Ruth Ware

Filtruj
Kategorie
Nowości
Wybrani autorzy
  • więcej
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Ruth Ware

Ruth Ware to współczesna brytyjska pisarka, autorka kryminałów i thrillerów, często nazywana „współczesną Agathą Christie”. Jej książki zostały przełożone na około 40 języków, widniały na listach bestsellerów magazynu „The New York Times”, były nominowane do wielu nagród literackich, a jej debiutancka powieść kryminalna „W ciemnym, mrocznym lesie” została wyróżniona nagrodą Romantic Times Reviewer's Choice Award w 2015 roku. Latem 2022 roku ma odbyć się premiera najnowszej powieści autorki – „The It Girl”.

Ruth Ware – odwieczna miłość do pisania

Ruth Ware, a właściwie Ruth Warbutron, urodziła się w 1977 roku w angielskim mieście Lewes. Od dziecka lubiła pisać – krótkie opowiadania i coraz dłuższe historie, które chowała pod łóżkiem i dawała do przeczytania jedynie najbliższej przyjaciółce. Zamiłowanie do pisania podyktowało wybór studiów – Ruth Ware studiowała filologię angielską na Uniwersytecie w Manchesterze.

Później imała się różnych prac - była kelnerką, przez jakiś czas uczyła języka angielskiego w Paryżu, pracowała też w księgarni, gdzie z bliska mogła śledzić proces wydawniczy i sprzedaż książek. Ruth Ware wspomina, że wciąż pisząc „do szuflady”, podziwiała znanych pisarzy i nie potrafiła sobie wyobrazić, że mogłaby dołączyć do ich grona, choć zawsze o tym marzyła. W końcu wyszła za mąż i urodziła dwoje dzieci, a natłok domowych obowiązków sprawił, że stanęła przed wyborem: uczyni z pisania swoją pracę lub zrezygnuje zeń zupełnie, ponieważ nie miała już czasu na pielęgnowanie hobby.

Ruth Ware do tego stopnia lubiła pisać, że zdecydowała się na trudny (dla niej) krok – postanowiła wysłać swoje prace do wydawcy. Wielokrotnie spotkała się z odrzuceniem swoich książek, jednak w końcu udało jej się odnieść sukces.

Ruth Warburton i jej książki dla młodzieży

W latach 2013-2014 autorka napisała kilka książek dla młodych czytelników. Należą do niej powieści z „Trylogii Winter”: „A Witch Alone”, „A Witch in Winter” i „A Witch in Love”, a także „Witch Finder” i „Witch Hunt”. Aby oddzielić swoją twórczość z działu „kryminał i thriller” od książek dla młodzieży, Ruth Warburton zdecydowała się dalej pisać pod nazwiskiem Ruth Ware.

Ruth Ware – książki trzymające w napięciu do ostatniej strony

W 2015 roku ukazała się pierwsza książka Ruth Wared dla dorosłych – kryminał „W ciemnym, mrocznym lesie” (In a Dark, Dark Wood). Kolejne powieści trafiały do rąk czytelników co roku: „Dziewczyna z kabiny nr 10” (The Woman in Cabin 10, 2016), „Gra w kłamstwa” (The Lying Game, 2017), „Śmierć pani Westaway” (The Death of Mrs Westaway, 2018), „Pod kluczem” (The Turn of the Key, 2019) i „Jedno po drugim” (One by One, 2020).

Książki te stały się bestsellerami, sama pisarka zbiera świetne recenzje, a jej styl bywa porównywany do stylu pisania Agathy Christie. Polskie wydania książek Ruth Ware ukazywały z pewnym opóźnieniem w stosunku do oryginałów, nakładem wydawnictw Czwarta Strona i Prószyński Media. W lipcu 2022 roku czytelnicy otrzymają do rąk najnowszą książkę Ruth Ware pt. „The It Girl”.

Ruth Ware prywatnie

Ruth Ware mieszka obecnie ze swoją rodziną w Brighton, w Wielkiej Brytanii. Pisze w domu, a biurko, przy którym tworzy jest zwrócone w stronę ściany, aby nie rozpraszały jej widoki za oknem. Jednak w przerwach lubi spoglądać przez okno, na rosnące za nim drzewa: ostrokrzewy i wawrzyny.

Na swojej oficjalnej stronie Ruth Ware pisze, że drzewa odgrywają ważną rolę w jej życiu i twórczości – stąd tak wiele lasów, zarośli i drzew pojawia się w jej powieściach. Na pytania czytelników o wątki autobiograficzne w jej książkach odpowiada, że jej własne, spokojne życie zupełnie nie przystaje do emocjonujących postaci z thrillerów i ich losów.

Jedyne co autorka dzieli ze swoimi postaciami, to zamiłowanie do dobrej kawy. Początkujących pisarzy Ruth Ware zachęca do tego, aby się nie poddawali i nie zniechęcali początkowymi niepowodzeniami, ponieważ stanowią one nieodłączny element biografii twórczej każdego autora.