Sarah J. Maas

Sarah J. Maas to współczesna amerykańska pisarka książek fantasy, autorka „Szklanego tronu” oraz „Dworu cierni i róż”. Absolwentka studiów kreatywnego pisania, która zdała egzamin z pisarstwa także w życiu – obecnie jest autorką kilkunastu bestsellerowych książek, pięciokrotną laureatką nagród Goodreads Choice Awards, poza tym jest szczęśliwą żoną i matką.

 

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 1986, Nowy Jork
 • Znane książki: Szklany tron, Dwór cierni i róż
 • Gatunek literacki: Fantasy

Opis autorki

Sarah Janet Maas urodziła się wczesną wiosną 1986 roku w Nowym Jorku. Studiowała religioznawstwo i kreatywne pisanie w Hamilton College, w miasteczku Clinton w stanie Nowy Jork. Studia ukończyła z wyróżnieniem, a po nich przeprowadziła się do Pensylwanii wraz ze swoim mężem, Joshem Maasem. Sarah poznała Josha na pierwszym roku studiów i ta studencka miłość przerodziła się w trwały związek, podstawę rodziny. W 2018 roku urodził się syn Sarah i Josha, mały Taran Maas.

Książki Sarah J. Maas – stare baśnie napisane na nowo

Literatura fantasy i pisanie pasjonowały Sarah Maas niemal od dzieciństwa. Pisarka lubi łączyć popularne motywy ze świata fantasy i starych baśniowych archetypów, a owocem tego połączenia są opowieści, które podbijają serca czytelników. Szkic swojej pierwszej powieści Sarah napisała w wieku 16 lat i zamieściła na stronie internetowej FictionPress.com, gdzie pisarze-amatorzy mogą dzielić się fanfikami i próbkami własnej twórczości. Książka Sarah J. Maas już wtedy podobała się użytkownikom strony, więc autorka wycofała ją, „doszlifowała” i zaczęła szukać profesjonalnego wydawcy, aż nawiązała współpracę z wydawnictwem Bloomsbury Publishing.

Seria „Szklany tron” – baśń o Kopciuszku, który chciał zabić pięknego księcia

W ten sposób w 2012 roku ukazała się debiutancka książka Sarah J. Maas, czyli „Szklany tron” (Throne of Glass), epicka powieść fantasy przeznaczona dla młodych czytelników, oparta na motywie Kopciuszka. Jednak u Sarah Maas nastoletnia dziewczyna nie jest potulną sierotą, tylko profesjonalną zabójczynią. Książka szybko stała się bestsellerem na liście „New York Timesa”, a w kolejnych latach pojawiały się następne tytuły, które utworzyły razem cały cykl „Szklanego tronu”. Należą do nich: prequel „Zabójczyni” (The Assassin's Blade) i kolejne tomy – „Korona w mroku” (Crown of Midnight​), „Dziedzictwo ognia” (Heir of Fire​), „Królowa cieni” (Queen of Shadows​), „Imperium burz” (Empire of Storms​), „Wieża świtu” (Tower of Dawn​) i „Królestwo popiołów” (Kingdom of Ash​).

Seria „Dwór cierni i róż” – Piękna, która zabija i Bestia żądająca zapłaty

Kolejną bestsellerową serią książek Sarah J. Maas jest cykl „Dwór cierni i róż” (A Court of Thorns and Roses​), który zaczął się motywem żądania zapłaty za życie, jak w baśni „Piękna i Bestia”. Fabuła opowieści rozwijała się jednak dalej, w nieoczekiwanym kierunku, a cykl rozrósł się do pięciu tytułów. Losy fantastycznych bohaterów poznajemy w powieściach: „Dwór mgieł i furii” (A Court of Mist and Fury​), „Dwór skrzydeł i zguby” (A Court of Wings and Ruin​), „Dwór szronu i blasku gwiazd” (A Court of Frost and Starlight​) i w dwuczęściowym tomie spin-offu „Dwór srebrnych płomieni” (A Court of Silver Flames). Na podstawie „Dworu cieni i róż” ma powstać serial dla telewizji Hulu.

„Księżycowe miasto”, „Catwoman” i wyróżnienia dla Sarah J. Maas

Sarah Maas napisała także książki przeznaczone dla dorosłych czytelników - powieści, których akcja toczy się w „Księżycowym mieście” (Crescent City). Do serii należą: dwuczęściowa książka „Dom ziemi i krwi” (House of Earth and Blood) i planowana na 2022 rok powieść „House of Sky and Breath”. Oprócz tego miłośnicy uniwersum Gotham City mogą przeczytać emocjonującą powieść o kobiecie-kocicy „Catwoman. Złodziejka dusz” (Catwoman. Soulstealer). Sarah J. Maas była za swoje książki wielokrotnie nagradzana. Ma na swoim koncie wiele nominacji i pięć nagród Goodreads Choice Awards w kategorii książek fantasy i science fiction. Książki Sarah J. Maas są sprzedawane w milionach egzemplarzy na całym świecie i przetłumaczone na blisko czterdzieści języków. Polskim wydawcą książek Sarah Maas jest wydawnictwo Uroboros, należące do Grupy Wydawniczej Foksal.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Dostępność
Cena
Ocena

Sarah J. Maas - książki

 • Zabójczyni (2014)
 • Szklany tron (2014)
 • Korona w mroku (2014)
 • Dziedzictwo ognia (2015)
 • Królowa cieni (2016)
 • Dwór cierni i róż (2016)
 • Dwór mgieł i furii (2017)
 • Imperium burz (2017)
 • Dwór skrzydeł i zguby (2017)
 • Catwoman: Soulstealer (2018)
 • Wieża świtu (2018)
 • Dwór szronu i blasku gwiazd (2018)
 • Królestwo popiołów (2019)
 • Dom Ziemi i krwi tom I (2020)
 • Dom Ziemi i krwi tom II (2020)