Basia - książki dla dzieci

Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Cena
Ocena

Basia to bestsellerowa seria książek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ukazują się one od 2008 roku nakładem wydawnictwa Harper Collins. Tytułową bohaterką jest pięcioletnia dziewczynka z piegami, która lubi nosić bluzkę w paski, jeść żelki i niedbale zakładać skarpetki.

Basia – rezolutna dziewczynka z głową pełną pomysłów

Basia jest wyjątkowo autentyczną postacią – często bywa niegrzeczna, nie słucha rodziców, kłóci się z rodzeństwem i lubi stawiać na swoim. Mimo tego pozostaje tak urocza, że trudno jej nie lubić. Zmaga się z typowymi dla dzieci w jej wieku problemami. Zazwyczaj doskonale sobie z nimi radzi i nigdy nie traci optymizmu. Ma głowę pełną pomysłów i nie boi się ich realizować. Każdą sytuację traktuje jako okazję do przeżycia niezapomnianych przygód. Nieraz przyjmują one zabawny przebieg, co pozwala młodemu czytelnikowi uśmiać się do łez.

Basia mieszka wraz z rodzicami, rodzeństwem, pluszowym misiem Zdziśkiem oraz żółwiem Kajetanem. Wspólnie z nimi przechodzi przez wiele nowych dla siebie sytuacji, takich jak np. pierwszy dzień w przedszkolu, przyjście na świat młodszego braciszka oraz opieka nad nim, choroba i pobyt w szpitalu, wizyta u dentysty, pływanie czy jazda na nartach. Młody czytelnik poznając historie Basi może się przekonać, że zazwyczaj strach ma wielkie oczy. Oswaja się z różnymi zdarzeniami, które mogą go spotkać w jego własnym życiu. Basia odnajduje ponadto różne pasje, takie jak np. taniec czy gotowanie.

Literatura dziecięca pełna realizmu

Autorkami książeczek z serii są Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak. Pokazują one świat w realistyczny sposób, bliski codziennemu doświadczeniu dzieci. Jest to literatura pozbawiona elementów fantastycznych czy upiększania rzeczywistości. Wszyscy członkowie rodziny Basi wspierają się i troszczą o siebie, jednak zdarzają im się nieporozumienia, kłótnie czy konflikty. Odczuwają zarówno przyjemne emocje, jak i trudne i nieprzyjemne, takie jak złość, zazdrość, lęk, smutek czy żal. Dziecko dzięki lekturze uczy się je rozpoznawać, nazywać oraz wyrażać w odpowiedni sposób.

Książki, które bawią, uczą i wychowują

Książki dla dzieci z serii Basia przybliżają również młodemu czytelnikowi różnego typu urządzenia elektroniczne oraz zagrożenia płynące z ich nierozważnego używania. W kolekcji znajdują się także tytuły podejmujące tematykę ekologiczną. Basia dowiaduje się, dlaczego warto segregować śmieci czy ograniczać ilość używanego plastiku. Uczy się opieki nad młodszym rodzeństwem i zwierzętami, odpowiedniego stosunku do pieniędzy czy zasad zdrowego odżywiania czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poznaje ważne w życiu wartości, takie jak miłość, przyjaźń, tolerancja, prawdomówność, patriotyzm czy szacunek dla starszych osób.

Pozycje z kolekcji zostały wydane w staranny sposób i wyróżniają się atrakcyjną szatą graficzną, przygotowaną przez Mariannę Oklejak. Opisy i ilustracje są wyjątkowo zabawne, dzięki czemu rozśmieszają zarówno dzieci, jak i rodziców. Książki o Basi stają się świetną okazją, aby porozmawiać ze swoją pociechą o jej problemach. Polecamy je na prezent dla przedszkolaka, np. na gwiazdkę, mikołajki czy urodziny.

więcej