Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari to znany izraelski pisarz, historyk i naukowiec. Jest autorem takich bestsellerów jak: "Sapiens: od zwierząt do bogów", "21 lekcji na XXI wiek" oraz "Homo deus: krótka historia jutra". Jego prace dotyczą głównie początków ludzkości i ewolucji, a także przyszłości, jaka może czekać gatunek ludzki.

 

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 24 lutego 1976, Kirjat Ata (Izrael)
  • Nagrody: Handelsblatt German Economic Book Award (2017), Polonsky Prize (2009, 2012), „Mądra Książka Roku 2018” Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Gatunek literacki: Literatura faktu

Opis autora

Edukacja i praca zawodowa

Harari jest izraelskim historykiem, urodził się w Kiryat Ata w 1976 roku. Pochodzi on ze świeckiej rodziny żydowskiej z Hajfy. Początkowo autor ten specjalizował się w historii średniowiecza i wojskowości na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Później wyjechał z ojczyzny i uzyskał stopień Ph. D w Jesus College w Oxfordzie w 2002 roku. W latach 2003–2005 kontynuował naukę na studiach doktoranckich w zakresie historii, będąc jednocześnie pracownikiem fundacji Yad Hanadiv.

Co ciekawe, jak sam twierdzi, pobyt na Oxfordzie całkowicie zmienił jego życie, ponieważ właśnie tam zaczął zaznajamiać się z zasadami medytacji Vipassana. Praktykuje ją po dwie godziny dziennie, a co roku podejmuje też odosobnione medytacje trwające miesiąc lub dłużej. Oprócz tego, że rozwija karierę wykładowcy i pisarza, jest też asystentem nauczyciela medytacji.

W 2012 roku Yuval Noah Harari został przyjęty do Młodej Izraelskiej Akademii Nauk. Pracuje jako historyk i profesor na Wydziale Historii Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Prywatnie jest mężem Itzika Yahava, a ponieważ panowie nie mogli zawrzeć legalnie związku małżeńskiego w Izraelu, pojechali do Kanady. Para mieszka w Mesillat Cijjon, niedaleko Jerozolimy.

Kariera pisarza

Początkowo Yuval Noah Harari publikował tylko artykuły w branżowych czasopismach historycznych – pierwsze już w 1997 roku. Jego debiutem literackim był wydany w 2004 roku doktorat – „Renaissance Military Memoirs: War, History and Identify, 1450–1600” („Renesansowe wspomnienia wojenne: wojna, historia i tożsamość w latach 1450–1600”). Z czasem Harari zaczął specjalizować się w historii światowej i procesach makroekonomicznych.

Najbardziej znaną jego książką jest pozycja „Sapiens: A Brief History of Humankind”, która w języku hebrajskim ukazała się już w 2011 roku, a po trzech latach przetłumaczona została na język angielski. W wyniku rosnącego zainteresowania lekturą Yuval Noah Harari wydał swą książkę w 30 różnych językach, również po polsku. W pozycji, która w polskim wydaniu zatytułowana została „Sapiens: od zwierząt do bogów”, historyk analizuje historię ludzkości od czasów Homo sapiens, aż po rozwój technologiczny w XXI wieku.

Nagrody dla Yuvala Noaha Harariego

Jako pisarz Yuval Noah Harari został doceniony w różnych kręgach. Między innymi w 2009 i 2012 roku zdobył Polonsky Prize for Creativity and Originality, a w 2011 roku wyróżniono jego artykuł nagrodą Moncado Prize. W 2018 roku nagrodzono go też odznaczeniem Mądra Książka Roku 2018 Uniwersytetu Jagiellońskiego.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Yuval Noah Harari - książki

  • 21 lekcji na XXI wiek (2018)
  • Homo deus: krótka historia jutra (2016)
  • Sapiens: od zwierząt do bogów (2014)
  • The Ultimate Experience (2008)
  • Special Operations in the Age of Chivalry (2007)
  • Renaissance Military Memoirs: War, History and Identity (2004)