Tomasz Rożek

Tomasz Rożek jest doktorem nauk fizycznych, dziennikarzem i popularyzatorem nauki. W swoich książkach, jak i na popularnym kanale na platformie YouTube o nazwie "Nauka. To Lubię" porusza tematy związane m.in. z kosmosem, nowymi technologiami, historią nauki oraz biologią i psychologią człowieka.

 

Podstawowe informacje:

Opis autora

Tomasz Rożek urodził się 30 listopada 1976 roku w Katowicach. Ukończył dwa kierunki studiów na Uniwersytecie Śląskim. W 2006 roku uzyskał z kolei stopień doktora nauk fizycznych o specjalności fizyka jądrowa na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Nad samym doktoratem nie pracował w Polsce, a w jednym z największych centrów naukowych w Europie – w Forschungszentrum w Jülich.

Kariera zawodowa

Tomasz Rożek współtworzył Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl, jest współzałożycielem i pomysłodawcą stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Z wykształcenia jest fizykiem, ale aktywnie działa również jako dziennikarz. W radiu eM prowadził swój autorski program Labirynty wiedzy, a następnie przez kilka lat współpracował z Dzień dobry TVN, prowadząc cykl naukowy Nauka jest wszędzie. Od 2016 do 2020 roku na antenie Programu 3 Polskiego Radia, podczas porannej audycji Pytania z kosmosu, odpowiadał na pytania publiczności.

Jako dziennikarz współpracował z wieloma tygodnikami, dziennikami i miesięcznikami o zasięgu ogólnopolskim, m.in. z czasopismami „Wiedza i Życie”, „Gość Niedzielny”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Rzeczpospolita” czy „Dziennik Zachodni”. Kieruje działem naukowym w „Gościu Niedzielnym”. Współpracował z telewizyjnymi redakcjami przy programach Pytanie na śniadanie czy Teleexpress. Był autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2.

Od 2013 roku Tomasz Rożek prowadzi na YouTube swój własny kanał popularnonaukowy pod tytułem Nauka. To Lubię, a od listopada 2020 roku kanał naukowy dla dzieci Nauka. To Lubię. Junior.

Kariera literacka i publicystyczna - książki Tomasza Rożka

Pierwszą książką Tomasza Rożka była publikacja Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi polskimi naukowcami wydana w 2011 roku. Została ona uznana za najlepszą książkę popularnonaukową w sezonie 2010–2011. W 2012 roku autor napisał pozycję Nauka – To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, a w 2014 roku wydał książkę Kosmos. W 2015 roku wydał kolejną publikację pod tytułem Człowiek, będącą kontynuacją Kosmosu.

Wyróżnienia i nagrody Tomasza Rożka

W 2008 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z serwisem „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej uhonorowali Tomasza Rożka tytułem „Popularyzatora nauki”, a rok później otrzymał od samorządów studenckich śląskich uczelni Laur Studencki za działalność popularyzującą naukę. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Dziennikarską „Ślad” im. Biskupa Jana Chrapka. Rok 2019 obfitował w liczne nominacje dla Tomasza Rożka, m.in. do Grand Video Awards 2019, Grand Press 2019 oraz Popularyzator Nauki 2019.

więcej
Filtruj
Kategorie
Nowości
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Tomasz Rożek - książki

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.