Louisa May Alcott to amerykańska pisarka żyjąca w XIX wieku, najbardziej znana jako autorka powieści „Małe kobietki”. Pisała przede wszystkim książki dla kobiet, dzieci i młodzieży. W ciągu życia stworzyła kilkadziesiąt dzieł – powieści i krótkich opowiadań.
Podstawowe dane:
Urodziła się w 1832 roku w Germantown w stanie Pensylwania, jako druga z czterech sióstr. Louisa M. Alcott zaczęła tworzyć w bardzo młodym wieku - pierwsze opowiadania Flower Fables napisała jako siedemnastolatka. Jej ojciec - Amos Bronson Alcott, także pisarz – wspierał ją w osobistych i zawodowych dążeniach. Trudne warunki materialne rodziny zmusiły jednak Louisę do podjęcia innej pracy. Imała się pracy w szpitalu, pracy guwernantki, nauczycielki, a nawet szwaczki. Jednak ostatecznie pisarstwo stało się jej głównym zajęciem i źródłem utrzymania. Zmarła w Bostonie w 1888 roku.
Największą popularność już za życia autorki zdobyła powieść „Małe Kobietki” (Little women), wydana po raz pierwszy w 1868 roku. Powieść zawiera elementy autobiograficzne, jej bohaterkami są losy czterech sióstr – podobnych do czterech sióstr Alcott. W ciągu następnych kilkunastu lat powstały kolejne tomy tego cyklu, opowiadające o dalszych losach bohaterów: „Dobre żony” (Good wives, 1869), „Mali mężczyźni” (Little Men: Life at Plumfield with Jo's Boys, 1871) i „Chłopcy Jo” lub „U progu życia” (Jo's Boys and How They Turned Out, 1886). Powieści te zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym na język polski. Książka „Małe kobietki” stała się podstawą kilku filmów i serialu o tym samym tytule.
L. Alcott pisała nie tylko powieści i nowelki dla kobiet i młodzieży, ale także książki o namiętności, zdradzie i zemście. Nie wydawała ich jednak pod własnym nazwiskiem, tylko pod pseudonimem A. M. Barnard. W ten sposób zostały opublikowane „Długa i zgubna pogoń miłosna” (A Long Fatal Love Chase), a także powieści „Behind a Mask, or a Woman's Power” i „The Abbot's Ghost, or Maurice Treherne's Temptation”. Mroczna powieść „A Modern Mephistopheles” po raz pierwszy została wydana anonimowo.
Oprócz „Małych kobietek” Louisa Alcott stworzyła jeszcze kilkadziesiąt dzieł, z których wiele zostało przetłumaczonych na język polski. Są to np. „Tajemnica Edith” (The Inheritance), wydana po praz pierwszy w roku 1997, „Pięć ciotek i siedmiu kuzynów Elżuni” (Eight Cousins or The Aunt-Hill), „Janka i Janek” (Jack and Jill: A Village Story), „W cieniu bzów” (Under the Lilacs), a także zbiór opowiadań „Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści”.
Większość książek L. M. Alcot można czytać w oryginale, zarówno te, których polskie przekłady są dostępne, jak i te nieprzetłumaczone jeszcze na język polski, np. „May Flowers”, „Rose in Bloom”, „Lulu’s Library”, „A Modern Cinderella”, „A garland for Girls”, „An Old-Fashioned Girl” i inne.
Pisarka wychowywała się w domu, gdzie ceniono wykształcenie i popierano równouprawnienie kobiet – ojciec sam uczył swoje córki i wspierał je w osiąganiu życiowej samodzielności. Państwo Alcott wyznawali transcendentalizm, pogląd sformułowany przez Ralpha Waldo Emersona, głoszący ważność autonomii moralnej jednostki i odpowiedzialności za własne życie, wartość poświęcenia dla większego dobra, a także wielki szacunek dla natury. Często szła za tym rezygnacja z jedzenia mięsa. Wpływ takiego wychowania można dostrzec w książkach Louisy Alcott, gdzie często przewija się motyw dobra, przyjaźni, pomocy i dążenia do szczęścia.
porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę