Sally Rooney

Sally Rooney to irlandzka pisarka urodzona w ostatniej dekadzie XX wieku, uznana za literacki „głos pokolenia millenialsów”. Książki Sally Rooney, w których porusza ona problemy współczesnych związków między młodymi ludźmi, cieszą się ogromną sympatią czytelników i uznaniem krytyków. Jej nominowana do nagrody Bookera powieść „Normalni ludzie”, stała się podstawą serialu BBC3 i Hulu, który ukazał się w 2020 roku.

 

Podstawowe dane:

  • Data i miejsce urodzenia: 20 lutego 1991, Irlandia
  • Gatunek literacki: Literatura pięka obca
  • Nagrody: Irish Book Awards 2018, Costa Books Award 2019, Irish book Awards 2021, Goodreads Choice Awards 2021 

Opis autorki

Sally Rooney urodziła się w 1991 roku w Irlandii, w Castlebar (hrabstwo Mayo), jako drugie z trojga dzieci. W domu Sally była zachęcana do czytania książek, uczyła się dobrze, ale – jak sama mówiła – nie miała możliwości rozwijania swoich największych zainteresowań. Zawsze też miała swoje zdanie i nie chłonęła bezkrytycznie tego, czego jej uczono. Po szkole średniej dostała się do prestiżowego Trinity College w Dublinie, gdzie studiowała nauki polityczne i literaturę amerykańską. W czasie studiów, w 2013 roku, wygrała europejskie mistrzostwa debaty uniwersyteckiej - European Universities Debating Championship.

Książki Sally Rooney – niespodziewany sukces młodej pisarki

Swoją pierwszą powieść, „Rozmowy z przyjaciółmi” (Conversations with Friends), która ukazała się w 2017 roku, Sally Rooney pisała jeszcze w czasie studiów. Książka natychmiast zyskała ogromne uznanie czytelników oraz została nominowana do nagród Dylan Thomas Prize i Folio Prize. Na podstawie powieści ma być nakręcony dwunastoodcinkowy serial dla BBC3 i Hulu. Zdjęcia do serialu rozpoczęły się wiosną 2021 roku. Kolejna książka Sally Rooney, „Normalni ludzie” (Normal People, 2018) była rozwinięciem losów postaci wcześniejszego opowiadania  „At the Clinic”, opublikowanego w magazynie „The White Review”. Powieść została  nagrodzona tytułem „irlandzkiej powieści roku” 2018 Irish Book Awards, książką roku 2018 w rankingu Waterstones i została wyróżniona nagrodą Costa Books Award w 2019 r. W 2020 roku na jej podstawie nakręcono serial telewizyjny o tym samym tytule w reżyserii Lenny’ego Abrahamsona i Hettie Macdonald.

Gdzie jesteś, piękny świecie? – przyjaźń i romans w niepewnych czasach

Trzecia książka Sally Rooney ukazała się w 2021 roku. To powieść „Gdzie jesteś, piękny świecie” (Beautiful World, Where Are You), której tytuł nawiązuje do wiersza Freidricha Schillera, osiemnastowiecznego niemieckiego poety i filozofa. Książka traktuje o przyjaźni, miłości i seksie, i czworgu młodych ludzi próbujących odnaleźć się we współczesnym świecie znajdującym się na skraju upadku, świecie różnic klasowych, prekariatu i ciągłych zmian. Powieść „Gdzie jesteś, piękny świecie” została wyróżniona nagrodami: Irish book Awards (Powieść Roku 2021) i Goodreads Choice Awards 2021 w kategorii „Najlepsza Książka Beletrystyczna”.

Inne książki Sally Rooney

Oprócz trzech powieści, Sally Rooney napisała także kilka opowiadań: „After Eleanor Left”, „Concord 34”, „At the Clinic”, „Robbie Brady's astonishing late goal takes its place in our personal histories”, „Mr Salary”, „Color and Light” i „Unread Messages”. Rooney jest także autorką poezji, które pisała dla literackiego magazynu internetowego „The Stinging Fly”.

więcej
Filtruj
Kategorie
Wydawnictwo
Dostępność
Cena
Ocena

CZYTAM

Wszystkie artykuły

Sally Rooney - książki

  • Rozmowy z przyjaciółmi (2021)
  • Normalni ludzie (2021)
  • Gdzie jesteś, piękny świecie (2022)