożywione, przestraszone, nieoswojone. Ogólnie rzecz biorąc - zwierzęta chore. Dodatkowo może się zdarzyć, że na skutek braku rozdzielenia zwierząt dojrzałych płciowo, zwierzę kupione w sklepie okaże się samiczką w ciąży. Najlepiej zaadoptować stworzenie z ogłoszenia. Rozsądnym wyjściem będzie też zakup zwierzęcia z hodowli rasowej – możemy się domyślać, że zwierzęta były w dobrych rękach.

Jak wybrać najlepszą klatkę?

Klatka dla chomika może być zbudowana z metalowych prętów, może być plastikowa, może być to też akwarium. Najwygodniejszym rozwiązaniem dostępnym w sklepach jest klatka metalowa ze względu na dostępność w wielu rozmiarach, łatwość czyszczenia, swobodę montowania dodatkowych akcesoriów oraz dobrą cyrkulację powietrza. Zwróćmy jednak uwagę, by półeczki w klatce były plastikowe lub drewniane - trudno może być chomikowi poruszać się po takich zbudowanych z metalowych prętów ze względu na wpadające łapki. Dobrze będzie wybrać taką z głęboką kuwetą, w której zmieści się wysoka warstwa trocin. Dzięki temu chomik będzie mógł się zakopywać, chować smakołyki i kopać tunele, a głęboka kuweta zapobiegnie wyrzucaniu wiórków poza klatkę. Minimalna wysokość podłoża to 8 cm. Pamiętajmy też, że chomik jako zwierzę biegające po ziemi, nieprzystosowane do wspinania się, powinien mieć klatkę niską o dużej powierzchni podstawy, by wykluczyć urazy związane ze wspinaniem się po prętach.

Wymiary klatki

Klatka to podstawowe lokum chomika, w którym spędza mnóstwo czasu. Chomik nadaje poszczególnym miejscom w klatce inne funkcje. I tak mamy strefę jedzenia, zabawy i osobną toaletę. To ważne, by zapewnić mu przestrzenne lokum, w którym będzie mógł spełniać wszystkie potrzeby w czasie gdy nie będziemy bawić się z nim na wybiegu. Na rynku znajduje się wiele klatek, które są mylnie wybierane na klatki dla chomików, będąc tymczasem zdecydowanie za małym lokum. Im większa klatka, tym lepiej! Minimalne wymagania to:

  • Chomik karłowaty (Roborowskiego, dżungarski, Campbella) - min. 2800 cm2 (np. 70 x 40 cm)
  • Chomik syryjski - min. 3600 cm2 (np. 90 x 40 cm)

 

Klatka dla chomika i myszy ZOLUX Rody 3 Solo, 41x27x28 cm

 

Gdzie postawić klatkę?

Klatkę postawić należy w miejscu ciepłym, suchym, z dostępem do światła słonecznego, ale bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Z tego względu nie powinniśmy stawiać klatki na parapecie, bo tam klatka może nagrzać się do wysokiej temperatury. Klatki nie stawiamy na podłodze, ale na podwyższeniu jak szafka czy półka, w cichym miejscu, które zapewni spokój w ciągu dnia.

Jeśli chomik zamieszka w pokoju dziecięcym, lepiej postawić ją jak najdalej od łóżka dziecięcego. Chomiki prowadzą nocny tryb życia, przebywając codziennie nawet 8 - 10 kilometrów. Niektórym dzieciom hałas dobiegający z klatki podczas biegania na kołowrotku przeszkadza w spaniu, wtedy rodzice wyjmują z klatki kołowrotek. Jest to działanie wykluczające zaspokojenie potrzeb zwierzęcia i powinniśmy znaleźć inny sposób pogodzenia potrzeb zwierzęcia i dziecka. Warto wybrać cichy kołowrotek lub przestawić klatkę w inne miejsce.

Wyposażenie klatki dla chomika

Toaletka

Idealnie sprawdzi się trójkątna toaletka, postawiona w kącie klatki. Zaobserwuj gdzie chomik najczęściej się załatwia i tam postaw toaletkę wysypaną zbrylającym się żwirkiem. To ułatwi utrzymanie czystości w chomiczym lokum, a i gryzoń będzie ci wdzięczny!

 

Kuweta narożna do klatki - Yarro

 

Podłoże

Wiórki i trociny dobrze się sprawdzą, ponieważ można w nich kopać tunele. Jako urozmaicenie możesz włożyć do klatki sianko, które urozmaici chomicze gniazdko.

 

Jaśkowe Wiórki, 15 L. - Wio-Mar

 

Domek

Plastikowy, drewniany, z dnem lub bez - wybór jest spory. Najważniejsze o czym musisz pamiętać, to by nie zaglądać do niego w czasie, kiedy chomik śpi w środku. Pozwólmy mu czuć się bezpiecznie w swojej norce! Niektóre chomiki oddają mocz podczas snu, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie wybranie domku plastikowego z wyjmowanym dnem lub drewnianego bez dna.

Kołowrotek

Fatalnym wyborem są te z metalowymi szczebelkami - wyklucz je od razu! Bezpieczny kołowrotek jest zabudowany - drewniany lub plastikowy, nie ma strachu, że chomik podczas biegu włoży łapkę pomiędzy szczeble i dozna uszczerbku na zdrowiu. W środowisku chomiczych znawców jednym z najbardziej polecanych i dostępnych w Polsce jest kołowrotek Trixie plastikowy lub drewniany.

Minimalne średnice kołowrotków to:

  • 27 cm dla chomika syryjskiego
  • 20 cm dla chomików karłowatych

 

Kołowrotek drewniany, 22 cm - Trixie

 

Miseczka na suche jedzenie

Najwygodniejsza miseczka to taka, która nie przewraca się, gdy chomik do niej wchodzi. Chomiki często jedzą siedząc w miskach, dlatego ważne by była szeroka ceramiczna lub metalowa montowana do prętów, by zapobiec przewróceniu się. Poza podstawową karmą, warto urozmaicić dietę kolbami, świeżymi warzywami i owocami.

Poidełko lub miseczka z wodą

Popularnym rozwiązaniem jest poidełko montowane na prętach klatki, co jest wygodne i zapobiega rozlewaniu się wody. Jednak najlepszym dla chomika rozwiązaniem jest porcelanowa miseczka z wodą, która pozwoli mu napić się w pozycji horyzontalnej.

 

Poidełko dla gryzoni, 250 ml - Zolux

 

Dodatki

Do środka możemy włożyć mnóstwo dodatków, które urozmaicą chomicze aktywności. Porwane chusteczki, rolka po papierze toaletowym, plastikowy koszyczek, hamaczek z nienoszonej bluzy czy tunel zrobiony z plastikowej rury kanalizacyjnej to tylko niektóre z nich.

Pisząc tekst korzystałam ze źródeł takich jak: e-chomik.pl, chomicon.weebly.com.