Sprzęt narciarski – wypożyczyć czy kupić?

Wybierając się na stok narciarski bez sprzętu, nie trzeba obawiać się o nudę. Z całą pewnością w pobliżu znajduje się wypożyczalnia sprzętu. W przypadku osób, które planują swój pierwszy wypad na narty zjazdowe, skorzystanie z niej to dobry pomysł: nie wymaga dużej inwestycji w sprzęt, jeśli hobby okaże się nietrafione. Dodatkowo nie trzeba potem wozić go ze sobą na każdy wyjazd. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie ma również swoje wady.

Przede wszystkim w wypożyczalni znacznie trudniej dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb i poziomu umiejętności. W obliczu długich kolejek, w szczycie sezonu, pracownicy nie mają czasu, by poświęcić początkującym narciarzom odpowiednio dużo uwagi. Kiedy kupuje się własny sprzęt, często mija nawet kilka miesięcy czy tygodni od mierzenia i konsultacji do zakupu nart. Co więcej, użytkownik ma możliwość ich serwisowania i konserwowania – pod własne potrzeby. W przypadku wypożyczalni każda para zostaje przygotowana według z góry określonego standardu – między innymi smarowania. A to nie każdemu będzie odpowiadać.

 

 Zimowy przewodnik po Polsce - narty, snowboard, biegówki

 

Jak dobrać narty zjazdowe do konkretnego użytkownika?

Gdy przyszły narciarz zdecydował się już na zakup własnego sprzętu, warto by zapoznał się z podstawowymi parametrami nart. Pierwszym jest długość. W przypadku nart dla początkujących, zaleca się ustalenie jej na podstawie wzoru:

  • długość nart = wzrost - 10-15 cm.

Zakładając, że osoba ma 176 cm wzrostu, powinna szukać desek o długości około 160-165 cm.

Wybór nart: twardość, taliowanie i promień skrętu nart

Dobór nart do wzrostu to jednak nie wszystko; nie mniej istotna od  ich długości jest twardość użytego materiału. Na początku swojej przygody z zimowymi sportami warto postawić na miękką, elastyczną parę. Zapewni ona łatwiejsze wchodzenie w zakręty i ogólne manewrowanie. Znacznie prościej także podnieść się po ewentualnym upadku. O odpowiednim poziomie elastyczności można mówić, gdy narta, oparta na podłodze jedną końcówką, bez problemu wygina się pod naciskiem drugiej końcówki – jest sprężysta.

Równie ważna jest szerokość talii narty. Można ją znaleźć pod nazwą „taliowanie” i rozpoznać po potrójnym zapisie, przykładowo: 116/73/97. Pierwsza liczba odnosi się do szerokości przedniej części narty, środkowa do talii, a trzecia – do tylnej części. Wartości wyrażone są w milimetrach. Poszukując nart dla początkujących, warto skupić się na parach o szerokości talii (środkowej liczbie) znajdującej się w zakresie 70-85 milimetrów

Ostatni istotny element to promień skrętu. Wyrażony jest w metrach. Im niższa liczba, tym łatwiej wprowadzić narty w skręt. Narciarzowi znacznie prościej nimi manewrować, bo w każdy ruch musi wkładać mniej siły – przekłada się to jednak na gorszą stabilność.

Atomic, Narty Redster MH Marcel Hirscher + wiązania E L 7 (130-150) SMU, rozmiar 150

Polecane narty zjazdowe dla początkujących

Warto zapoznać się z kilkoma propozycjami nart zjazdowych odpowiednich dla osób początkujących. W ten sposób znacznie łatwiej jest rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej pary. Na uwagę zasługują między innymi:

  • Heah Pure Joy – wykorzystują system Grip Walk, który znacznie ułatwia chodzenie oraz zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem jest zastosowanie przy produkcji dwuwymiarowy kryształ Graphene o twardości większej od diamentu, a przy tym najlżejszy i najcieńszy z możliwych; w nartach stanowi ich wzmocnienie.
  • Fischer My Aspire – wyróżniają się łatwością prowadzenia spowodowaną przede wszystkim lekkością nart oraz prostotą łapania zakrętów. Nowoczesne technologie zapewniają odpowiednią dynamikę podczas zjazdów, w tym Air Power odnosząca się do niskiej gęstości oraz lekkości materiałów.
  • Volkl Chica Jr – para idealna dla najmłodszych, świeżo upieczonych pasjonatów narciarstwa. System wiązania 7.0 VMOTION Jr zapewnia komfort i odpowiednie bezpieczeństwo jazdy bez usztywniania narty. Para jest lekka, dzięki czemu nie stwarza kłopotów przy manewrowaniu i wchodzeniu w zakręty.

K2, Narty, Anthem 75 + ERP 10 QuikClik, rozmiar 156

Buty narciarskie dla początkujących

Narciarstwo zjazdowe  to również konieczność zakupu butów narciarskich. Nawet jeśli początkujący amator nart nie zdecyduje się na zakupienie własnych „desek”, to z pewnością przemyśli wybór butów narciarskich dla początkujących. W przypadku par z wypożyczalni trudno bowiem o sprawdzenie higieny osoby, która nosiła je wcześniej.

Poszukując idealnych butów na początek, warto zwrócić uwagę na modele All-roundowe – do wszystkiego. Można znaleźć je na stronie Empiku. Są zdecydowanie najwygodniejsze, charakteryzuje je wyjątkowy komfort użytkowania. Niewątpliwym atutem jest miękkość skorupy buta. Zazwyczaj to od 60 do 80 jednostek. Dzięki takiemu wynikowi, będzie łatwiej utrzymać stabilność w butach, a także zakładać je i ściągać. Co więcej, takie obuwie jest często wyposażone w tylnej części w przycisk Ski – Walk, który pozwala na zmianę trybu użytkowania z jazdy na chodzenie. Buty odblokowują wówczas staw skokowy, umożliwiając w miarę swobodne poruszanie się.

 

Narty Volkl Chica Jr + wiązania

 

Sprzęt dla początkujących powinien być przede wszystkim indywidualnie dobrany. Warto więc przetestować co najmniej kilka modeli i dokładnie wczytać się w parametry, by znaleźć narty i buty idealne dla siebie.

Więcej porad znajdziesz w dziale Sporty zimowe.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.