Frank Herbert

Frank Herbert to żyjący w XX wieku amerykański pisarz science-fiction, znany jako autor poweści z cyklu Kroniki Diuny – wielowymiarowego dzieła, które każe zastanowić się nad granicami ludzkich możliwości i wpływem, jaki ludzie mają na świat, w którym żyją. Pierwsza Książka Franka Herberta, „Diuna” została wyróżniona prestiżowymi nagrodami Hugo i Nebula w 1965 i 1966 roku. Choć Herbert napisał także inne książki i opowiadania, to właśnie uniwersum Diuny przyniosło mu największą sławę. Po śmierci pisarza cykl był kontynuowany przez jego syna, a także kilkakrotnie ekranizowany. Premiera najnowszej filmowej adaptacji „Diuny” jest zapowiadana na jesień 2021 roku.

Podstawowe dane:

 • Data i miejsce urodzenia: 8 października 1920, Tacoma (Stany Zjednoczone)
 • Data i miejsce śmierci: 11 lutego 1986, Madison (Stany Zjednoczone)
 • Główne serie: Kroniki Diuny
 • Gatunek literacki: Science-fiction

Opis autora

Frank Herbert urodził się w 1920 roku w Tacomie, w stanie Waszyngton. Jego młodość przypadła na czasy wielkiego kryzysu finansowego, a rodzina cierpiała niedostatek. Frank jako osiemnastolatek wyprowadził się z domu rodzinnego i zamieszkał u wujostwa w Salem, w stanie Oregon. Już wtedy rozpoczął pracę w redakcjach magazynów, np. „Glendale Star” lub „Oregon Statesman”. W czasie wojny służył w marynarce, a w 1941 ożenił się z Florą Parkinson, z którą miał córkę Penelopę. Para rozwiodła się dwa lata później.

Po wojnie Frank Herbert rozpoczął studia na Uniwersytecie Waszyngtońskim, gdzie na kursie kreatywnego pisania spotkał Beverly Ann Stuart – swoją późniejszą żonę, z którą miał dwóch synów: Briana i Bruce’a. Pod koniec lat czterdziestych XX w. państwo Herbertowie przenieśli się do Santa Rosa w Kalifornii, aby pracować w redakcji „The Press-Democrat”. Tam Frank Herbert zapoznał się z prądami współczesnej psychologii, a także czytał książki autorów, które stały się później inspiracją dla jego własnej twórczości: Herberta G. Wellsa, Roberta A. Heinleina, Paula Andersona i Jacka Vance’a.

Praca nad „Diuną” i wsparcie żony Franka Herberta

Na początku lat sześćdziesiątych Frank Herbert postanowił całkowicie poświęcić się pisarstwu, choć wiązało się to z rezygnacją z pracy na pełen etat. Jego żona, Beverly, chcąc umożliwić mu spełnienie marzeń, na kilka lat przejęła rolę osoby utrzymującej rodzinę. Przez pewien czas rodzina Herbertów cierpiała niedostatek, a rękopis powieści „Diuna” (Dune) został odrzucony przez ponad dwudziestu wydawców.

W końcu „Diuna”, pierwsza książka Franka Herberta, ukazała się w 1965 roku nakładem wydawnictwa Chilton Book Company i od razu spotkała się z wielkim uznaniem krytyki i czytelników: w 1965 roku otrzymała nagrodę Nebula Award, a w 1966 – Hugo Award. Dzięki temu Frank Herbert nie musiał martwić się o pieniądze i mógł pracować nad kolejnymi powieściami z cyklu Kroniki Diuny.

Kolejno pojawiły się: „Mesjasz Diuny” (Dune Messiah, 1969), „Dzieci Diuny” (Children of Dune, 1976), „Bóg Imperator Diuny” (God Emperor of Dune, 1981), „Heretycy Diuny” (Heretics of Dune, 1983) i „Diuna: Kapitularz” (Chapterhouse: Dune, 1985). Śmierć Franka Herberta w 1986 roku przerwała prace nad Kronikami Diuny.

Na postawie pozostawionych notatek i szkiców, syn pisarza Brian Herbert, wraz z Kevinem J. Andersonem, postanowił kontynuować dzieło ojca. Tak powstało jeszcze wiele powieści i opowiadań z uniwersum Diuny, z akcją rozgrywającą się przed wydarzeniami opisanymi w „Diunie” (prequele), jak i później. Ciekawostką jest, że pustynna sceneria planety Arrakis, na której rozgrywa się fabuła „Diuny” była inspirowana krajobrazem piaszczystych wydm z Parku Narodowego Wydm Oregon, o których Frank Herbert miał napisać artykuł do gazety.

Ekranizacje „Diuny” i inne książki Franka Herberta

Pierwsza ekranizacja „Diuny” w reżyserii Davida Lyncha ukazała się w 1984 roku. W 2000 wytwórnia Hallmark Entertainment wyprodukowała miniserial „Diuna”, reżyserowany przez Johna Harrisona. Najnowsza ekranizacja „Diuny”, produkcji Warner Bros Pictures, w reżyserii Denisa Villeneuve’a jest planowana jako produkcja dwuczęściowa. Pierwsza część ma ukazać się jesienią 2021 roku.

Frank Herbert napisał także wiele innych książek i opowiadań – również jako współautor, we współpracy z innymi pisarzami. Spośród nich najpopularniejsze są: „Destination: Void”, 1978, „Epizod z Jezusem” (The Jesus Incident, 1979 – wraz z Billem Ransomem), „Efekt Łazarza” (The Lazarus Effect, 1983 – wraz z B.R.), i „The Ascension Factor” (wraz z B.R., 1988).

więcej
Filtruj
Kategorie
Polecane
Wybrani autorzy
Seria
Wydawnictwo
 • więcej
Okładka
Cena
Ocena

Frank Herbert - książki

 • Diuna (1985)
 • Mesjasz Diuny (1992)
 • Dzieci Diuny (1992)
 • Bóg Imperator Diuny (1992)
 • Heretycy Diuny (1993)
 • Diuna: Kapitularz (1993)
 • Destination: Void (1978)
 • Epizod z Jezusem (1997), i in.
 • Efekt Łazarza (1997), i in.
 • The Ascension Factor (1988), i in.
 • Zielony mózg (1993)
 • Oczy Heisenberga (1993)
 • Władcy niebios (1993)
 • Ubiczowana gwiazda (1992)
 • Twórcy bogów (1993)