Justyna Suchecka

Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
  • więcej
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Justyna Suchecka

Justyna Suchecka-Jadczak to polska dziennikarka specjalizująca się w temacie edukacji i ekonomii, a może przede wszystkim – w popularyzacji wiedzy na temat zdrowia psychicznego młodzieży. Współpracowała z Gazetą Wyborczą, TVN24, często gościła w radiu TOK FM i telewizji Metro.

Jest autorką książek adresowanych do młodych czytelników. „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” to inspiracja dla młodzieży do odnalezienia wiary we własne możliwości, a wydana w maju 2022 roku książka Justyny Sucheckiej „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” to przewodnik dla młodych ludzi i ich opiekunów o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne i jak w razie potrzeby szukać lub udzielać pomocy.

Za swoje publikacje i zaangażowanie dziennikarsko-edukacyjne Justyna Suchecka otrzymała szereg nagród, m.in. Grand Press, „Człowiek E(x)plory 2019” czy europejską nagrodę The Evens Journalism Prize 2021 for Education.

Droga zawodowa Justyny Sucheckiej – z „Wiadomości Witnickich” do TVN24

Justyna Suchecka urodziła się w 1987 roku w Kostrzynie nad Odrą. Do liceum chodziła w Gorzowie Wielkopolskim – było to  II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. W jednym z wywiadów wspomniała, że rozpoczęła naukę z nastawieniem na nauki ścisłe, szczególnie matematykę, jednak osobowość i talent pedagogiczny nauczyciela od języka polskiego sprawiły, że odkryła w sobie fascynację literaturą. Pod koniec liceum praktykowała w redakcji „Wiadomości Witnickich”.

Ten „humanistyczny” czas nie przeszkodził jednak Justynie Sucheckiej zdawać na studia ekonomiczne i powrócić na jakiś czas do ulubionej matematyki - studiowała publicystykę ekonomiczną i politykę społeczną w Poznaniu, na Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu). Jednak literatura na zawsze pozostała jej pasją, która do dziś wyraża się chociażby w prowadzeniu (razem z Natalią Szostak) poświęconego książkom kanału na YT o nazwie „Krótka Przerwa”.

Praktyki zawodowe Justyna Suchecka odbywała m.in. w redakcji Gazety Wyborczej, później pracowała w poznańskiej GW, pisze także do dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”. Oprócz tego Justyna Suchecka od 2019 roku współpracuje z serwisem TVN24 i pisze książki dla młodzieży.

Książki Justyny Sucheckiej – o młodzieży dla młodzieży

Najwięcej miejsca w jej pracy dziennikarskiej i edukatorskiej zajmują młodzi – ludzie w krytycznym okresie życia, kształtowania się osobowości, wyboru swojej drogi. Pierwsza duża publikacja Justyny Sucheckiej – książka „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” to zbiór opowieści o młodych, błyskotliwych i odważnych ludziach, którzy nie bali się myśleć i tworzyć po swojemu, nie bali się działać zgodnie ze swoimi zamiłowaniami i osiągnęli sukces, który nierzadko zaskoczył ich samych.

To inspiracja dla młodzieży i zachęta do tego, aby zawsze wierzyć we własne siły i nie rezygnować ze swoich pasji. Ta książka spotkała się także z wielkim uznaniem czytelników w plebiscycie serwisu Lubimyczytac.pl. Młodość to czas, kiedy najłatwiej jest przekuwać siły w działanie. Jednak jest to także czas trudny – to dojrzewanie, szukanie własnego miejsca w świecie, własnej tożsamości, podatności na urazy psychiczne.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć, jak i gdzie szukać pomocy, kiedy potrzeba? Jak pomóc najbliższym – rówieśnikom  lub podopiecznym? Taki przewodnik po „pierwszej pomocy psychologicznej”, przybliżający problemy, z jaki borykają się współcześni młodzi ludzie to książka „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”. Autorka zamieszcza w nim nie tylko własne przemyślenia, ale przede wszystkim wywiady z ekspertami – psychologami, pedagogami, nauczycielami.

Justyna Suchecka prywatnie

Oprócz pracy dziennikarskiej i pisarskiej, Justyna Suchecka ma też inne pasje. Lubi i potrafi tańczyć – już od czasów licealnych uprawiała taniec towarzyski, była instruktorką tańca, a nawet zdobyła mistrzostwo województwa lubuskiego w tańcach standardowych i latynoamerykańskich.

Organizowała też Mikołajkową Galę Tańca w Witnicy. W 2013 roku zamieszkała w Warszawie, a w 2021 wyszła za mąż za dziennikarza Szymona Jadczaka, współpracującego z TVN24, Wirtualną Polską, członkiem Instytutu Zamenhofa.