Leigh Bardugo

Leigh Bardugo to współczesna amerykańska pisarka książek fantasy. Zasłynęła jako autorka książek dla młodzieży, których akcja toczy się w „uniwersum Griszów”. Stały się one inspiracją do powstania serialu Netflix pt."Cień i Kość"(2021). Książki Leigh Bardugo dla młodych czytelników były nominowane do nagród literackich, w tym Romantic Times Book Award i South Carolina Children's Book Award, i osiągały szczyty list bestsellerów „The New York Timesa”. Jej powieść dla dorosłych „Dziewiąty dom” zdobyła nagrodę Goodreads Choice Award w 2019 roku.

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia:  6 kwietnia 1975, Jerozolima
 • Gatunek literacki: literatura dla młodzieży, fantastyka
 • Znane dzieła: dylogia "Szóstka wron", trylogia "Cień i kość", powieść "Dziewiąty dom"

Opis autora

Trylogia Girszów

Leigh Bardugo urodziła się w 1975 roku w Jerozolimie, jednak dorastała w Kalifornii, w Los Angeles, gdzie mieszka do dziś. W 1997 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Yale, w później przez jakiś czas pracowała jako dziennikarka, copywriterka i makijażystka filmowa. Jej debiutancka powieść fantasy „Cień i kość” (Shadow and Bone) ukazała się w 2012 roku nakładem wydawnictwa Macmillan. Książka ta zyskała kontynuację i stała się pierwszą częścią tzw. „Trylogii Grisza” i dalszych powieści, których fabuła umiejscowiona jest w tzw. uniwersum Griszów (Grishaverse), inspirowanym realiami XIX-wiecznej carskiej Rosji. Griszowie to ludzie obdarzeni nadprzyrodzonymi mocami, którzy odegrają wielką rolę w kształtowaniu losów swojego świata. Tomy trylogii Grisza: Shadow and Bone, Siege and Storm i Ruin and Rising ukazały się w Polsce w dwóch przekładach i wydaniach: najpierw nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc jako „Cień i kość” (2013), „Szturm i grom” (2014) i „Ruina i rewolta” (2015), a później nakładem Wydawnictwa Mag, jako „Cień i kość”, „Oblężenie i nawałnica” oraz „Zniszczenie i odnowa” – wszystkie części ukazały się w 2019 roku.

„Szóstka Wron”, dylogia Nikolai i opowieści świata Griszów

Dalsze lody świata Griszów i niektórych bohaterów trylogii ukazują dwa tomy: „Szóstka wron” (Six of Crows) i „Królestwo Kanciarzy” (Crooked Kingdom). Dylogia Nikolai obejmuje tytuły „Król z bliznami” (King of Scars) i „Rządy wilków” (Rule of Wolves). Dopełnieniem powieści z uniwersum Griszów jest zbiór opowiadań i baśni z tego świata „Język cierni” (The Language of Thorns) i czekająca wciąż na polskie wydanie książka The Lives of Saints, a także nowela „Demon w Lesie” (The Demon in the Woods), która bezpośrednio nawiązuje do trylogii i w polskim wydaniu Wydawnictwa Mag dołączona jest do powieści „Zniszczenie i odnowa”.

Książki Leigh Bardugo spoza świata Grishaverse
Autorka napisała także kilka książek o innej tematyce: „Wonder Woman – zwiastunka wojny”  to udział Bardugo w tworzeniu serii o superbohaterach DC Icons, a „Dziewiąty dom” to jej pierwsza powieść przeznaczona specjalnie dla dorosłych czytelników. Amazon studios planuje adaptację tej powieści na serial telewizyjny. Leigh Bardugo napisała także szereg opowiadań dla młodzieży „Ktoś mnie pokocha”. Nowele i eseje jej autorstwa ukazywały się także w zbiorowych wydaniach opowiadań fantasy różnych autorów, np. Slasher Girls & Monster Boys, Last Night a Superhero Saved My Life i Kisses and Curses.
więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Leigh Bardugo - książki

 • Cień i kość  (2013)
 • Szturm i grom (2014)
 • Ruina i Rewolta (2015)
 • Szóstka wron (2016)
 • Język cierni (2017)
 • Królestwo kanciarzy (2017)
 • Król z bliznami (2019)
 • Rządy wilków (2020)
 • Dziewiąty dom (2020)