Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro to współczesny brytyjski pisarz pochodzący z Japonii. W 1982 roku zadebiutował powieścią „Pejzaż w kolorze sepii”, od tamtego czasu napisał jeszcze siedem powieści i zbiór opowiadań. Kazuo Ishiguro jest laureatem literackiej nagrody Bookera, a w 2017 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Komitet Akademii Szwedzkiej wyraził uznanie „dla pisarza, który w swoich powieściach, o wielkiej sile emocjonalnego oddziaływania, odsłania otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem więzi ze światem.” Powieści Kazuo Ishiguro mówią o uczuciach, więzi między przeszłością a przyszłością, o żalu za minionym czasem, lęku przed śmiercią, relacjach między ludźmi a otaczającym ich zmiennym światem. 

Podstawowe dane:

 • Data urodzenia: 8 listopada 1954
 • Gatunek literacki: Literatura piękna obca
 • Znane dzieła: Pejzaż w kolorze sepii, Nie opuszczaj mnie, Kiedy byliśmy sierotami

Opis autora

Kazuo Ishiguro urodził się w 1954 roku w Nagasaki w Japonii, jako syn naukowca-oceanografa. Kiedy miał pięć lat, jego rodzina przeprowadziła się do Anglii, gdzie ojciec otrzymał pracę w instytucie badawczym. Kazuo Ishiguro studiował filozofię na Uniwersytecie w Kent oraz pisarstwo na Uniwersytecie Anglii Wschodniej. Kazuo Ishiguro został zawodowym pisarzem niedługo po ukończeniu studiów, a jego książki od razu zdobyły uznanie. Za swoją pierwszą powieść „Pejzaż w kolorze sepii” (A Pale View of Hills) otrzymał nagrodę brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Literackiego Winifred Holtby Memorial Prize (obecnie Ondaatje Prize).

Twórczość Kazuo Ishiguro - literatura, film i muzyka

Kolejne książki Kazuo Ishiguro: „Malarz świata ułudy” (An Artist of the Floating World) i „Okruchy dnia” (The Remains of the Day) także zostały nagrodzone. Pierwsza otrzymała nagrodę Whitbread Award, a druga prestiżową nagrodą Booker Prize. Powieść „Okruchy dnia” stała się w 1993 r. podstawą scenariusza do filmu w reżyserii Jamesa Ivory’ego o tym samym tytule. Główną rolę w filmie zagrał Anthony Hopkins. W kolejnych latach ukazywały się „Niepocieszony” (The Unconsoled), „Kiedy byliśmy sierotami” (When We Were Orphans), „Nie opuszczaj mnie” (Never Let Me Go – na podstawie tej powieści w 2010 r. powstał film w reżyserii Marka Romanka) i „Pogrzebany olbrzym” (The Buried Giant). Wszystkie dzieła pisarza w Wielkiej Brytanii były publikowane nakładem wydawnictwa Faber and Faber, a w Polsce - nakładem Wydawnictwa Albatros. Najnowsza powieść, napisana przez Kazuo Ishiguro już po otrzymaniu Nagrody Nobla - „Klara i słońce” (Klara and the Sun) ukazała się wiosną 2021 roku. Oprócz powieści Ishigura napisał także zbiór opowiadań: „Nokturny” (Nocturnes: Five Stories of Music and Nightfall). Kazuo Ishiguro jest również autorem kilku scenariuszy filmowych, m.in. do filmu Jamesa Ivory’ego „Biała hrabina” (The White Countess) i autorem tekstów wielu piosenek jazzowej wokalistki Stacey Kent.

Nagrody i wyróżnienia dla Kazuo Ishiguro

Kazuo Ishiguro został uhonorowany wieloma nagrodami. Magazyn „The Times” umieścił go na liście pięćdziesięciu najwybitniejszych brytyjskich pisarzy po II wojnie światowej. Oprócz literackiej Nagrody Nobla i nagrody Bookera, Kazuo Ishiguro otrzymał tytuł Kawalera francuskiego Orderu Sztuki i Literatury, i japońskiego Orderu Wschodzącego Słońca, Złotej i Srebrnej Gwiazdy. W 2019 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki za zasługi dla literatury brytyjskiej – od tego czasu Kazuo Ishiguro ma prawo do używania tytułu „sir”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Seria
Wydawnictwo
Cena
Ocena

Kazuo Ishiguro - książki

 • Malarz świata ułudy (1991)
 • Okruchy dnia (1993)
 • Pejzaż w kolorze sepii (1995)
 • Niepocieszony (1996)
 • Kiedy byliśmy sierotami (2000)
 • Nie opuszczaj mnie (2005)
 • Pogrzebany olbrzym (2015)
 • Klara i słońce (2021)