Drukarki atramentowe czy laserowe wykorzystują różne technologie druku, co oznacza że do pełnego wykorzystania ich możliwości może być potrzebny odpowiedni papier. Te cechują się różnymi parametrami dostosowanymi do współpracy z konkretnymi urządzeniami drukującymi i odpowiadającymi specyficznym dokumentom. W naszym asortymencie znajdują się papiery do drukarek takich marek, jak Canon, Kodak, Xerox, Rayfilm, Printpro czy Fomei.
Na ryzach papieru można znaleźć informacje odnośnie jego parametrów. To one pozwalają określić, czy dany produkt będzie odpowiedni do posiadanego typu drukarki i rodzaju materiałów, jakie mają być drukowane. Wybierając papier do drukarki należy zwrócić uwagę m.in. na:
Niektórzy producenci umieszczają na opakowaniach papieru informację o przeznaczeniu do drukarek atramentowych lub laserowych. Można się także spotkać z pojęciem papieru uniwersalnego. Ten nie jest oficjalnym rodzajem papieru i zazwyczaj odnosi się do arkuszy niższej jakości dedykowanych dla kserokopiarek.
Szczególnym rodzajem jest papier do drukarek igłowych, który cechuje się perforacją po bokach oraz taśmową konstrukcją arkuszy. Oddzielną kategorię stanowi także papier fotograficzny posiadający m.in. specjalną powłokę utrwalającą druk. W tym wypadku arkusze należy dobrać pod konkretną technologię danej drukarki i rodzaj drukowanych zdjęć. Możemy rozróżnić m.in. papier fotograficzny błyszczący, matowy, półmatowy czy lekko połyskujący.
Przejrzyj nasz szeroki asortyment papieru do drukarek. Wybierz rodzaj i dobierz parametry odpowiadające twojej drukarce!
59,99 zł najniższa cena
99,49 zł cena regularna
Papiery do drukarek – najczęściej zadawane pytania
Papier do drukarek cechuje się różnymi parametrami, jak gramatura, grubość, klasa, format, nieprzezroczystość czy gładkość. Wybierając papier do drukarki laserowej zaleca się przede wszystkim zwrócić uwagę na gramaturę, która powinna się mieścić w przedziale między 80-120 g/m2 dla wydruku dokumentów. Papier do drukarek laserowych może być dostosowany do wydruku w odcieniach szarości lub kolorze.
W druku atramentowym można zastosować zwykły papier o mniejszej gramaturze, czy tzw. papier uniwersalny, choć trzeba mieć na uwadze, że oferuje on nieco gorszą jakość niż dedykowane produkty. Wynika to z braku optymalizacji parametrów do konkretnej technologii druku.
Na początek należy sprawdzić na arkuszu papieru, która strona jest przeznaczona do nadrukowania. Oznaczenie na drukarce powinno wskazywać, w jaki sposób położyć arkusz w podajniku. Jeżeli na podajniku nie ma stosownego oznaczenia to należy zapoznać się z instrukcją drukarki. Następnie należy włożyć arkusz do podajnika papieru fotograficznego krótszą krawędzią do wewnątrz.
Papier fotograficzny w przeciwieństwie do zwykłego posiada wielowarstwową konstrukcję odpowiedzialną za utrwalenie i uwydatnienie barw. We wnętrzu znajduje się specjalna warstwa chłonna odpowiadająca za rozmieszczenie i utrwalenie tuszu, a baza papieru znajduje się pomiędzy warstwami polimeru. Papiery fotograficzne dzielą się na wiele rodzajów przeznaczonych do wydruku konkretnych materiałów. Między innymi możemy rozróżnić papiery o powierzchniach błyszczących, półbłyszczących czy matowych. W każdym z przypadków mamy także do czynienia z wysoką gładkością powierzchni papieru.
GSM na papierze oznacza jego gramaturę. Skrót pochodzi z języka angielskiego ("grams per square meter") i odnosi się bezpośrednio do jednostki gram na metr kwadratowy.
Jedną z cech papieru jest jego gramatura, czyli masa materiału na metr kwadratowy. W zależności od wartości tego parametru mówimy o różnych produktach. W sieci można się spotkać z różnymi podziałami wg. gramatury. Przykładowo wygląda on następująco:
Przyjęło się, że standardowy papier do drukarek posiada gramaturę w zakresie 80-100 g/m2. Papier do wydruku np. zaproszeń czy dyplomów powinien mieć gramaturę w zakresie 160-250 g/m2. Poniżej 80 g/m2 mówimy o niskiej jakości papieru przeznaczonego do kserokopiarek.
Dobór papieru ma znaczenie dla jakości drukowanych dokumentów. W przypadku drukarek atramentowych gramatura papieru nie powinna być mniejsza niż 80 g/m2, a zaleca się wręcz, aby przekraczała 100 g/m2. Dzięki temu zagwarantujemy odpowiednią chłonność tuszu. Papier o zbyt małej gramaturze może prowadzić do rozmakania w czasie druku i rozlewania się tuszu po kartce. Papier słabej jakości jest także podatny na kruszenie się, co może prowadzić do zabrudzenia wnętrza drukarki.
Druk laserowy jest suchy, więc gramatura pozornie nie ma takiego znaczenia. Mimo to zapewnia ona wyższą jakość wydruku. Na rynku znajdziemy papier dedykowany drukarkom laserowym, którego parametry pomagają w uzyskaniu pełnej jakości oferowanej przez drukarkę.
Producenci zazwyczaj podają na opakowaniach papieru i w jego specyfikacji gramaturę, ale pomijają jego grubość. W efekcie wiele osób myli te dwa parametry. Grubość papieru można zmierzyć odpowiednimi narzędziami, ale można także posłużyć się równaniem.
Grubość papieru jest zależna od gramatury oraz wolumenu (μm), czyli stopnia spulchnienia. Zazwyczaj papiery posiadają wolumen 1 μm, co przekłada się na bezpośrednie wyliczenie. Przykładowo papier o gramaturze 100 g/m2 i wolumenie 1 μm powinien mieć grubość ok. 0,1 mm. W przypadku wolumenu o wyższej lub niższej wartości grubość będzie się wahała w odpowiednią stronę.