Jacek Bartosiak

Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
Okładka
Cena
Ocena

Jacek Bartosiak

Jacek Bartosiak to polski prawnik, publicysta i specjalista od geopolityki, teoretyk strategii wojskowych, założyciel think tanku Strategy&Future, autor wielu książek o polityce światowej, opisujących możliwe kierunki, jakimi może podążyć wielka międzynarodowa polityka. W 2022 ukazała się współtworzona przez Jacka Bartosiaka książka „Armia Nowego Wzoru”, traktująca o reformach wojskowości, niezbędnych w obliczu przemian w funkcjonowaniu świata, społeczeństw i polityki. W czasie niepokojów politycznych i konfliktów zbrojnych książki Jacka Bartosiaka zyskują coraz większą popularność.

Jacek Bartosiak – prawnik i teoretyk geopolityki

Jacek Bartosiak urodził się pod koniec 1976 roku. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, później pracował jako adwokat we współprowadzonej przez siebie kancelarii prawnej Bartosiak i Partnerzy (obecnie KP Bartosiak Osiński Rycerz). Kancelaria specjalizuje się m.in. w prawnej obsłudze transakcji w obrocie gospodarczym oraz sektora przemysłu obronnego. W 2016 roku Jacek Bartosiak obronił rozprawę doktorską pt. „Sytuacja geostrategiczna Stanów Zjednoczonych i Chin na Zachodnim Pacyfiku i w Eurazji a amerykańska koncepcja wojny powietrzno-morskiej”.

Działalność Jacka Bartosiaka – książki

Książka Jacka Bartosiaka powstała na podstawie jego pracy doktorskiej to „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” (2016). Autor napisał też następujące książki: „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” (2018), „Przeszłość jest prologiem” (2019), „Koniec końca historii” (2020), „Wojna w Kosmosie. Przewrót w geopolityce” (2021) (książka napisana wspólnie z Georgem Friedmanem), „Nadchodzi III wojna światowa. Czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji?” (książka napisana wspólnie z Piotrem Zychowiczem). Najnowszą książką Jacka Bartosiaka, której współautorem jest Marek Budzisz, jest „Armia Nowego Wzoru. Styczeń 2022”.

Działalność Jacka Bartosiaka – think tanki i wielkie przedsięwzięcia

Jacek Bartosik nie zajmuje się tylko pisaniem książek. Jest założycielem i właścicielem firmy Strategy&Future, działa też w Fundacji Pułaskiego, jako Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji. Założył platformę „Play of Battle”, która zajmuje się grami wojennymi i strategicznymi, jako narzędziem symulacji prawdziwych działań militarnych. Jacek Bartosik współpracuje z New Generation Warfare Centre w Waszyngtonie i jest Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie. Pisuje także dla thinkzine „Nowa Konfederacja”.

W latach 2013-2015 Jacek Bartosik był członkiem-ekspertem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, a w latach 2017-2018 należał do Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli planowanego wielkiego węzła przesiadkowego w centrum Polski. W 2018 r. został mianowany prezesem spółki celowej mającej realizować tę inwestycję, jednak zrezygnował z tej funkcji w 2019 r.