Archiwum burzowego światła

Filtruj
Kategorie
Polecane
Seria
  • więcej
Wydawnictwo
Cena

Seria: archiwum burzowego światła usuń

Archiwum burzowego światła - książki

„Archiwum burzowego światła” to seria książek fantasy, których autorem jest Brandon Sanderson. Publikacje z cyklu pozwoliły mu zdobyć nagrodę Gemmella oraz nominacje do nagród Hugo i Locusa.

Archiwum burzowego światła – kolejność czytania

Pierwszy tom cyklu („Droga królów”) ukazał się 31 sierpnia 2010 roku, a polska premiera odbyła się 30 kwietnia 2014 roku. Kolejne części to „Słowa światłości”, „Dawca przysięgi” i „Rytm wojny”. W naszym kraju publikuje je Wydawnictwo Mag.

Seria Archiwum burzowego światła – miejsce akcji i zarys fabuły

Akcja cyklu książek „Archiwum burzowego światła” rozgrywa się na planecie Roshar, która jest częścią świata Cosmere. Przez superkontynent przetaczają się co pewien czas śmiercionośne burze, które zabijają większość zwierząt i nie pozwalają rozwijać się roślinności. Przetrwać są w stanie prawie wyłącznie skorupiaki. Na planecie Roshar mieszkają również różne rasy ludzi. W trakcie burz wydziela się magiczna energia (burzowe światło), którą przy pomocy sprenów (magicznych istot) można wykorzystać w różnych celach. Światu zagraża nadejście Wiecznej Burzy, która doprowadzi go do zagłady i końca ludzkości.

Głównymi bohaterami serii „Archiwum burzowego światła” są Kaladin (chirurg posiadający zdolności przywódcze), młoda oszustka Shallan i arcyksiążę Dalinar. Dysponują oni wyjątkowymi zdolnościami, które wykorzystują do obrony uniwersum przed zagładą. W świecie powieści toczą się nieustanne wojny z rasą wojowników Parshendi, którzy dokonują okrutnych zamachów.

Brandon Sanderson w swoich książkach opisuje liczne wątki polityczne, intrygi czy akty królobójstwa. Akcja powieści jest prezentowana z perspektywy różnych bohaterów, którzy zmagają się z przeszłością, przechodzą wewnętrzne przemiany i dojrzewają. Cechą charakterystyczną cyklu są również częste retrospekcje.

Chcesz poznać rozbudowany świat „Archiwum burzowego światła” i zmagania jego nietuzinkowych bohaterów? W ofercie naszej księgarni internetowej znajdziesz wszystkie pozycje wchodzące w skład serii.

więcej