Ałbena Grabowska

Ałbena Grabowska wydała zarówno wiele publikacji naukowych, poświęconych głównie zagadnieniu padaczki, jak i tekstów literackich. Pisze zarówno książki dla dzieci, jak i powieści obyczajowe, cieszące się dużą popularnością wśród dorosłych czytelników. Najbardziej znanymi tytułami autorki są książki takie, jak: cykl „Stulecie Winnych”, powieść „Lot nisko nad ziemią” czy „Coraz mniej olśnieni”. Autorka ceniona jest za interesujący styl, ciekawie budowane fabuły oraz doskonale nakreślone rysy psychologiczne postaci. Dzięki temu, jej książki cieszą się dużą popularnością – przede wszystkim wśród czytelniczek.

Podstawowe dane:

Opis autora

Życie prywatne

Już samo imię Ałbeny Grabowskiej przyciąga uwagę. W dosłownym tłumaczeniu oznacza ono kwitnącą jabłoń. Rodzicami Ałbeny Grabowskiej są Bułgarka i Polak. Pisarka urodziła się w 1971 roku w Pruszkowie. Z uwagi na pochodzenie swojej matki biegle włada językiem bułgarskim.

Z zawodu Ałbena Grabowska jest lekarzem i nie porzuciła praktyki lekarskiej w momencie, kiedy zaczęła pisać cieszące się ogromną poczytnością powieści. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. Ma dwie specjalizacje: z neurologii i epileptologii. Jest doktorem nauk medycznych.

Kariera literacka

Debiutem literackim Ałbeny Grabowskiej była wydana w 2011 roku książka „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”. Zanim jednak do tego doszło, autorka przez wiele lat pisywała do rubryk o tematyce medycznej takich gazet, jak „Claudia”, „Życie na Gorąco” czy „Tele Tydzień”. Publikowała także artykuły medyczne w zagranicznych pismach naukowych. Mocno angażowała się w swoją pracę i często wyjeżdżała na zagraniczne konferencje naukowe. Z czasem takie życie zaczęło ją męczyć, dlatego stwierdziła, że musi coś w nim zmienić. Zwolniła się z kliniki i podjęła pracę jako neurolog w pracowni EEG. Dzięki zmianom w życiu zawodowym zyskała czas na to, by zacząć pisać. Początkowo spisywała wspomnienia dotyczące pobytów w Bułgarii. Nie sądziła jednak, że kiedykolwiek zostaną one wydane.

Autorka, z uwagi na trudną sytuację prywatną – chore dziecko i rozwód, który nie przebiegał w spokojnej atmosferze – miała przerwę w pisaniu. Wróciła do niego, by uciec od rzeczywistości. Za namową anestezjolog Krystyny Zdziechowskiej napisała bajkę terapeutyczną dla dzieci „O małpce, która spadła z drzewa”.

Kolejnym wyzwaniem pisarskim było stworzenie książki o chłopcu, który wszedł do świata komputerowego. Ałbena Grabowska nieco zmodyfikowała pomysł swojego starszego syna i napisała pozycję „Julek i Maja w labiryncie”, której akcja osadzona jest w nietypowym miejscu – w ludzkim umyśle.

Najważniejsze książki Ałbeny Grabowskiej

Bogata wyobraźnia autorki jest kluczem do jej sukcesu. W jej głowie wciąż powstają nowe pomysły na książki. Ałbena Grabowska zapisuje je dosłownie zawsze, pomiędzy wykonywaniem codziennych czynności w domu, w ogrodzie czy pomiędzy wizytami pacjentów. Z jej bogatej fantazji wyłoniły wszystkie bohaterki książek „Stulecie Winnych”, które zachwycają swoją wielowymiarowością. Nawet poboczne wątki i bohaterowie drugoplanowi zostali skrupulatnie dopracowani przez pisarkę. Poświęca im dużo uwagi, dlatego książki Ałbeny Grabowskiej są tak ciekawe.

W bibliografii autorki są też i inne ciekawe powieści, na przykład trylogia „Alicja w krainie czasów”, „Coraz mniej olśnieni” czy „Lot nisko nad ziemią”. Książka Ałbeny Grabowskiej „Matki i córki” przedstawia zaskakującą miejscami historię czterech kobiet z różnych pokoleń. Sama pisarka mówi, że w jej głowie fabuła tej książki pojawiła się nagle i została zmuszona do natychmiastowego rozpoczęcia pisania, choć kończyła wówczas inne dzieło.

W 2015 roku Ałbena Grabowska otrzymała podczas Festiwalu Literatury Kobiecej nagrodę „Pióra”. To nagroda o tyle cenna, że przyznają ją same czytelniczki.

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
 • więcej
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Ałbena Grabowska - książki

 • Tam, gdzie urodził się Orfeusz (2011)
 • O małpce, która spadła z drzewa (2010)
 • Julek i Maja w labiryncie (2011)
 • Coraz mniej olśnieni (2012)
 • Julek i Maja. Podróż w nieznane (2013)
 • Julek i Maja. Misja w czasie (2014)
 • Lot nisko nad ziemią (2014)
 • Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli (2014)
 • Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli (2015)
 • Stulecie Winnych. Ci, którzy wierzyli (2015)
 • Lady M. (2016)
 • Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty (2016)
 • Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany (2016)
 • Alicja w krainie czasów. Czas odzyskany (2017)
 • Ostatnia chowa klucz (2017)
 • Kości proroka (2018)
 • Doktor Bogumił (2020)