Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari to znany izraelski pisarz, historyk i naukowiec. Jest autorem takich bestsellerów jak: "Sapiens: od zwierząt do bogów", "21 lekcji na XXI wiek" oraz "Homo deus: krótka historia jutra". Jego prace dotyczą głównie początków ludzkości i ewolucji, a także przyszłości, jaka może czekać gatunek ludzki.

 

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 24 lutego 1976, Kirjat Ata (Izrael)
  • Nagrody: Handelsblatt German Economic Book Award (2017), Polonsky Prize (2009, 2012), „Mądra Książka Roku 2018” Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Gatunek literacki: Literatura faktu

Opis autora

Edukacja i praca zawodowa

Harari jest izraelskim historykiem, urodził się w Kiryat Ata w 1976 roku. Pochodzi on ze świeckiej rodziny żydowskiej z Hajfy. Początkowo autor ten specjalizował się w historii średniowiecza i wojskowości na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Później wyjechał z ojczyzny i uzyskał stopień Ph. D w Jesus College w Oxfordzie w 2002 roku. W latach 2003–2005 kontynuował naukę na studiach doktoranckich w zakresie historii, będąc jednocześnie pracownikiem fundacji Yad Hanadiv.

Co ciekawe, jak sam twierdzi, pobyt na Oxfordzie całkowicie zmienił jego życie, ponieważ właśnie tam zaczął zaznajamiać się z zasadami medytacji Vipassana. Praktykuje ją po dwie godziny dziennie, a co roku podejmuje też odosobnione medytacje trwające miesiąc lub dłużej. Oprócz tego, że rozwija karierę wykładowcy i pisarza, jest też asystentem nauczyciela medytacji.

W 2012 roku Yuval Noah Harari został przyjęty do Młodej Izraelskiej Akademii Nauk. Pracuje jako historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Prywatnie jest mężem Itzika Yahava, a ponieważ panowie nie mogli zawrzeć legalnie związku małżeńskiego w Izraelu, pojechali do Kanady. Para mieszka w Mesillat Cijjon, niedaleko Jerozolimy.

Kariera pisarza

Początkowo Yuval Noah Harari publikował tylko artykuły w branżowych czasopismach historycznych – pierwsze już w 1997 roku. Jego debiutem literackim był wydany w 2004 roku doktorat – „Renaissance Military Memoirs: War, History and Identify, 1450–1600” („Renesansowe wspomnienia wojenne: wojna, historia i tożsamość w latach 1450–1600”). Z czasem Harari zaczął specjalizować się w historii światowej i procesach makroekonomicznych.

Najbardziej znaną jego książką jest pozycja „Sapiens: A Brief History of Humankind”, która w języku hebrajskim ukazała się już w 2011 roku, a po trzech latach przetłumaczona została na język angielski. W wyniku rosnącego zainteresowania lekturą Yuval Noah Harari wydał swą książkę w 30 różnych językach, również po polsku. W pozycji, która w polskim wydaniu zatytułowana została „Sapiens: od zwierząt do bogów”, historyk analizuje historię ludzkości od czasów Homo sapiens, aż po rozwój technologiczny w XXI wieku.

Nagrody dla Yuvala Noaha Harariego

Jako pisarz Yuval Noah Harari został doceniony w różnych kręgach. Między innymi w 2009 i 2012 roku zdobył Polonsky Prize for Creativity and Originality, a w 2011 roku wyróżniono jego artykuł nagrodą Moncado Prize. W 2018 roku nagrodzono go też odznaczeniem Mądra Książka Roku 2018 Uniwersytetu Jagiellońskiego.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Yuval Noah Harari - książki

  • 21 lekcji na XXI wiek (2018)
  • Homo deus: krótka historia jutra (2016)
  • Sapiens: od zwierząt do bogów (2014)
  • The Ultimate Experience (2008)
  • Special Operations in the Age of Chivalry (2007)
  • Renaissance Military Memoirs: War, History and Identity (2004)

 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.