Tahereh Mafi

Filtruj
Kategorie
Polecane
Seria
Wydawnictwo
  • więcej
Dostępność
Cena
Ocena

Tahereh Mafi

Tahereh Mafi to muzułmańska pisarka pochodzenia irańsko-amerykańskiego specjalizująca się w literaturze dla młodzieży z gatunku young adult fiction.

Tahereh Mafi urodziła się 9 listopada 1988 roku w małym miasteczku w Connecticut. Pochodzi z rodziny imigrantów z Iranu i jest najmłodszym z pięciorga dzieci swoich rodziców. Mafi ma jeszcze czterech starszych braci. W wieku 12 lat pisarka wraz z rodziną przeprowadziła się do Północnej Kalifornii, a dwa lata później zamieszkała w hrabstwie Orange. Obecnie Tahereh mieszka w Santa Monica w Kalifornii.

Ukończyła studia na University High School w Irvine, a następnie Soka University of America w Aliso Viejo. Studiowała także za granicą w Barcelonie w Hiszpanii. Hafi potrafi posługiwać się aż ośmioma językami obcymi na różnych poziomach. Przed napisaniem swojej pierwszej powieści, autorka stworzyła 5 rękopisów, aby lepiej zrozumieć, jak napisać książkę.

Pierwsza powieść dla młodzieży autorstwa Mafi pt. “Dotknij mnie” została wydana w 2011 roku. Od razu okazała się wielkim sukcesem i stała światowym bestsellerem. Mafi postanowiła więc kontynuować trylogię wydając kolejne części serii: “Odkryj mnie” i “Rozbudź mnie”. Prawa do ekranizacji trylogii zostały wykupione przez 20th Century Fox jeszcze przed opublikowaniem książek Film prawdopodobnie wyprodukuje firma Chernin Entertainment z siedzibą w Fox.

W 2013 roku Mafi wyszła za mąż za pisarza Ransoma Riggsa, twórcę znanej serii dla młodzieży pt. „Osobliwy dom pani Peregrine”. W marcu 2017 roku autorka ogłosiła na Twitterze, że spodziewa się dziecka. 30 maja 2017 r. urodziła córkę o imieniu Layla.

Twórczość Mafi Tehereh

Powieści autorstwa Tahereh Mafi to wciągające książki młodzieżowe reprezentujące kategorię literatury young adult fiction. Powieści takie, jak “Dotknij mnie” cieszą się dużym uznaniem i zainteresowaniem wśród czytelników oraz zyskały wielu wiernych fanów na całym świecie. Twórczość autorki trylogii przesiąknięta jest emocjami, elementami dystopijnymi oraz tajemniczą i nieoczywistą fabułą, która przenosi czytelnika do fikcyjnych światów i pozwala przeżywać niesamowite przygody wraz z bohaterami. Książki Mafi Tehereh zawierają także wątki romantyczne, sprawiając, że trafiają one do serc wielu współczesnych nastolatków.

Główną bohaterką trylogii “Shutter me” jest nastoletnia Juliette obdarzona niezwykłymi mocami. Jej dotyk jest zabójczy i zdarzyło jej się zrobić już komuś krzywdę. Czytelnik poznaje Juliette w momencie, gdy dziewczyna przebywa w więzieniu i nie dotykała nikogo, ani z nikim nie rozmawiała przez 264 dni. Ma ze sobą jedynie skradziony notatnik i kawałek ołówka, dlatego zajmuje sobie czas opisując osobiste doświadczenia i emocje związane z odczuwanym smutkiem i samotnością, które towarzyszą jej niemal każdego dnia.

Jednocześnie Juliette marzy o bliskości i dotyku, których wie, że nie może otrzymać, ani też nikomu zaoferować. Książka Mafi Tereh łączy w sobie elementy fikcji z wątkami psychologicznymi. Skłania czytelnika do przeżywania silnych emocji oraz głębokiej refleksji.

Tahereh Mafi jest też autorka bardziej realistycznych powieści dla młodzieży osadzonych we współczesnych realiach. Książka “Gdyby ocean nosił twoje imię” opowiada historię muzułmańskiej dziewczyny o imieniu Shirin. Po głośnym zamachu z 11 września nastolatka mierzy się ze skierowaną w jej stronę nienawiścią słowną, a nawet przemocą fizyczną, które spotykają ją ze względu na hidżab.

Pewnego dnia dziewczyna spotyka na swojej drodze chłopaka o imieniu Ocean, który, jak się okazuje, wcale nie życzy jej źle. Z początku nieufna Sharin z czasem pozwala się do siebie zbliżyć, a między dwojgiem młodych ludzi rodzi się głębokie uczucie. Ich związek nie jest jednak mile widziany przez społeczeństwo. Książka Mafi to powieść bardzo emocjonalna i wzruszająca. Porusza trudną tematykę podziałów społecznych i rasizmu, przedstawiając główną bohaterkę jako normalną, nastoletnią dziewczynę, która tak, jak każdy pragnie być akceptowana i lubiana bez względu na wyznanie, czy kolor skóry.