Laila Shukri

Wbrew powszechnemu przekonaniu tajemnicza pisarka – Laila Shukri – nie ma wschodnich korzeni, nie urodziła się na Bliskim Wschodzie, mimo że tematyka tego kręgu kulturowego jest jej szczególnie bliska. Autorka chroni swoją prywatność, a jej twórczość podziwiana jest ze względu na powieści o tematyce związanej z szeroko rozumianym Wschodem.

Podstawowe dane:

 • Pseudonim: Leila Shukri
 • Najważniejsze powieści: Pesska miłość, Perska zdrada, Uciekłam z arabskiego burdelu, Byłam kochanką arabskich szejków, Jestem żoną szejka, Byłam służącą w arabskich pałacach
 • Gatunek literacki: literatura obyczajowa

Opis autora

Tajemnicza pisarka

Przeglądając tylko tytuły książek Laili Shukri, od razu można odnieść wrażenie, że jest to pisarka, która prawdopodobnie na własnej skórze poczuła, czym jest życie w krajach arabskich. Do jej najbardziej znanych książek zalicza się takie tytuły, jak: „Perska miłość”, „Byłam służącą w arabskich pałacach”, „Perska zazdrość”, „Jestem żoną szejka” czy „Perską namiętność”.

To prawdziwy fenomen, że książki Laili Shukri, które znakomicie wprowadzają czytelnika w realia życia w krajach arabskich, zarówno tych bajkowych, jak i nieco bardziej mrocznych, są napisane tak naprawdę przez Polkę ukrywającą się pod takim egzotycznym pseudonimem.

Swoje książki Laila Shukri wydaje od 2014 roku i wciąż cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem. Uwielbiają je zwłaszcza miłośniczki beletrystyki. O pisarce wciąż jednak wiadomo niewiele.

Debiutem literackim Laili Shukri była książka „Perska miłość”. Główną bohaterką powieści jest polska studentka, Lidia, która wychodzi za mąż za Araba. Początki jej historii przypominają bajkę, rozpalają emocje i oddziałują na wyobraźnię czytelnika. Na uwagę zasługują także opisy bajecznie bogatych pałaców w Kuwejcie, dokąd udaje się Lidia wraz z mężem. W 2016 roku Laila Shukri wydała kontynuację „Perskiej miłości”, książkę pod tytułem „Perska zazdrość”, ale bohaterką powieści nie jest Lidia, ale inna Polka – Joanna, mieszkająca na Półwyspie Arabskim żona milionera Alego. Wiedzie ona wygodne życie, opływa w luksusy, ale nagle musi się zmierzyć z informacją o zdradzie małżonka.

Z uwagi na fakt, że książka „Perska miłość” i „Perska zdrada” spotkały się z gorącym przyjęciem czytelników, Laila Shukri wydała kolejne powieści o podobnej konstrukcji – „Perską namiętność”, „Perską nienawiść”, „Perską zmysłowość” i „Perską kobiecość”.

Kim jest Leila Shukri?

Tworząca znakomite, trzymające w napięciu książki o życiu w arabskich pałacach i konieczności przestrzegania surowego prawa szariatu, Leila Shukri jest oszczędna w ujawnianiu szczegółów ze swojego życia prywatnego. Niewiele o niej wiadomo, a pojawiające się w mediach informacje niekoniecznie są zgodne z prawdą.

Pisarka zdradziła, że jest rodowitą Polką, która wyszła za mąż za jednego z najbogatszych szejków ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i zamieszkała w jego pałacu. W obawie przed gniewem muzułmańskiego męża kobieta nie może publikować swoich książek pod prawdziwym nazwiskiem, dlatego wybrała dla siebie pseudonim – Laila Shukri. Ze względu na własne bezpieczeństwo, nie ujawnia swojej tożsamości. Jeśli decyduje się na udzielenie wywiadu, jej twarz zawsze jest zasłonięta.

Wszystko to tworzy tajemniczą otoczkę, pełną niedopowiedzeń, mrocznych sekretów i niebezpieczeństwa czyhającego właściwie zewsząd na pisarkę. Tak naprawdę jednak nie wiadomo, czy jej słowa są prawdą. Niewykluczone, że opowiedziana przez Lailę Shukri historia życiowa jest tylko chwytem marketingowym, który bardzo dobrze się sprawdza i napędza zainteresowanie licznych czytelników.

więcej
Filtruj
Kategorie
Dostępność
Cena
Ocena

Laila Shukri - książki

 • Perska miłość (2014)
 • Byłam służącą w arabskich pałacach (2015)
 • Perska zazdrość (2016)
 • Jestem żoną szejka (2016)
 • Byłam kochanką arabskich szejków (2017)
 • Perska namiętność (2017)
 • Perska nienawiść (2018)
 • Jestem żoną terrorysty (2018)
 • Perska zmysłowość (2019)
 • Jestem nieletnią żoną (2019)
 • Perska kobiecość (2020)
 • Uciekłam z arabskiego burdelu (2020)