Jako jeden z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorców z Doliny Krzemowej, Elon Musk zbudował swoją karierę myśląc nieszablonowo. Jego przełomowe pomysły i projekty, od podróży kosmicznych po ratowanie planety, wykorzystujące niepohamowaną kreatywność i zmysł biznesowy, czynią go jednym z największych umysłów XXI wieku. Ten przedsiębiorca-miliarder, a jednocześnie filantrop, stoi na czele firm (m.in. Tesla Motors czy SpaceX), które mają ambicję projektować naszą przyszłość i zrewolucjonizować niektóre istotne aspekty życia ludzi. W tym przypadku nie jest to wcale stwierdzenie na wyrost. Bowiem Elon Musk jest niestrudzony w kreowaniu i realizowaniu swoich futurystycznych wizji, przez co często staje w ogniu krytyki. Podczas gdy niektórzy nazywają go szaleńcem i ekscentrykiem, inni zaliczają Muska do największych wizjonerów w historii. Kim naprawdę jest podziwiany na całym świecie lider technologii? W tym podsumowaniu opowiedzą o nim jego projekty.  

Elon Musk. Co naprawdę myśli - Opracowanie zbiorowe

Elon Musk. Co naprawdę myśli

 

Tesla – największy projekt Muska

Tesla, czyli samochód w pełni elektryczny to najbardziej znany projekt Elona Muska, którym wywarł on ogromny wpływ na przemysł motoryzacyjny. Każdy kolejny model jego samochodu zwiększa presję na konkurentów z branży do opracowywania własnych tego typu pojazdów oraz rzuca więcej światła na rosnący potencjał alternatywy dla benzyny i oleju napędowego. Tesla raz na zawsze zmieniła narrację dotyczącą możliwości wykorzystania czystej energii na drogach. Elon Musk z grupą naukowców stale pracuje nad udoskonalaniem technologii, które zachęcą klientów do zmiany swojego aktualnego samochodu na Teslę. W tym zakresie wciąż testuje m.in. jeszcze wydajniejsze baterie, roboty na stacjach wymiany baterii, samochody autonomiczne oraz projektuje nowe modele samochodów sportowych i luksusowych.  

Więcej o tej elektrycznej rewolucji i skutkach jakie może przynieść przeczytacie w nowej książce Hamisha McKenzie, pt. „Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej”. Zawarte w książce argumenty i perspektywy ludzi stojących po dwóch stronach barykady  wydają się bardzo ciekawe zwłaszcza, że prezentowane są przez byłego pracownika Tesli.

Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej

 

SolarCity i energia słoneczna na skalę masową

Elon Musk w swoich działaniach kieruje się potrzebą tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości. Jego priorytetem jest wyeliminowanie naszej zależności od paliw kopalnych i zamiast tego czerpanie z odnawialnych źródeł energii. W tym celu kupił SolarCity, firmę specjalizującą się w produkcji paneli słonecznych w Stanach Zjednoczonych. Według jego pomysłu ludzie będą jeździć Teslą i ładować ją w domu, wykorzystując do tego energię z paneli słonecznych zainstalowanych na dachu. To pozwoli upowszechnić nurt wykorzystywania energii słonecznej i przyśpieszy nastanie świata wykorzystującego zrównoważone rozwiązania. Poza tym technologie opracowane przez SolarCity, znajdują zastosowanie w nowych modelach Tesli.

 

Neuralink – początek świata cyborgów

Zamysł tego projektu najprościej określić można jako próbę zespolenia człowieka i maszyny. Musk chce zwiększyć możliwości ludzkiego mózgu, dlatego celem Neuralink ma być stworzenie takiego narzędzia, dzięki któremu możliwe będzie przekazywanie danych bezpośrednio z mózgu do komputera. Dostosowanie urządzenia do ludzkiego mózgu zapewni użytkownikowi nowe możliwości, w tym np. superszybkie zdolności obliczeniowe czy kontrolowanie ruchów protezami kończyn. Musk widzi w owej symbiozie ludzi z maszynami ogromną szansę na rozwój i możliwość uproszczenia wielu codziennych czynności.

 

SpaceX i misja na Marsa

Elon Musk ma plan uczynienia ludzkiego życia międzyplanetarnym. W tym celu powołał SpaceX, czyli przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, które ma zrewolucjonizować kosmiczne technologie. SpaceX projektuje, buduje i wystrzeliwuje rakiety, przygotowując pierwszy etap procesu osiedlenia ludzi na innej planecie. CEO SpaceX nie chce poprzestać na udostępnieniu wszystkim chętnym opcji podróży kosmicznych, ale coraz wyraźniej nakreśla koncepcję rozpoczęcia kolonizacji Marsa. Według Elona Muska, jeśli uda się zbliżyć koszt przeprowadzki na Czerwoną Planetę do aktualnych cen domów w USA, perspektywa mieszkania na Marsie powinna znaleźć wielu entuzjastów. Tym projektem, bardzo dosłownie, przekracza kolejną granicę.

Elon Musk. Skąd się wziął? - Gawlik Radosław

Skąd się wziął Elon Musk"

 

Boring Company z receptą na korki

Tak, jak miliony ludzi na całym świecie, Elon Musk codziennie stoi w uciążliwych korkach. Dlatego jego kolejny projekt powstał z myślą rozwiązania tego problemu w jego rodzinnym Los Angeles. Firma Boring Company powstała, by budować sieci podziemnych tuneli, w których ruch odbywa się za pomocą specjalnych platform. Samochód windą zjeżdża do tunelu, zostaje ustawiony na platformie, a następnie mknie do określonej stacji z prędkością nawet do 250 km/h. Pierwszy tunel już został uruchomiony i pozostaje w fazie testów. W kolejnych etapach projektu powstać mają także pojazdy transportujące pieszych. Wykorzystaniem pomysłu oprócz Los Angeles, zainteresowane są również Chicago oraz Waszyngton. Tunele dostępne są dla samochodów elektrycznych.

 

OpenAI – sztuczna inteligencja pod kontrolą

Technologia i sztuczna inteligencja stają się coraz bardziej wyrafinowane. Nieodpowiedzialny rozwój tej ostatniej, według Muska, może stanowić ogromne zagrożenie dla ludzkości. Dlatego w 2015 roku uruchomił on własną organizację non-profit, zajmującą się sztuczną inteligencją, aby mieć wpływ na jej sumienny rozwój. OpenAI zrzesza najlepszych specjalistów w tej dziedzinie i koncentruje się na rozwoju technologii AI w bezpieczny oraz odpowiedzialny sposób. Jej zadaniem jest tworzenie takich rozwiązań, które mogą przysłużyć się całej ludzkości. OpenAI udostępnia swoje wytwory wszystkim zainteresowanym, tym samym wyrównując szanse korporacji, które mogą wykorzystywać je do rozwoju własnego biznesu.

 

Hyperloop zrewolucjonizuje transport masowy

Hyperloop to ultraszybki system kolei, który na początek ma przewozić pasażerów między San Francisco a Los Angeles w ciągu zaledwie kilku minut. Będzie to możliwe przede wszystkim, ze względu na wykorzystanie specjalnej technologii. Pociągi zostaną umieszczone w tunelach o zmniejszonym ciśnieniu. To z kolei pozwoli na zmniejszenie oporów powietrza i osiąganie olbrzymich prędkości (nawet do 1200 km/h). Hyperloop ma być systemem szybkim jak transport samolotowy i tanim jak transport drogowy. Wykorzystaniem tej technologii zainteresowane są przedsiębiorstwa na całym świecie, w tym w Polsce czy w Indiach.

 

Projekty Elona Muska zdecydowanie zmieniły sposób funkcjonowania naszego świata, a znając jego zapał i pomysłowość  z pewnością jeszcze wiele razy uda mu się nas zaskoczyć. Jednak Musk posiada na swoim koncie także kilka pomysłów, które należy potraktować raczej z przymróżeniem oka, tak jak np. „Nie miotacz płomieni” (pierwotna nazwa „Miotacz płomieni” po kontrowersjach została zmieniona na łagodnieją) czy  wystrzelenie kabrioletu Tesla Roadster w kosmos. To tylko potwierdza, że Elon Musk to człowiek o wyjątkowej kreatywności.