Skąd wziął się zwyczaj postanowień noworocznych? 

„Od stycznia zacznę ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, dbać o siebie, spędzać więcej czasu z rodziną, rzucę palenie” itd. To przykłady najczęstszych postanowień noworocznych, które pozornie dotyczą różnych rzeczy, ale mają jeden, wspólny cel. Sprawić, że poczujemy się lepszym człowiekiem i stworzyć pozytywną wizję naszej przyszłości.

Kalendarzowy koniec roku to zawsze czas na podsumowanie minionych wydarzeń, wyciągnięcie z nich wniosków i ułożenie listy postanowień, które chcemy zrealizować w nadchodzącym, nowym roku. Ten zwyczaj swoimi korzeniami sięga czasów starożytnego Rzymu, gdy w gronie rzymskich bogów znajdował się Janus - bóstwo wszelkiego początku i końca. Charakterystyczną cechą jego wyglądu były dwie twarze. Jedną z nich Janus patrzył na rok ubiegły, a drugą wypatrywał dopiero nadchodzącego. To właśnie jemu starożytni Rzymianie powierzali swoje postanowienia.

Droga Ziemio, życzę Ci… 

Postanowienia noworoczne wcale nie muszą skupiać się wyłącznie na osobistych aspiracjach. Nie ma nic piękniejszego, niż troska o innych, w tym o środowisko naturalne, w którym żyjemy. W czasach smogu, dzikich wysypisk śmieci, hurtowych wycinek lasów szczególnie potrzebne są postanowienia, dzięki którym szansę na zmianę zyskuje nasza codzienność. Od czego zacząć? Od drobnostek. To one sprawią, że dbanie o siebie nabierze głębszego sensu.

 

Jadłonomia po polsku (okładka twarda)

 

10 ekologicznych postanowień noworocznych 

#1: W nowym roku będę oszczędzać wodę 

Woda to źródło wszelkiego życia i niejako symbol bogactwa. Wiedzą o tym zwłaszcza ci, którzy oszczędzają każdą jej kroplę, a zapominają o tym ci, którzy mają jej w nadmiarze. A jak podaje UNESCO - postępujące zmiany klimatu w przyszłości będą decydujące w kwestii dostępności oraz ilości wody, niezbędnej do zaspokojenia podstawowych ludzkich potrzeb.

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Wystarczy, że nie będziesz myć zębów przy odkręconej wodzie, zamienisz długie posiedzenia w pełnej wody wannie na szybki prysznic, a naczynia umyjesz w zlewie napełnionym wodą, wykorzystując bieżącą dopiero do ich spłukania.

#2: W nowym roku będę segregować śmieci 

Sumienna segregacja śmieci umożliwia ich recykling, a więc ponowne wykorzystanie. Dzięki temu ogranicza się zaśmiecenie planety. Mądre wyrzucanie śmieci dotyczy także elektroodpadów, które są szczególnie problematyczne. Mało kto wie, że na przykład świetlówki zawierają rtęć, czyli odpad należący do grupy szczególnie niebezpiecznych.

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Segregację domowych odpadów zacznij już w momencie wyrzucania ich do kubła na śmieci. To zadanie ułatwi kosz do segregacji śmieci, który zmieści się pod każdym zlewem. Dowiedz się także, gdzie w twojej okolicy można oddać za darmo odpady z kategorii „trudne”. Zużyte baterie lub akumulatorki można nieodpłatnie zostawiać w sklepach, oferujących nowe baterie, świetlówkę możesz zostawić w hurtowni podczas zakupu nowego egzemplarza. Zużyty kartridż (pojemnik z tuszem do drukarki) także możesz oddać w miejscu zakupu nowego.

 

Kosz do segregacji śmieci PROSPERPLAST, szary, 3x35 l

 

#3: W nowym roku ograniczę zużycie plastiku 

Foliówka, butelka po wodzie, jednorazowe woreczki na pieczywo, plastikowe słomki… Otaczamy się tonami plastiku każdego dnia i przy każdej okazji. Tymczasem w samej Unii Europejskiej recyklingowi poddaje się zaledwie od 30 do 40 proc. plastiku. Reszta tworzyw trafia na wysypiska lub jest spalana, niebotycznie zwiększając światową emisję CO2.

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Małymi kroczkami i edukacją najbliższego otoczenia. Jeśli idziesz na zakupy, zabieraj ze sobą materiałową torbę wielokrotnego użytku. Pij wodę z bidonu, który po każdym opróżnieniu możesz ponownie napełnić. Zamiast plastikowych słomek postaw na słomki z papieru. Szukaj wokół siebie eko zamienników produktów, które są wykonane z plastiku. Po krótkim czasie przekonasz się, jak wielu plastikowych gadżetów nie potrzebujesz lub możesz zastąpić produktami wykonanymi z biodegradowalnych materiałów.

#4: W nowym roku będę zostawiać samochód w domu

Zbyt duża liczba samochodów jest odczuwalna zwłaszcza w dużych miastach. Czasochłonne korki, spaliny, brak miejsc parkingowych oraz pieniądze, które wkładamy w tankowanie pojazdów oraz naprawę ich… To wszystko jest odczuwalne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i dla naszego portfela.

 

BUTELKA BIDON NA WODĘ Z WKŁADEM NA OWOCE 800ML [KH-1192]

 

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Krótsze odległości pokonuj na piechotę, a na dalsze wycieczki wyposaż się w rower. Dzięki niemu nie tylko zawsze znajdziesz miejsce parkingowe i ominiesz korki, ale też poprawisz kondycję swojego organizmu, wyrzeźbisz sylwetkę oraz zmniejszysz swój wkład w produkcję dwutlenku węgla.

#5: W nowym roku będę oszczędzać energię elektryczną

Urządzenia elektryczne są nieodłączną częścią naszej codzienności. Ograniczenie zużycia przez nie energii elektrycznej wpłynie nie tylko na domowy budżet, ale i na wyczerpujące się źródła energii, dzięki czemu posłużą nam nieco dłużej.

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Kupując nową pralkę/lodówkę/telewizor/odkurzacz zwróć uwagę na to, by był to sprzęt wysokiej klasy energetycznej. W całym domu wymień żarówki na żarówki LED. Są one co prawda droższe niż żarówki energooszczędne, jednak nadrabiają żywotnością (kilkadziesiąt tysięcy godzin) oraz mają do 90 proc. mniejszy pobór energii niż zwykłe żarówki. Nie zapominaj gasić światło jeśli wychodzisz z pomieszczenia oraz wyciągnij z kontaktu ładowarkę po zakończeniu ładowania telefonu.

 

Ekologiczne słomki papierowe, 6/205 mm, biało-czerwone, 500 sztuk

 

#6: W nowym roku przestanę marnować jedzenie 

Polacy są na piątym miejscu w Europie, jeśli chodzi o wyrzucanie przydatnej do spożycia żywności. Każdego roku w naszych śmietnikach ląduje około 9 milionów ton jedzenia, a na całym świecie w jednej sekundzie - 51 ton żywności. Tymczasem tylko w Polsce mamy 2 miliony głodujących obywateli.

 

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Przede wszystkim kupuj tyle jedzenia, ile potrzebujesz. Nie więcej. To, co zostanie ci na przykład z obiadu, możesz zapakować w pojemniki na żywność i zjeść następnego dnia. W takich pojemnikach jedzenie przechowywane w lodówce może stać nawet kilka dni. Nadmiar jedzenia zanieś do lodówek dla bezdomnych. A jeśli szukasz inspiracji kulinarnych, by nie marnować jedzenia to zajrzyj do pakietu książek Sylwii Majcher „Gotuję, nie marnuję” i „Wykorzystuję, nie marnuję”.

 

Pakiet: Gotuję, nie marnuję / Wykorzystuję, nie marnuję (okładka twarda)

 

#7: W nowym roku będę kupować kosmetyki organiczne i produkty lokalne 

Kosmetyki organiczne to takie, które powstają z roślinnych składników, pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych. Nie tylko doskonale wpływają na kondycję naszej skóry, ale też nie przyczyniają się do dewastacji środowiska naturalnego podczas produkcji kosmetyku. Mają też biodegradowalne opakowania. Podobnie jest z produktami lokalnymi - nie wymagają transportu na duże odległości, dzięki czemu nie przyczyniają się do powiększania śladu węglowego na świecie.

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Podczas zakupów w drogerii kupuj tylko te kosmetyki, których skład jesteś w stanie przeczytać i zrozumieć. Pomocny może okazać się nasz poradnik Oznaczenia INCI w kosmetykach – o co tu właściwie chodzi?. Kosmetyki wybieraj świadomie, unikaj produktów testowanych na zwierzętach. Owoce, warzywa, przetwory mleczne czy mięso kupuj od lokalnych dostawców, na przykład na miejskim targowisku.

 

Żarówka LED TOSHIBA Bańka, E27, 11 W, barwa biała ciepła

 

#8: Ograniczę jedzenie mięsa 

Masowe hodowle zwierząt to jedna z najbardziej zanieczyszczających ziemię gałęzi przemysłu. A też i wartości odżywcze tego mięsa są dla nas wątpliwe.

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Nie musisz z dnia na dzień zapomnieć o kuchni, którą jadłeś całe życie, wystarczy, że na początek zamienisz mięso na roślinne dania 3 razy w tygodniu. To postanowienie miało chyba wiele osób, bo jeden z najpopularniejszych blogów promujących wege dietę, czyli Jadłonomia, w tym czasie padła z nadmiaru zainteresowania! Zajrzyj do książek jej autorki Marty Dymek, a zobaczysz od czego warto zacząć wege przygodę.

#9: W nowym roku będę naprawiać, nie wyrzucać 

Konsumpcjonizm to w dzisiejszych czasach największe zmartwienie dla naszej planety. Kupujemy rzeczy, których potem nie używamy. A gdy coś się zepsuje - zamiast naprawić, wyrzucamy i kupujemy nowy produkt. Przez nadmierną konsumpcję wysypiska śmieci - również te dzikie, to jeden z większych współczesnych problemów.

Jak spełnić to postanowienie noworoczne?

Po prostu - spróbuj naprawić to, co się zepsuje. A jeśli nie da się naprawić, daj produktom nowe życie dzięki upcyklingowi.

 

Zestaw szklanych pojemników na żywność LAMART LT6011, 3 szt.

 

#10: W nowym roku namówię innych na życie w duchu eko 

Sumienne przestrzeganie powyższych postanowień przez ciebie to - mimo że szlachetna - kropla w morzu. Uświadamianie innych o tym, jak mogą przyczynić się do poprawy kondycji środowiska naturalnego i wspomóc planetę nada eko postanowieniom noworocznym większej skali. Na początek zacznij od najbliższego otoczenia i obserwuj, jak z czasem dzięki twoim staraniom zmienia się, choćby lokalnie, środowisko w którym żyjesz.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock