Komiksy i manga – najczęściej zadawane pytania
Manga to japońskie komiksy i powieści graficzne. Jej korzenie sięgają ok. XII wieku, a obecna forma w jakiej występuje to połączenie wschodniego rysunku z amerykańską stylistyką. Charakterystycznymi elementami postaci są m.in. cechy wyglądu jak duże oczy czy wschodnie rysy. Mangi były wydawane zazwyczaj w czarno-białej kolorystyce, na początku na łamach czasopism. Z czasem doszły kolory i druk w postaci tomów kolekcjonerskich.
Posiadają wiele gatunków i podgatunków, dzięki czemu mogą zainteresować różnych odbiorców, niezależnie od wieku. Można znaleźć wśród nich zarówno fikcję fantastyczną, jak i kryminały czy opowieści obyczajowe. Często na podstawie mang powstają później adaptacje anime, a historia zyskuje nowe grono fanów.
Manga od innych komiksów różni się przede wszystkim charakterystycznym stylem rysunku. Postacie posiadają bardzo duże oczy, a ich rysy są bardziej wschodnie. Akcja często odbywa się w Japonii - rodzimym kraju tej sztuki rysunku. Większość mang drukowana jest także w czarno-białej kolorystyce, poza okładkami.
Manga jest rodzajem komiksu i powieści graficznych, natomiast anime to filmy lub seriale w formie animacji rysunkowej. Obie sztuki pochodzą z Japonii oraz charakteryzują się podobną estetyką. Mogą istnieć jako osobne twory albo stanowić swoje dopełnienie - manga często jest podstawą do tworzonego anime.
Tradycyjnie mangę czyta się od prawej do lewej i w ten sposób drukowane są w większości polskie nakłady. Część wydawnictw przestawia jednak oryginalny szyk, w celu ułatwienia lektury czytelnikowi.
Tak, są wydania dla dzieci. W tego rodzaju mangach fabuła przebiega bez rozlewu krwi, nadmiernej przemocy i innych drastycznych scen. Przewijają się za to ważne wartości takie jak np. odwaga, przyjaźń czy empatia. Bohaterowie to często dzieci lub nastolatkowie, dzięki czemu młody czytelnik może się z nimi utożsamić. Mangi są bardzo różnorodne - od obyczajowych, po przygodowe serie fantasy, co umożliwia wybór pozycji pod względem zainteresowań.
Typowym gatunkiem mang dla dzieci jest kodomo-muke-manga (np. Doraemon, Astro Boy), jednak trochę starsi odbiorcy mogą znaleźć interesujące pozycje także w gatunkach shojo i shonen (np. Tokyo Mew Mew lub Noragami).
Tak, są mangi skierowane do dorosłych czytelników. Mogą być to opowieści ze świata fantasy, ale i pozycje poruszające m.in. tematykę filozoficzną (np. Opus, Odległa dzielnica) lub historyczną (np. Hiroszima 1945. Bosonogi Gen). Przedstawiani bohaterowie mierzą się z trudnościami codzienności, jak i przeżywają niebezpieczne przygody. Różnorodność tematyczna pozwala na wybór mangi w zależności od zainteresowań i preferencji. Oprócz ogólnego gatunku dla dorosłych jakim jest gekiga, istnieją także te skierowane do poszczególnych grup, jak np. seinen i josei.
Fabuła mang jest bardzo różnorodna, więc na początek warto wybrać pozycję zgodnie z zainteresowaniami oraz grupą wiekową czytelnika. Dla młodszych odbiorców mogą sprawdzić się pozycje z gatunków kodomo-muke-manga, shojo i shonen, gdzie głównymi bohaterami często są postacie dzieci lub nastolatków, a akcja przystosowana jest do wieku czytelnika.
Na początek można wybrać klasyki takie jak Dragon Ball czy Czarodziejka z Księżyca lub nowsze egzemplarze - np. Yotsuba, Card Captor Sakura.
Dla dorosłych interesującymi mogą okazać się mangi m.in. z gatunku gekiga, charakteryzującym się twardszą kreską i większym realizmem postaci. Oprócz tego istnieją także gatunki mangi dla poszczególnych grup, jak np. josei - dla kobiet oraz seinen - dla młodych mężczyzn. Jednak pomimo domyślnej grupy docelowej, mangi te zdobywają fanów niezależnie od płci i wieku.
Chcąc zacząć od klasycznych pozycji można sięgnąć po np. Atak Tytanów. Z kolei z nowszych wydań ciekawymi mogą okazać się m.in. Monster lub Dr. Stone.
Na polskim rynku dystrybucją komiksów Marvela zajmuje się głównie wydawnictwo Egmont, które podzieliło je na kilka zbiorów: Marvel Classic, Marvel NOW!, Marvel NOW!2.0 oraz Marvel Fresh.
Zaczynając przygodę ze światem Marvela można iść zgodnie z planem wydawniczym, jednak nie ma określonej kolejność w jakiej powinno się czytać komiksy. Serie w większości stanowią osobne historie, co umożliwia wybór pozycji np. ze względu na ulubionego bohatera.