Paulina Młynarska

Filtruj
Kategorie
Wybrani autorzy
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Paulina Młynarska

Paulina Młynarska, wedle swoich własnych słów, jest „feministką, dziennikarką, pisarką, producentką telewizyjną, autorką piosenek i wierszy, podróżniczką, kobietą biznesu i certyfikowaną nauczycielką jogi”. Dużą część swojego zawodowego życia poświęciła telewizji, radiu i prasie. Jest też autorką kilkunastu książek, które w większości poruszają tematy patriarchatu, równouprawnienia, życiowych problemów kobiet (i ludzi w ogóle) oraz radzenia sobie z nimi, samorozwoju, a także jogi i jej roli w osiąganiu wewnętrznej siły i równowagi.

„Na błędach! Poradnik odradnik”, „Rebel”, „Jesteś wędrówką”, „Moja lewa joga” – to niektóre z książek Pauliny Młynarskiej. W maju 2022 roku ukazał się, nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, nowy tytuł „Okrutna jak Polka”. Oprócz tego Paulina Młynarska prowadzi warsztaty dla kobiet „Miejsce Mocy”, połączone z podróżami. Od kilku lat mieszka na greckiej wyspie Krecie.

Paulina Młynarska – aktorka, dziennikarka i publicystka

Paulina Młynarska-Moritz urodziła się w Warszawie, w 1970 roku, jako druga córka Wojciecha Młynarskiego i Adrianny Godlewskiej. Nie ukończyła liceum, ponieważ w wieku 16 lat wyjechała do Francji, aby zostać aktorką. Wcześniej zadebiutowała główną rolą żeńską w filmie Andrzeja Wajdy „Kronika wypadków miłosnych”. We Francji utrzymywała się z różnych prac, występów w reklamach i filmach.

Do Polski wróciła na początku lat dziewięćdziesiątych, urodziła córkę Alicję i pracowała. Występowała w filmach i serialach, m.in. w „Bar Atlantic”, „Złotopolskich”, „Niani” i „Pierwszej miłości”. Pracowała także w radiu i telewizji. Była związana z radiem TOK FM, RMF FM, ZET, Polskim Radiu i francuskim radiu France Culture. Jako dziennikarka i prezenterka telewizyjna współpracowała z Polsatem, TVN style, prowadziła serial dokumentalny w programie Discovery Canal+ „Polacy z wyboru”, a także internetowy program „Lustro”, poruszający kwestie stosunku ludzi do własnego ciała.

Była blisko związana z Zakopanem, któremu poświęciła dwie książki: „Zakopane odkopane” i „Zakopane. nie ma przebacz!”, które ukazały się w 2012 i 2014 roku nakładem wydawnictwa Pascal. Jednak większość książek Pauliny Młynarskiej jest poświęcona innej tematyce – problemom życiowym i psychicznym, z jakimi borykają się przede wszystkim polskie kobiety.

Paulina Młynarska – życie prywatne, życie publiczne

Dzieje prywatnego życia Pauliny Młynarskiej w dużej mierze wpłynęły na kształt jej obecnej aktywności zawodowej. Po latach pracy w filmie, radiu i telewizji, Paulina Młynarska zaczęła coraz częściej mówić i pisać o tym, że jej medialny wizerunek bardzo różnił się od jej codziennej rzeczywistości.

Mówiła otwarcie o swoim trudnym dorastaniu w rodzinie znanych artystów skupionych na karierze i funkcjonujących w cieniu choroby dwubiegunowej ojca. Mówiła o nadużyciach, jakich ofiarą padła, jako czternastolatka, na planie filmowym, o traumie, jaką w niej to wywołało, a także o swoim późniejszym życiu – bardzo wczesnej samodzielności, samodzielnym wychowywaniu córki, nieudanych małżeństwach, ciągłym lęku i zmaganiu z codziennością.

Mówiła też o podróżach, które są jej pasją i o tym, jak dzięki nim odnalazła jogę – hinduską filozofię pozwalającą na wyciszenie umysłu i ciała, osiągnięcie równowagi i odnalezienie źródła wewnętrznej siły. Ta duchowa droga, prowadząca do osobistego spełnienia i ciągłego rozwoju sprawiła, że Paulina Młynarska zapragnęła podzielić się swoim doświadczeniem z innymi kobietami. Tak powstały warsztaty „Miejsce Mocy” oraz książki dla kobiet i o kobietach.

Paulina Młynarska – książki, joga i podróże

Warsztaty wsparcia dla kobiet to ważna część działalności Pauliny Młynarskiej, ale to dzięki książkom może ona docierać do szerokiego grona czytelniczek. W 2013 roku napisała, wraz z Dorotą Wellman, „Kalendarzyk niemałżeński”, czyli książkę „o dzieciach i facetach, o swoich lękach, błędach, straconych szansach i dawnych miłościach, a także o piekle, które kobiety gotują innym kobietom”.

Odzew czytelniczek zachęcił Paulinę Młynarską do dalszego pisania. W latach 2015-2022 ukazało się osiem książek Pauliny Młynarskiej: „Na błędach! Poradnik odradnik” „Jeszcze czego!”, „Rebel”, „Jesteś wędrówką”, „Jesteś spokojem”, „Zmierzch lubieżnego dziada. Felietony po #MeToo”, „Moja lewa joga” i „Okrutna jak Polka”.

Oprócz książek Paulina Młynarska prowadzi także stronę internetową i profile w mediach społecznościowych, dzięki którym – pomimo tego, że mieszka na Krecie - na bieżąco dzieli się swoim życiem z polskimi czytelniczkami i czytelnikami.