Beata Pawlikowska

Jedną z najbardziej znanych polskich globtroterek jest Beata Pawlikowska, która jednocześnie jest autorką wielu książek podróżniczych. Beata Pawlikowska promuje także autorską metodę nauki języków obcych i tworzy kursy językowe, jak np. „Blondynka na językach”. Pisze również książki kucharskie, np. „Szczęśliwe garnki” czy „Śniadania świata”, w których znajdują się przepisy wegańskie.

 

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia 11 czerwca 1965, Koszalin
  • Popularne serie: "Blondynka..."
  • Gatunek literacki: Książki podróżnicze, reportaże, rozwój osobisty, książki kucharskie i dietetyczne

Opis autorki

Dzieciństwo i młodość Beaty Pawlikowskiej

Beata Pawlikowska urodziła się 11 czerwca 1965 roku w Koszalinie. W swoim rodzinnym mieście ukończyła II Liceum Ogólnokształcące. Po maturze postanowiła studiować hungarystykę i anglistykę, ale uznała, że konwencjonalna nauka na studiach wyższych nie jest jej przeznaczeniem.

Praca zawodowa

Po porzuceniu studiów Beata Pawlikowska przez pewien czas podejmowała się prac dorywczych. Była sekretarką, operatorem komputera, tłumaczką i lektorką języka angielskiego. W 1990 roku rozpoczęła pracę w Radiu Koszalin – prowadziła radiowy kurs języka angielskiego. Przeniosła się później do Redakcji Muzycznej, gdzie miała własną audycję. W 1992 roku wyjechała do Anglii i przez 9 miesięcy nadawała korespondencje muzyczne do audycji „Tam-Tam” dla Programu III Polskiego Radia. Po wyjeździe do Londynu pracowała nawet jako sprzątaczka i kelnerka.

W 1993 roku Pawlikowska wróciła do kraju, zatrudniła się w Radiu Kolor, a później prowadziła program muzyczny w TVP1. W 1994 roku wzięła ślub kościelny z innym znanym podróżnikiem – Wojciechem Cejrowskim, ale nie został on zarejestrowany w urzędzie stanu cywilnego. W 1995 roku powróciła do pracy w Programie III Polskiego Radia, a w 1999 roku rozpoczęła współpracę z Radiem Zet. Od 2004 roku prowadziła audycję poświęconą podróżom pod tytułem „Świat według blondynki”, a później, na antenie Programu I Polskiego Radia, program „Świat według Beaty Pawlikowskiej”. Pod koniec 2005 roku powróciła do Radia Zet ze swoją pierwotną audycją, której można było słuchać do 20 marca 2016 roku.

Podróże Beaty Pawlikowskiej

Jak sama o sobie mówi, zawsze marzyła o zwiedzaniu odległych krain. Wyjechała do Londynu po to, by zarobić na swoją pierwszą, poważną podróż. Od tego czasu regularnie odwiedza różne zakątki świata, choć najchętniej wraca do Ameryki Południowej. Doświadczenia z podróży posłużyły jej do napisania licznych książek dokumentujących życie Indian z Amazonii. Przebyła na piechotę dżunglę Darien, znajdującą się na pograniczu Panamy i Kolumbii.

Działalność literacka podróżniczki

Co ciekawe, Beata Pawlikowska wcześnie odkryła swój talent pisarski. Już jako 18-latka napisała swoją pierwszą książkę, określaną jako powieść z nurtu realizmu magicznego, którą czytała w odcinkach w Programie III PR. Oprócz pisania książek podróżniczych, z których najsłynniejsze są publikacje z cyklu „Blondynka…”, Beata Pawlikowska pisuje felietony dla czasopism, takich jak „Głos Pomorza”, „Głos Szczeciński”, „Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska”.

Jej zdjęcia i artykuły dostępne są także w wielu innych, poczytnych dziennikach i czasopismach, jak „Gazeta Wyborcza”, „Podróże”, „Rzeczpospolita” czy „Polityka”. Podróżniczka jest nawet autorką  rysunków do płyty Anny Wyszkoni – „Pan i Pani”, a także prowadzi bloga, na którym dzieli się refleksjami podróżniczo-kulinarnymi i promuje swoje książki.

 

więcej
Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena