Katarzyna Grochola

Filtruj
Kategorie
Polecane
Nowości
Wybrani autorzy
  • więcej
Seria
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola urodziła się 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie, ale dzieciństwo spędziła w Poznaniu, Wałbrzychu i w Warszawie. Już jako nastolatka wiedziała, co chce robić w życiu. Miała zaledwie 11 lat, kiedy napisała swoją pierwszą książkę. Brała udział w konkursach polonistycznych. Nie miała za to zdolności matematycznych, co przeszkodziło jej zdać egzamin dojrzałości za pierwszym razem.

Życie nie oszczędziło Katarzynie Grocholi zmartwień. Los zesłał na nią ciężką chorobę – miała tylko 29 lat, kiedy lekarze zdiagnozowali u niej nowotwór. Samotnie wychowywała wówczas córkę, była po rozwodzie. Pomimo nie najlepszych rokowań pisarka wygrała walkę z rakiem.

Optymistyczna literatura obyczajowa

Z uwagi na ciężkie doświadczenia życiowe Katarzyna Grochola sama wie, że trzeba walczyć o siebie i o swoje o szczęście. Jej książki nacechowane są ogromną dawką optymistycznego myślenia. Dzięki czytaniu książek Katarzyny Grocholi można naładować się pozytywnym myśleniem.

Debiutem literackim Katarzyny Grocholi była powieść Przegryźć dżdżownicę, która została wydana w 1997 roku.

Popularne książki Grocholi

Najbardziej znanymi książkami Katarzyny Grocholi jest cykl z Judytą w roli głównej. Mowa tu o pozycjach: Nigdy w życiu!, Serce na temblaku, Ja wam pokażę! oraz A nie mówiłam!.Kiedy Judyta zostaje porzucona przez męża, musi wziąć swoje życie w ręce i na nowo je poukładać. Nie jest to proste, skoro nie ma nawet stałej pracy, a na jej utrzymaniu pozostaje nastoletnia córka. Jednak udaje jej się stanąć na nogi, a nawet wybudować dom i zakochać się z wzajemnością.

Na podstawie tego cyklu nazwanego Żaby i anioły powstały filmy fabularne. W produkcji Nigdy w życiu! w rolę Judyty wcieliła się Danuta Stenka, a w kolejnym filmie z tej samej serii – Ja wam pokażę! – zastąpiła ją Grażyna Wolszczak.

Prócz serii o przebojowej Judycie Kozłowskiej Katarzyna Grochola napisała też autobiograficzną książkę Zielone drzwi, a później wraz z córką Dorotą Szelągowską pozycję Makatka, która została doceniona nagrodą Róża Gali w 2011 roku w kategorii literatura.

Książki Katarzyny Grocholi zalicza się zwykle do gatunku literatury obyczajowej, ale w 2019 roku postanowiła ona wyjść poza dobrze znany jej zakres gatunkowy i napisała powieść kryminalną pod tytułem Zranić marionetkę.