Korzenie zombie, a więc nieumarłych istot żądnych ludzkiej krwi, sięgają gdzieś do magicznego świata voodoo. Termin zaś, jak i sama idea, została spopularyzowana w świecie kultury popularnej już… w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Zaskoczenie? Tak, tak! „The Walking Dead” wcale nie było czymś nowym. Jeśli chcesz wejść w świat zombie, oto kilka książek i filmów, które zapewnią ci świetną – choć nieco makabryczną – rozrywkę.

Filmy o zombie - zestawienie

1. „The Walking Dead” - najsławniejszy serial o zombie

Mowa nie tylko o serialu AMC, którego kolejne serie jednych zachwycają a innych zawodzą. Bo uniwersum postapokaliptycznego świata jest znacznie szersze. Wystarczy sięgnąć po świetne książki i komiksy Roberta Kirkmana, by poznać nieco inne oblicze Ricka czy Gubernatora. A książkowe historie nie zawsze toczą się tak, jak te na ekranie telewizorów. Sprawdź koniecznie – zwłaszcza, jeśli jesteś fanem serialowej opowieści!

2. „World War Z” - świetny film o zombie

W tym przypadku, ponownie, mowa nie tylko o świetnym filmie z Bradem Pittem, ale i o książkowej wersji. Max Brooks przenosi nas do świata, w którym tajemniczy wirus dziesiątkuje ludzką populację, a umarli nie pozostają w ramionach śmierci, ale powracają i są bardzo, bardzo niebezpieczni…

3. Cykl „Resident Evil” - znana egranizacja

Zaczęło się od japońskiej gry komputerowej, oczywiście o walce z zombie. Ale ta historia zatoczyła znacznie szersze kręgi, a wraz z kolejnymi odsłonami gier, pojawiły się też te filmowe z Milą Jovovich w roli głównej. To tytuły już kultowe, które każdy fan filmów o zombie znać musi.

4. „Gra o Tron” - zaskakujący motyw zombie

Co w tym zestawieniu robi najpopularniejszy serial ostatnich lat i cykl powieści „Pieśń Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina? To bynajmniej nie pomyłka! W końcu Biali Wędrowcy, którzy czyhają za Murem to nikt inny, jak swoiste zombie. Wystarczy przypomnieć sobie finałowy odcinek 5-tej serii, by zrozumieć, co mamy na myśli. Żywe trupy nadciągają!

5. „Noc żywych trupów” - klasyk horroru

Klasyk w czystej postaci i „must watch” dla każdego fana zombie i innych nieumarłych. Film George’a A. Romero jest porównywany do najlepszych dreszczowców wszech czasów – z „Ptakami” Hitchcocka i „Lśnieniem” Kubricka na czele. Ameryka lat 60.opanowana przez zombie… jak przetrwają bohaterowie tej historii? Sprawdź sam!

Żywe trupy, z całą pewnością, jeszcze długo będą rządzić w świecie kultury popularnej – balansując między historiami w klimatach gore a moralitetami, dobrze diagnozującymi stan współczesnego społeczeństwa. Śledź więc uważnie serwis empik.com, by nie umknęła ci żadna nowa premiera filmowa czy książkowa z tego gatunku!

Jeśli chcesz poznać inne zestawienia filmowe przeczytaj:

Więcej artykułów o filmach znajdziesz w dziale Oglądam.

Zdjęcie okładkowe - mat. promocyjne filmu „World War Z”.