Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita to współczesny polski i śląski dziennikarz, reportażysta i pisarz. Pierwsza książka Zbigniewa Rokity ukazała się w 2018 roku, a trzy lata później otrzymał Nagrodę Literacką „Nike” 2021 za książkowy reportaż o historii Górnego Śląska pt. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Co ważne – otrzymał tę nagrodę zarówno z wyboru jury jak i publiczności. Zbigniew Rokita jest także autorem sztuki teatralnej "Nikaj", wystawionej we wrześniu 2021 przez Teatr Zagłębia.

 

Podstawowe dane:

  • Data urodzenia: 4 kwietnia 1989, Gliwice
  • Zawód: dziennikarz, reportażysta, pisarz
  • Gatunek literacki: Literatura faktu, Reportaż 

Opis autora

Zbigniew Rokita – dziennikarz, redaktor, reportażysta

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku w Gliwicach. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał tytuł magistra stosunków międzynarodowych. Po studiach rozpoczął karierę dziennikarza, wyspecjalizował się w tematyce związanej z Europą Środkową i Wschodnią, a także z Górnym Śląskiem – regionem, z którego pochodzili jego przodkowie i on sam. Zbigniew Rokita pracował w redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”, publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Znaku” i innych czasopismach. W raz z Kornelią Mazurczyk współprowadził rozmowę z prof. Andrzejem Pisowiczem o wpływie języka na historię. Wywiad „Na końcu języka” ukazał się w formie książkowej w 2015 roku, nakładem Fundacji Sąsiedzi.  W 2018 roku Wydawnictwo Czarne opublikowało pierwszą książkę Zbigniewa Rokity „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. Książka ta została przetłumaczona na język ukraiński i adaptowana na sztukę teatralną. W 2020 roku Zbigniew Rokita został laureatem VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera; w tym samym roku rozpoczął pracę jako redaktor inicjujący w krakowskim Wydawnictwie Znak Literanova.

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” – historia bliska i daleka

Zbigniew Rokita dorastał nie wnikając głębiej w historię swojej śląskiej rodziny ani miejsca, z którego pochodził. Jednak z czasem zaczęła w nim narastać fascynacja skomplikowanymi dziejami Górnego Śląska – swoistej enklawy położonej między Polską i Niemcami, z własną, niepowtarzalną i niezwykle złożoną historią, kulturą, językiem i relacjami międzyludzkimi, gdzie stosunki między członkami rodziny i sąsiadami nakładały się na stosunki między poszczególnymi nacjami i grupami etnicznymi. Dobrze opanowany warsztat dziennikarza i reportażysty okazał się być nieocenioną pomocą przy zbieraniu materiałów i opracowaniu książki Zbigniewa Rokity „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Ten pogłębiony reportaż z wieloma wątkami osobistymi zdobył wielkie uznanie zarówno krytyków literackich, jak i czytelników. Książka – wydana przez Wydawnictwo Czarne - została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i otrzymała Literacką Nagrodą "Nike" w 2021 roku – jako wybór jury i wybór czytelników. Ten reportaż to wielka praca dziennikarska, historyczna, nieomal archeologiczna. Według słów Tadeusza Nyczka, książka Zbigniewa Rokity „odkrywa ponurą i fascynującą Atlantydę żywcem zatopioną w środku Europy” – miejsce tak bliskie, a jednocześnie tak dalekie, nawet dla ludzi, którzy tam mieszkają

 

więcej
Filtruj
Kategorie
Nowości
Wybrani autorzy
  • więcej
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Cena
Ocena

Zbigniew Rokita - publikacje