Wysiać, a może kupić rolki trawy? Jak przygotować glebę na obecność trawy? Jak często i czym kosić? W jaki sposób dobrać odpowiedni nawóz i kiedy go zaaplikować? Odpowiadamy między innymi na te pytania.

Rolka czy wysiew?

Trawnik możesz założyć na kilka sposobów. Dwa najpopularniejsze to:

  • wysianie trawy z nasion,
  • ułożenie gotowej trawy z rolki na przygotowanym wcześniej podłożu.

Obie metody mają swoje wady i zalety. Zasianie trawnika oznacza, że na efekty pracy poczekasz co najmniej kilka miesięcy – jest to więc zadanie bardziej czaso- i pracochłonne. Z drugiej strony jednak, masz wpływ na to, jakie gatunki trawy znajdą się na Twoim podłożu i możesz wybrać te, które są bardziej odporne na deptanie czy sprawdzające się również w zacienionych partiach ogrodu. Warto również pamiętać, że sianie trawy jest mniej kosztowne niż ułożenie trawnika z rolki – to istotne, zwłaszcza jeżeli zamierzasz pokryć nią powierzchnię dużego ogrodu.

Trawnik z rolki będzie niemal od razu gotowy i soczyście zielony. Wbrew pozorom, jego trwałość jest duża – oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz glebę do zasadzenia darni. Pamiętaj jednak, że zakup darni może być kosztowniejszy oraz że masz mniejszy wpływ na gatunki trawy, które się w niej znajdują.

Przygotowanie gleby pod trawnik

Aby trawnik szybko się zazielenił, był gęsty i trwały, należy odpowiednio przygotować podłoże do jego wysiewu / ułożenia. Istotne jest:

  • przekopanie podłoża,
  • jego dokładne wyrównanie i lekkie ubicie,
  • użyźnienie gleby za pomocą odpowiednio dobranego nawozu mineralnego,
  • nawodnienie podłoża.

Dopiero, gdy wykonasz wszystkie te kroki, możesz siać trawę lub układać darń. Tak przygotowana gleba zapewni, że trawnik się przyjmie.

https://ecsmedia.pl/c/nawoz-do-trawnika-biopon-przeciw-zolknieciu-traw-1-kg-b-iext50147390.jpg

 

Pielęgnacja trawnika krok po kroku

Dobrej jakości trawa wzrasta szybko. Aby więc wyglądała estetycznie, wymaga regularnej pielęgnacji. Trzy najważniejsze czynności, o których musisz pamiętać, to: koszenie, podlewanie oraz nawożenie.

Jak kosić? Nawet jeżeli dysponujesz jedynie niewielkim trawnikiem, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po kosiarkę. Zakup najprostszych modeli ręcznych, takich jak kosiarka NAM LM-30, a nawet elektrycznych – typu NAC le10-32-pb-y nie wiąże się z dużą inwestycją finansową. Jeżeli zaś Twój trawnik zajmuje dużą przestrzeń, bez porządnej kosiarki spalinowej, która pozwala precyzyjnie wyregulować wysokość trawy i oferuje opcję mulczowania oraz bocznego wyrzutu trawy, typu Makita PLM4817 się nie obędzie. Pierwsze koszenie wykonaj, gdy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm (tylko delikatnie ją skracając), później zaś utrzymuj jej wysokość na poziomie 3-6 cm, pamiętając, że w upalne lato trawa powinna być nieco wyższa.

https://ecsmedia.pl/c/kosiarka-elektryczna-nac-le-16-38-pb-kc-1600-w-b-iext52247070.jpg

 

Podlewać trawnik należy systematycznie, najlepiej rozproszonym strumieniem wody – w przypadku niewielkich ogródków sprawdzi się konewka, przy większych – zraszacze ogrodowe. Podlewany trawę albo wczesnym rankiem, albo wieczorem – jeżeli nie jest ani zbyt gorąco i sucho, ani też zbyt wilgotno – mniej więcej raz w tygodniu. W upalne lato częstotliwość podlewania należy zwiększyć.

Pierwsze nawożenie po zasadzeniu wykonujemy jesienią, sięgając po specjalny azotowy nawóz, kolejne – późną wiosną i w drugiej połowie lata. Należy zwrócić uwagę na to, aby nawóz rozsypać równomiernie – wówczas trawa również będzie rosła równo.

Choć założenie i pielęgnacja trawnika wymagają pracy i czasu, warto je zainwestować. Efektu estetycznego i praktycznego nie da się przecenić!