B.A. Paris

B.A. Paris to pseudonim literacki Bernerdette Anne Macdougall  pisarki, która zadebiutowała w 2016 roku thrillerem psychologicznym „Za zamkniętymi drzwiami”. B.A. Paris urodziła się w 1958 roku, młodość spędziła w Wielkiej Brytanii. Później wyjechała do Paryża i tam mieszkała przez większość dorosłego życia. Jej książki w krótkim czasie stały się bestsellerami, a ich popularność nie spada do dziś.

Podstawowe dane:

  • Rok i miejsce urodzenia: 1958 rok, Anglia
  • Najważniejsze tytuły: „Za zamkniętymi drzwiami”,„Na skraju załamania”
  • Gatunek literacki: Kryminał, sensacja, thriller

Opis autora

B.A. Paris zawsze bardzo lubiła pisać, choć jej droga do kariery pisarskiej nie była prosta. W Paryżu wyszła za mąż i wychowała pięć córek, pracowała także jako przedstawicielka handlowa dużej firmy. Później wraz ze swoim mężem założyła w Paryżu szkołę językową. Hobbystycznie pisywała krótkie opowiadania dla dzieci, jednak – jak przyznawała – długo marzyła o byciu prawdziwą pisarką.

Spektakularny debiut „Za zamkniętymi drzwiami”

Zadebiutowała dość późno, bo w wieku 58 lat, jednak jej pierwsza powieść „Za zamkniętymi drzwiami” (Behind closed doors) odniosła wielki sukces i przez kilka tygodni była na liście bestsellerów New York Timesa, Sunday Timesa, platform Amazon i iBooks. Książka zdobyła dwie nominacje w konkursie Goodreads Choice Awards w kategorii Kryminał i thriller oraz Debiut autorski”. Powieści B.A. Paris odniosły duży sukces także w Polsce – zdobyły trzy nominacje do Bestsellera empiku i 77 razy były na szczytach list najchętniej kupowanych książek.

Sukcesu ciąg dalszy – kolejne thrillery B.A. Paris

Po udanym debiucie, B.A. Paris co roku publikowała kolejne książki: „Na skraju załamania” (The Breakdown), „Pozwól mi wrócić” (Bring me back), „Dylemat” (The Dilemma), „Dublerka” (The Understudy) i „Terapeutka” (The Therapist). Powieści można zaliczyć do thrillerów psychologicznych, z elementami kryminału domestic noir i dramatu psychologicznego. Zostały przetłumaczone na wiele języków i są sprzedawane w blisko 40 krajach. Polskie wydania tych książek ukazały się nakładem wydawnictwa Albatros.

Późny debiut B.A. Paris to inspiracja dla kobiet w każdym wieku

Wiele zainteresowania wzbudził fakt, że B.A. Paris późno rozpoczęła swoją karierę pisarską. Z tego powodu, niezależnie od popularności jej książek, sama osoba pisarki wzbudza duże zainteresowanie. Stała się ona ucieleśnieniem wiary w to, że w każdym wieku warto realizować swoje pasje. Co ciekawe, do pisania zachęcały B.A. Paris jej siostra, przyjaciółki i córki, one też były jej pierwszymi czytelniczkami i krytyczkami. Samo pisanie tak bardzo ją pochłonęło, że nie zrażała się nawet początkowymi porażkami  i odrzucaniem jej książek przez kolejnych wydawców.

Książki B.A. Paris do słuchania i oglądania

Thrillery B.A. Paris doczekały się swoich adaptacji. W aplikacji Empik Go, od lata 2020 roku, można posłuchać serialu audio zrealizowanego na podstawie powieści „Dublerka”. Dziesięcioodcinkowy projekt „Dublerka – serial oryginalny” jest zrealizowany przez Studio D-FM. Reżyserem jest Dominik Lehmann, który skomponował także muzykę. W główne bohaterki serialu wcieliły się: Anna Dereszowska, Paulina Holtz, Małgorzata Lewińska i Maria Seweryn.

Powieść „Za zamkniętymi drzwiami” jest w trakcie ekranizacji. Reżyserem filmu ma być Robert Schwentke, scenariusz napisała Melissa London Hilfers.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

B.A. Paris - książki

  • Za zamkniętymi drzwiami (2017)
  • Na skraju załamania (2018)
  • Pozwól mi wrócić (2019)
  • Dylemat (2020)
  • Dublerka (2020)
  • Terapeutka (2021)