Tomasz Rożek

Tomasz Rożek jest doktorem nauk fizycznych, dziennikarzem i popularyzatorem nauki. W swoich książkach, jak i na popularnym kanale na platformie YouTube o nazwie "Nauka. To Lubię" porusza tematy związane m.in. z kosmosem, nowymi technologiami, historią nauki oraz biologią i psychologią człowieka.

 

Podstawowe informacje:

Opis autora

Tomasz Rożek urodził się 30 listopada 1976 roku w Katowicach. Ukończył dwa kierunki studiów na Uniwersytecie Śląskim. W 2006 roku uzyskał z kolei stopień doktora nauk fizycznych o specjalności fizyka jądrowa na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Nad samym doktoratem nie pracował w Polsce, a w jednym z największych centrów naukowych w Europie – w Forschungszentrum w Jülich.

Kariera zawodowa

Tomasz Rożek współtworzył Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl, jest współzałożycielem i pomysłodawcą stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Z wykształcenia jest fizykiem, ale aktywnie działa również jako dziennikarz. W radiu eM prowadził swój autorski program Labirynty wiedzy, a następnie przez kilka lat współpracował z Dzień dobry TVN, prowadząc cykl naukowy Nauka jest wszędzie. Od 2016 do 2020 roku na antenie Programu 3 Polskiego Radia, podczas porannej audycji Pytania z kosmosu, odpowiadał na pytania publiczności.

Jako dziennikarz współpracował z wieloma tygodnikami, dziennikami i miesięcznikami o zasięgu ogólnopolskim, m.in. z czasopismami „Wiedza i Życie”, „Gość Niedzielny”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Rzeczpospolita” czy „Dziennik Zachodni”. Kieruje działem naukowym w „Gościu Niedzielnym”. Współpracował z telewizyjnymi redakcjami przy programach Pytanie na śniadanie czy Teleexpress. Był autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2.

Od 2013 roku Tomasz Rożek prowadzi na YouTube swój własny kanał popularnonaukowy pod tytułem Nauka. To Lubię, a od listopada 2020 roku kanał naukowy dla dzieci Nauka. To Lubię. Junior.

Kariera literacka i publicystyczna - książki Tomasza Rożka

Pierwszą książką Tomasza Rożka była publikacja Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi polskimi naukowcami wydana w 2011 roku. Została ona uznana za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie 2010–2011. W 2012 roku autor napisał pozycję Nauka – To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, a w 2014 roku wydał książkę Kosmos. W 2015 roku wydał kolejną publikację pod tytułem Człowiek, będącą kontynuacją Kosmosu.

Wyróżnienia i nagrody Tomasza Rożka

W 2008 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z serwisem „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej uhonorowali Tomasza Rożka tytułem „Popularyzatora nauki”, a rok później otrzymał od samorządów studenckich śląskich uczelni Laur Studencki za działalność popularyzującą naukę. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Dziennikarską „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka. Rok 2019 obfitował w liczne nominacje dla Tomasza Rożka, m.in. do Grand Video Awards 2019, Grand Press 2019 oraz Popularyzator Nauki 2019.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Tomasz Rożek - książki