Szczepan Twardoch

Pisarz i publicysta, laureat wielu prestiżowych nagród, autor bestsellerów: „Morfina” (2012), „Drach” (2014), „Król” (2016) i „Królestwo” (2018), Szczepan Twardoch, ma na swoim koncie wiele pozytywnie ocenianych dzieł oraz opowiadań.

Prawa do powieści Szczepana Twardocha zostały sprzedane do kilkunastu krajów i przetłumaczone m.in. na język niemiecki, francuski, węgierski i rumuński. W 2020 roku „Król” ukazał się w Stanach Zjednoczonych i szybko zyskał pozytywne opinie krytyków literackich.

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 23 grudnia 1979 rok, Knurów
 • Popularne powieści: Morfina (2012), Drach (2014), Król (2016), Królestwo” (2018)
 • Nagrody: Nagroda Nautilus (2006), Paszport „Polityki” (2013), Nagroda Literacka Nike (2015), Nagrodę Nagroda Literacka Brücke Berlin (2016), Nagroda Kulturalna Onetu „O!Lśnienia 2016”, Nagroda im. Samuela Bogumiła Lindego (2019)
 • Gatunek literacki: literatura piękna polska

Opis autora

Szczepan Twardoch w swoich powieściach zajmuje się między innymi problematyką identyfikacji z miejscem urodzenia oraz tożsamości narodowej – polskiej, śląskiej i niemieckiej. Jego prace zaskakują logiczną i jednocześnie skomplikowaną konstrukcją pełną ciekawych opisów, m.in. okresu międzywojennego.

Dzieciństwo i okres studiów

Szczepan Twardoch urodził się 23 grudnia 1979 roku w Knurowie na Śląsku i do dziś związany jest z rodzinnym Śląskiem – obecnie mieszka w Plichowicach. Studiował filozofię i socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Publicystyka

Po ukończeniu studiów Szczepan Twardoch podejmował wiele prac. Próbował swoich sił m.in. jako handlarz zabytkowej broni białej, czy przedstawiciel wydawnictwa. I choć prace te ostatecznie porzucił, to doświadczenie, jakie zdobył, pomogło mu w dalszej karierze pisarza – jako ekspert w dziedzinie broni z niezwykłą precyzyjnością opisuje rynsztunek.

Publikował felietony na łamach wielu czasopism – „Polityka”, „Fronda”, „Opcje”, „Życie”, „Strzał”, „Gazeta Polska”, „Kawiarnia Literacka” oraz „Arcana”. Był także redaktorem działu literackiego „Christianitas”, a także felietonistą i współpracownikiem „Broni i Amunicji” oraz kwartalnika „44 / Czterdzieści Cztery”. Również pierwsze opowiadania Twardocha zostały opublikowane w miesięcznikach – „Nowa Fantastyka” i „Science-fiction”.

Szczepan Twardoch – książki

Pisarz zadebiutował w księgarniach w 2005 roku zbiorem opowiadań zatytułowanym „Obłęd rotmistrza von Egern”. Od tego czasu z każdym rokiem jego kariera powoli nabierała tempa. Książki „Drach” oraz „Morfina” Twardocha spotkały się z niezwykle pozytywnym odbiorem, a także zapewniły twórcy rzeszę wiernych fanów.

Kolejną głośną powieścią pisarza wydaną w 2016 roku był „Król”. Twardoch przedstawił w niej realia Warszawy i jej mieszkańców lat 30. XX wieku. W nietypowy sposób opisał utarczki pomiędzy społecznością warszawską i żydowską, a także wyraźny podział stolicy ze względu na liczne konflikty nacji. Powieść ta doczekała się również kontynuacji – w 2018 roku ukazała się książka „Królestwo”. Twardoch tym razem opisał fabułę z perspektywy dwóch innych bohaterów, Ryfki i Dawida, którzy zmagają się z trudami życia w Warszawie pod niemiecką okupacją.

Powieści o tematyce okresu międzywojennego, to pozycje za sprawą których w głównej mierze zasłynął Szczepan Twardoch. Książki to jednak nie jedyne pozycje w dorobku literackim pisarza. Jest on również autorem tomu dzienników „Wieloryby i ćmy”,  zbioru opowiadań zatytułowanego „Ballada o pewnej panience” (2017), wywiadu z polskim zawodnikiem MMA Mamedem Khalidovem pt. „Lepiej byś tam umarł” (2017), a także uznawanego za literackie odkrycie „Wiecznego Grunwaldu” (2010).

Twardoch na deskach teatralnych i szklanym ekranie

Trzy najgłośniejsze i najważniejsze książki Szczepana Twardocha doczekały się również adaptacji teatralnych. W 2014 roku na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach pojawiła się „Morfina” (2012) w reżyserii Eweliny Marciniak. Spektakl spotkał się z bardzo dobrym odbiorem widzów i krytyków. W 2018 roku na scenie tego samego teatru wystawiony został „Drach” (2014) w reżyserii Roberta Talarczyka, który także otrzymał pozytywne opinie od krytyków. Również w 2018 roku na deskach Teatru Polskiego w Warszawie pojawił się „Król” (reż. Monika Strzępka), który powtórzył sukces „Morfiny” i „Dracha”.

„Król” pojawił się również na szklanym ekranie – 6 listopada 2020 roku premierę miał serial Canal+, pt. „Król” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Nagrody

Szczepan Twardoch jest laureatem wielu prestiżowych nagród, zarówno polskich, jak i niemieckich – Paszportu „Polityki”, Nagrody im. Kościelskich, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, Brücke Berlin-Preis, Nagrody Czytelników Nike, Nagrody Kulturalnej Onetu O!Lśnienie. Był także wielokrotnie nominowany, m.in. do nagród Nike.

więcej
Filtruj
Kategorie
Nowości
Wybrani autorzy
 • więcej
Seria
Wydawnictwo
 • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Szczepan Twardoch - książki

 • Sternberg (2007)
 • Epifania wikarego (2007)
 • Przemienienie (2008)
 • Zimne wybrzeża (2009)
 • Wieczny Grunwald, powieść zza końca czasów (2010)
 • Morfina (2012)
 • Drach (2014)
 • Król (2016)
 • Królestwo (2018)
 • Pokora (2020)