Walter Tevis

Walter Tevis, autor powieści „Gambit Królowej”, na podstawie której na platformie Netflix powstał serial okrzyknięty mianem jednego z najlepszych seriali 2020 roku. Amerykański pisarz nominowany do Nagrody Nebula za powieść science fiction „Przedrzeźniacz”.  

Podstawowe dane:  

  • Data i miejsce urodzenia: 28 lutego 1928, San Francisco  
  • Data i miejsce śmierci: 8 sierpnia 1984, Nowy Jork 
  • Najważniejsze powieści: Przedrzeźniacz, Gambit Królowej, Człowiek, który spadł na ziemię 
  • Gatunek literacki: fantasyliteratura piękna obcascience fiction 

Opis autora

Walter Tevis, amerykański pisarz, autor powieści „Gambit Królowej”, na podstawie którego powstał dostępny na platformie Netflix serial pod tym samym tytułem.  

Dzieciństwo i młodość 

Walter „Walt” Stone Tevis urodził się 28 lutego 1928 roku w San Francisco, ale wychowywał się w Kentucky. Jego matką była Anna Elizabeth z domu Bacon, a ojcem Walter Tevis – rzeczoznawca. Miał starszą siostrę Betty, która urodziła się w 1925 roku.  

W młodości chorował na gorączkę reumatyczną, dlatego jego rodzice umieścili go w Stanford Children`s Convalescent Home. Po leczeniu wrócił do Kentucky – na własną rękę, pociągiem, a miał wówczas tylko 11 lat. W posiadłości Lawrenceburg zaprzyjaźnił się z Tobym Kavanaugh’em. Po raz pierwszy właśnie tam natknął się na powieści z gatunku science fiction.  

Pod koniec II wojny światowej, mając siedemnaście lat, Walter Tevis służył na Pacyfiku, jako stolarz w Marynarce Wojennej na pokładzie USS Hamilton. Po zwolnieniu ze służby w 1945 roku ukończył szkołę średnią w Model Laboratory School, następnie rozpoczął studia na Wydziale Literatury Angielskiej na Uniwersytecie w Kentucky. W 1949 roku uzyskał tam tytuł licencjata, a w 1954 roku – magistra. W 1960 roku, po ukończeniu Iowa Writers Workshop, otrzymał tytuł magistra w dziedzinie kreatywnego pisania. 

Dorosłość autora 

Po studiach Walter Tevis pisywał dla Departamentu Autostrad Kentucky, prowadził też zajęcia z nauk ścisłych i angielskiego w niewielkich szkołach średnich w Kentucky: Science Hill, Hamewsville, Irvine czy Carlisle. Wykładał następnie na kilku uniwersytetach, m.in. Northern Kentucky University, University of Kentucky i Southern Connecticut State University.  

W 1957 roku poślubił Jamie Griggs. Byli małżeństwem przez ponad 20 lat. Później rozwiedli się. Mieli syna Williama Thomasa i córkę Julię Ann. Drugą żoną pisarza została Eleonora Tevis, która była powiernikiem funduszu Walter Tevis Copyright Trust. Ostatnie lata swojego życia Tevis spędził w Nowym Jorku, będąc pełnoetatowym pisarzem. Zmarł w 1984 roku i został pochowany w stanie Kentucky. 

Kariera literacka 

Tevis pisał początkowo opowiadania publikowane w różnych magazynach. W 1955 roku wydał opowieść „The Big Hustle” o hali bilardowej dla „Colliera”, która została zilustrowana przez Denvera Gillena.  

Jego pierwszą powieścią była książka „The Hustler” opublikowana w 1959 roku przez Harper & Row. Później, w 1963 roku wydał powieść „Człowiek, który spadł na ziemię”, w której można odnaleźć nawiązania do dzieciństwa autora.  

Po przeniesieniu do Nowego Jorku Tevis poświęcił się już tylko pisaniu. Jego książka „Przedrzeźniacz” (1890 rok) jest jedną z najlepszych książek science fiction ostatnich lat. Fabułę stanowi historia, w której liczba ludności spada wraz ze zmniejszeniem liczby osób niepiśmiennych. Dzięki tej książce autor został nominowany do Nagrody Nebula. W 1983 roku napisał powieść „Gambit Królowej”, na podstawie której powstał serial. 

więcej
Filtruj
Kategorie
Nowości
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Walter Tevis - książki

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.