Jak uporządkować kable?

Nic tak skutecznie nie potrafi zepsuć wystroju wnętrza jak widok niedbale przymocowanych, splątanych przewodów elektrycznych. Zanim przejdziemy do sposobów ich maskowania, przyjrzyjmy się najprostszym metodom by je uporządkować.

W przypadku pojedynczego kabla sprawa nie jest skomplikowana. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z całym naręczem różnorodnych przewodów. Jednym z najprostszych sposobów jest zbieranie wszystkich w grupy, które następnie są prowadzone do jednego gniazdka, za pomocą rozgałęziaczy. Aby kable się nie rozłączały, warto skorzystać z opasek uściskowych – tak zwanych trytytek.

 

Maskownica do kabli MACLEAN MCTV-676 B, 2 m

 

Ciekawą alternatywą dla tego rozwiązania są również specjalne uchwyty na kable, które można montować na meblach lub bezpośrednio umieszczać na ścianach. Przy niektórych przestrzeniach – jak choćby biurkach – można zastosować organizery na przewody, które dodatkowo znacznie ułatwiają podłączanie niezbędnych urządzeń, zatrzymując kable w jednym miejscu.

 

Organizer Maskownica do KABLI Osłona na przewody 3m

 

Jak ukryć kable?

Odpowiedź na pytanie, jak uporządkować kable bardzo często pada już na etapie budowania domu (gdy jest nowy) lub remontu. Dzięki temu gospodarz zyskuje szansę na uporządkowanie przestrzeni tak, jak tego pragnie, przy dodatkowym ukryciu wszelkich mankamentów w postaci wiszących przewodów elektrycznych.

1. Kable schowane w ścianie

Rozwiązanie to z pewnością jest najestetyczniejsze, ponieważ kable zostają wmurowane w ścianę. Aby jednak osiągnąć założony efekt, należy liczyć się z koniecznością wykuwania w ścianach specjalnych korytek, którymi następnie są prowadzone przewody. Następnie wgłębienie trzeba zamaskować płytą kartonowo-gipsową lub sklejką i zrównać wszystko ze ścianą przy użyciu gipsu. Dlatego też sposób ten najlepiej sprawdzi się, gdy dom wymaga remontu lub jest świeżo budowany – wtedy wystarczy jedynie zaznaczyć wszystko na planie.

Taka metoda chowania kabli z pewnością daje najlepsze rezultaty, w postaci jednolitej, gładkiej ściany. Niemniej trzeba pamiętać, że rozwiązanie to może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Tak schowane przewody przestają być również łatwo dostępne dla gospodarza.

 

Maskownica do kabli MELICONI Cablecover Maxi, 65 cm

 

2. Meble

Jednym z najlepszych sposobów na to, jak zamaskować kable jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Niezawodne w tej kwestii mogą okazać się meble. Niekiedy wystarczy samo ich ustawienie, aby dobrze zakamuflować całą ścieżkę przewodów – szczególnie gdy poszczególne meble przylegają do siebie, a kable biegną po podłodze. Innym razem warto skorzystać z pomocy specjalnie zaprojektowanych szafek RTV, które są doskonałą odpowiedzią dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak schować kable od telewizora.

Najczęściej szafki te posiadają specjalne otwory, przez które można przeciągać przewody. Dzięki temu są one uporządkowane i niewidoczne gołym okiem – całość zasłania bowiem zabudowany mebel. Rozwiązanie to sprawdzi się najlepiej, gdy tuż za nim znajduje się gniazdko elektryczne.

 

Maskownica do kabli TV MELICONI Ghost Cubes

 

3. Płyty i panele

Miłośnicy nowoczesnych wnętrz bardzo często stawiają również na kreatywność. Oryginalnym rozwiązaniem jest więc ukrycie przewodów za okładziną, w postaci drewnianych paneli czy płyt MDF. Element ten umieszcza się bezpośrednio za sprzętem, którego kable chce się zamaskować tak, by biegły one pomiędzy ścianą a okładziną. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o pozostawieniu otworów umożliwiających wentylację. W ograniczonej przestrzeni przewody mogą bowiem szybko się nagrzewać, co może doprowadzić do pożaru.

 

ERGO MASK 1B - Korytko Maskownica kabli Organizer przewodów pod biurko

 

4. Listwy i maskownice

Jednym z najpopularniejszych sposobów na chowanie kabli jest skorzystanie z szerokiej gamy produktów maskujących – w tym listew przypodłogowych oraz maskownic. Rozwiązanie to przypadnie do gustu szczególnie osobom, które nie chcą remontować wnętrza. Produkty te są dostępne w różnorodnych kształtach, rozmiarach oraz kolorystyce. Najczęściej wybieranymi są te, stworzone z plastiku lub aluminium, które da się pomalować na pożądany kolor. Ich cena jest bardzo atrakcyjna, a sam montaż prosty.

 

Maclean, maskownica kabli, srebrna, Mc-727 S

 

5. Panel do zarządzania przewodami

Osoby poszukujące aranżacji dla przestrzeni, w której znajduje się telewizor, mogą także skorzystać z ciekawej propozycji, jaką są gotowe panele do zarządzania przewodami. Najczęściej zawierają one maskownice, system do zarządzania kablami, jak również dodatkowe półki na sprzęt RTV oraz naścienny uchwyt na telewizor. Dzięki temu urządzeniu całość jest bardzo dobrze zorganizowana, a biegnące przewody odpowiednio zakamuflowane. Co więcej, rozwiązanie to nie wymaga remontu, a kupowany produkt można dostosować do własnych preferencji.

 

Maskownica kabli MACLEAN, 105 mm x 2 m

 

6. Przeprowadź kable do innego pomieszczenia

Ciekawą metodą na to, jak schować kable jest również przebicie się przez sąsiednią ścianę. Wtedy też można ukryć przewody po drugiej stronie, w zależności od zorganizowanej tam przestrzeni. Pomysł ten jest jednak determinowany przede wszystkim przez układ drugiego pomieszczenia.

 

BACHMANN Maskownica,organizer do kabli srebrna

  

Co zrobić, gdy kabli nie da się ukryć?

W mieszkaniach, w których nie da się zastosować żadnego z powyższych rozwiązań, warto wykorzystać po prostu własną kreatywność! Szczególnie sprawdzi się to w przypadku nowoczesnych i awangardowych wnętrz. Za pomocą kabli można bowiem wykonywać różnorodne instalacje lub aranżacje i zyskać w ten sposób niebanalną ozdobę ścienną. W przypadku chęci zakamuflowania przewodów można również poszukiwać takich, które swoimi kolorami wpiszą się w kolorystykę ścian.

 

Organizer Maskownica do KABLI Osłona przewody 3m

 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz w innych poradnikach.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock