Garri Kasparow

Filtruj
Kategorie
Seria
Wydawnictwo
Cena
Ocena

Garri Kasparow

Garri Kasparow to jeden z najwybitniejszych mistrzów szachowych świata, nauczyciel i trener szachistów, a także rosyjski polityk-opozycjonista, pisarz i aktywista praw człowieka o międzynarodowej sławie. Prowadzi także wykłady i kursy dotyczące procesu podejmowania decyzji. Wśród ważnych dzieł Garriego Kasparowa są książki – nie tylko o szachach, ale także o polityce Rosji wobec świata. W swojej książce „Nadchodzi zima” Kasparow z niezwykłą przenikliwością ostrzegał świat przed zagrożeniem, jakie dla Europy niesie polityka władz rosyjskich.

Garri Kasparow – wielki talent szachowy

Garri Kasparow (Garik Kimowicz Weinstein) urodził się w 1963 roku w Baku, w Azerbejdżanie (ówcześnie na terenie Związku Radzieckiego). Jego ojciec, Kim Weinstein był pochodzenia żydowskiego, a matka, Klara Kasparow – pochodzenia ormiańskiego. Garri Kasparow już jako kilkulatek zaczął grać w szachy i przejawiał w tym kierunku ogromny talent, który zaskoczył rodziców. Kiedy Garik miał 7 lat, zmarł jego ojciec, jednak matka zadbała o to, aby syn nie zmarnował swojego talentu i pokierowała jego edukacją. Garri Kasparow w wieku 10 lat zaczął uczyć się w specjalnej szkole szachowej, a w wieku 12 i 13 lat kolejno wygrał radzieckie mistrzostwa szachowe juniorów, zostając najmłodszym mistrzem w ówczesnej historii.

Jako szesnastolatek Kasparow wygrał szachowe mistrzostwa świata juniorów, a wieku 17 lat został arcymistrzem szachowym. W ciągu następnych lat Garri Kasparow odnosił kolejne zwycięstwa i zdobywał kolejne tytuły. W 1984 roku rozegrał słynny, wielkotygodniowy i nierozstrzygnięty pojedynek z Anatolijem Karpowem. Później dwaj szachiści mierzyli się jeszcze kilkukrotnie, z sukcesem dla Kasparowa.

Garri Kasparow i IBM Deep Blue – pojedynek człowieka z maszyną

W 1996 roku Garri Kasparow przyjął wyzwanie szachowe od producentów superkomputera IBM Deep Blue. Kasparow wygrał pierwsze starcie, jednak w następnym roku nastąpił rewanż i wygrał Deep Blue. Rok 1997 jest symboliczną datą „zwycięstwa sztucznej inteligencji nad umysłem człowieka”.

Garri Kasparow jest wielkim entuzjastą AI (sztucznej inteligencji) i uważa, że przyszłością świata jest współpraca ludzkiego umysłu i inteligencji maszynowej, a każdy z tych „mózgów” ma swoje mocne strony, których siły warto jest połączyć: analityczną ścisłość myślenia maszynowego z ludzką kreatywnością, zdolnością do marzeń i stawiania sobie wielkich celów. Tego zagadnienia dotyczy jedna z prac Garriego Kasparowa – książka „Ostatni bastion umysłu” (Deep Thinking. Where machine intelligence ends and human creativity begins).

Garri Kasparow i jego książka o światowej polityce

Garri Kasparow napisał wiele książek – o szachach, o sobie i własnej historii (np. „Jak życie naśladuje szachy”, „Szachy. Moi wielcy poprzednicy”, „Lekcje z arcymistrzem. Graj jak Kasparow”), a także o polityce Rosji i świata. Te książki odgrywają wielką rolę w pracy Kasparowa jako polityka rosyjskiej opozycji, który planował startować w 2006 r. w wyborach prezydenckich przeciw Władimirowi Putinowi. Szczególnie ważna jest wydana w 2015 roku książka Kasparowa „Nadchodzi zima” (Winter Is Coming), która mówi o tym, „dlaczego trzeba powstrzymać Władimira Putina i wrogów wolnego świata”.

W swojej przenikliwej analizie Garri Kasparow trafnie przewiduje konsekwencje „miękkiej” polityki zachodniego świata wobec totalitarnego dyktatora, jakim stał się w Rosji prezydent Putin. Kasparow jest także aktywnym działaczem na rzecz praw człowieka. W 2012 roku został przewodniczącym Fundacji Praw Człowieka (Human Rights Foundation), która ma siedzibę w Nowym Jorku. Swoją działalność i poparcie dla opozycji Kasparow przypłacił też aresztowaniem i pobiciem (np. w czasie demonstracji rosyjskiej grupy feministycznej Pussy Riot). W 2013 roku został wyróżniony nagrodą Narodów Zjednoczonych UN Watch Prize za zasługi w obronie praw człowieka.